Žemlovka – nejlepší recept

Jedním z nejoblíbenějších pokrmů, kterými je Česká republika proslulá, je žemlovka, teplý dezert známý také jako jablečný chlebový nákyp.

Žemlovka je klasický český pokrm z jednoho hrnce, který se připravuje ze starého chleba nebo housek, jablek, rozinek a spousty skořice. Chléb se namočí do teplého mléka a poté se smíchá se šťavnatými jablky a sladkými rozinkami. Poté se peče, dokud krém nezhoustne a všechny chutě se nespojí.

Aby se dosáhlo dokonalé struktury a chuti, je třeba začít tím, že se pro vytvoření vrstvy chlebového nákypu použije mírně okoralý chléb. Nejvhodnější je použít křehký chléb, například kváskový bochník. Po nakrájení chleba na kostičky a jeho namočení do teplého mléka se chléb navrství do zapékací mísy spolu s tenkými plátky jablek a spoustou skořice. Pro větší sladkost se přidají rozinky. Po sestavení se pokrm zalije hustým krémem a upeče se dozlatova a zkaramelizuje.

Nejlepší na žemlovce je její univerzálnost. Jablka a rozinky můžete vyměnit za jiné ovoce, například hrušky, jahody nebo banány. Aby byla ještě sladší, můžete do krémové směsi (pudinkové) přidat lžíci meruňkové marmelády nebo několik lžic džemu. Pokrm můžete podávat teplý nebo studený, záleží na ročním období. Je výborný samotný, nebo ještě lepší, když se podává s kopečkem vanilkové zmrzliny nebo pokapaný smetanou či kondenzovaným mlékem.

Pokud jste ještě neměli příležitost žemlovku ochutnat, pak je načase tento klasický moučník vyzkoušet. Je to jednoduchá a lahodná pochoutka, která vám jistě vykouzlí úsměv na tváři!

Rádi si připravujete sladké pochoutky? Vyzkoušejte i tyto recepty:

Žemlovka – recept

Žemlovka se tradičně podává jak při velkých rodinných setkáních, tak při zvláštních příležitostech, jako jsou Vánoce, Mikuláš nebo Velikonoce. Je jednoduchá na přípravu a je skvělým způsobem, jak potěšit velké množství lidí. Pokrm je také výborným způsobem, jak do vaření zapojit děti.

Čas přípravy

 • 1 hodina

Ingredience na žemlovku

 • 4 housky nebo veka
 • 5 dcl mléka
 • 500 g jablek
 • 20 g hrozinek
 • 100 g másla
 • 2 vejce
 • 100 g moučkového cukru
 • mletá skořice

Postup na žemlovku

 1. Na tenké plátky rozkrájíme housky a navlhčíme je mlékem, ve kterém jsme rozšlehali vejce.
 2. Jablka oloupeme a nakrájíme na tenké plátky.
 3. Pekáč vymažeme máslem a na dno klademe housky, které přikryjeme jablky.
 4. Posypeme polovinou moučkového cukru a skořicí.
 5. Zakryjeme navlhčenými houskami a opět dáme vrstvu jablek, které posypeme cukrem a spařenými hrozinkami.
 6. Nahoru uložíme zbytek navlhčených housek.
 7. Pokapeme rozpuštěným máslem a upečeme v troubě.

Zajímavosti o žemlovce

Žemlovka je tradiční český dezert, který je v posledních letech stále oblíbenější. Jedná se o jednoduchý moučník, který se skládá z vrstvených jablek a rozinek mezi silnými plátky chleba či housek. Tento kořeněný a sladký výtvor je tak oblíbený, že se stal základem českých domácností. Mnohým lidem žemlovka přináší milé vzpomínky na nedělní večeře v dětství, které se linou sladkou vůní teplých domácích dobrot.

 • Tento moučník, tiše se pečící v troubě, má jedinečnou a zajímavou historii. Pochází z počátku 16. století, kdy německy mluvící osadníci začali osídlovat dnešní české země. Říká se, že to byl převzat z českého a německého pokrmu zvaného chlobolon, který má podobné složení. Předpokládá se, že je také adaptací jiného vydatného nákypu, Semmelknödelu, rakouské speciality, kterou vytvořili obyvatelé Alp milující těsto.
 • Bez ohledu na vývoj tohoto proslulého komfortního jídla se žemlovka pevně zabydlela v kuchyni dnešní České republiky. Připravuje se na různé způsoby, nejčastěji s jablky a rozinkami, ale někdy také s hruškami nebo švestkami, a může obsahovat také mandle nebo vlašské ořechy. Vybrané ovoce se v závislosti na regionu obvykle koření skořicí nebo hřebíčkem a zalévá máslem a aromatickými šťávami. Tento vydatný pokrm se tradičně podává teplý a často se k němu podává smetana, pudink nebo zmrzlina.
 • Kromě lahodnosti spočívá část kouzla žemlovky v její skromné složitosti. Je dost jednoduchá na to, aby se dala připravit doma, ale dost chutná na to, aby se podávala v restauraci jako dezert. Není třeba kupovat suroviny z obchodu, protože chléb, jablka, rozinky a máslo jsou snadno dostupné. Jedná se tak o zábavný a levný projekt, na kterém si může pochutnat celá rodina.

Žemlovka se svou skořicově kořeněnou vůní a krémovým, lahodným požitkem je nedílnou součástí dědictví českého národa, které obstálo ve zkoušce času. Nenechte si tuto lahodnou pochoutku a její zajímavou historii ujít.