Hamburger – nejlepší recept

Hamburger je jedním z nejoblíbenějších fast food produktů na celém světě. Jedná se o pečené masové placičky vložené mezi dva kousky chleba nebo housky, doplněné různými příchutěmi a omáčkami.

Velmi pravděpodobně si stále vzpomínáte, jak jste poprvé ochutnali tenhle úžasný ,,sendvič,,. Možná v místní restauraci nebo v restauraci rychlého občerstvení. Ale málo lidí ví, že původ hamburgeru sahá až do 19. století.

První zmínka o příbuzném jídle s názvem „Hamburg style beefsteak“ pochází z knihy německého cestovatele Alexandra von Humboldta z roku 1831. Tento pokrm obsahoval nakrájené maso, vařenou cibuli, slaninu a koření a byl podáván s knedlíkem. V roce 1900 se objevil v menu newyorské restaurace Louis‘ Lunch hamburger podávaný v housce.

Populárnost hamburgeru však začala stoupat v roce 1921, kdy bratři Maurice a Richard McDonaldovi otevřeli v Kalifornii restauraci McDonald’s. Zavedli nový koncept fast foodu a jedním z hlavních produktů byl hamburger, podávaný v jednoduché housce s kouskem masa, rajčaty, listem salátu, cibulí, okurkou a speciální omáčkou.

Dnes je hamburger dostupný téměř v každé restauraci rychlého občerstvení a má mnoho různých variant. Klasickou variantou je hamburger s hovězím masem, které je doplněné o sýr, zeleninu a omáčku, ale existuje i mnoho alternativ pro vegetariány nebo příznivce různých druhů masa.

Některé restaurace se snaží inovovat tradiční recept a nabízejí unikátní kombinace ingrediencí, jako například hovězí maso s krokodýlem nebo jehněčí maso s karamelizovanou cibulí. Hamburger se tak stává více než jen obyčejným sendvičem, ale je již uměním dobrého jídla.

Ať už si vyberete kteroukoli variantu, hamburger rozhodně nezklame milovníky rychlých jídel. Je to ideální volba pro ty, kteří mají málo času na přípravu jídla, ale chtějí si pochutnat na chutném a sytějším jídle.

Mnoho lidí si však často kladou otázku, zda je hamburger nezdravý. Pravdou je, že kvalita a nutriční hodnota hamburgerů se může lišit v závislosti na použitých ingrediencích. Nicméně, pokud si vyberete ten kvalitní a doplníte jej zeleninou, není důvod se bát. Navíc, dnešní restaurace rychlého občerstvení již často nabízejí možnost zdravého hamburgeru s masem z bio chovu a vlastními omáčkami bez přidaných konzervantů a aditiv.

Ať už tedy patříte mezi fanoušky klasického hamburgeru nebo raději experimentujete s novými kombinacemi, jedno je jisté – hamburger stále patří mezi oblíbená jídla mnoha lidí. Ať už ho podávají nejlepší restaurace či z nákupního centra, jeho chuť a vůně nás vždy přenese do světa rychlého občerstvení a společného stolování. Takže si dnes zkuste připravit hamburger doma nebo navštivte některou z restaurací, kde si můžete vychutnat ten pravý pro vás dělaný hamburger.

Vyzkoušejte také výborný kuřecí burger!

Pokud si chcete připravit více jídel s hovězím masem, podívejte se i na další recepty:

Hamburger – recept

Hamburger je oblíbeným jídlem po celém světě a je ikonou americké kuchyně. Původním domovem hamburgeru jsou Spojené státy americké, ale dnes jej najdeme v restauracích a fast foodech po celém světě.

Čas přípravy

 • 30 minut

Ingredience na hamburger

 • 1 hamburgerová bulka se sezamovými semínky
 • 140 g pomletého ne moc libového a ne moc tučného hovězího masa
 • ochucená sůl
 • pomletý černý pepř
 • olej

Náplň:

 • máslo
 • 2 lžičky majonézy
 • 1 lžíce kečupu
 • 3 plátky nakládané okurky
 • plátek cibule
 • jeden plátek z velkého rajčete
 • list nebo dva ledového salátu

Podle chuti můžete dát:

 • 1/2 lžičky hořčice
 • 2 osmažené slaninové proužky osušené na ubrousku
 • osmažený plátek cibule místo syrové
 • plátek amerického sýra
 • atd.

Postup na hamburger

 1. Na voskový papír vytvarujeme velkou placičku z masa (přibližně 14–15 cm) větší než je bulka, protože maso se scvrkne běhen grilování.  
 2. Maso vložíme do chladničky na několik hodin.
 3. Rozkrojíme si bulku a ogrilujeme ji na řezné straně do zlatova.
 4. Položíme masovou placku na lehce olejem potřený rozpálený gril, nebo grilovací mřížku položenou nad plechem s okrajem (mřížka má být asi 10 cm pod grilem) a grilujeme ji na jedné straně asi 2–3 min.
 5. Osolíme a opepříme jednu stranu masa.
 6. Obrátíme maso a ogrilujeme ho opět asi 2–3 min. Maso má mít asi 70 °C vnitřní teploty (nakrojíme jeden burger a je-li uprostřed nedodělaný, vrátíme ho na, nebo pod gril).
 7. Lehce potřeme obě ogrilované části bulky máslem.
 8. Vrchní část bulky potřeme kečupem a potom majonézou.
 9. Nahoru položíme cibuli, okurku a salát.
 10. Úplně nahoru dáme plátek rajčete.
 11. Ogrilovaný hamburger položíme na spodní část bulky a nahoru přiklopíme navršenou vrchní část (použijeme-li plátek sýra, tak ten položíme na spodní část bulky, před přidáním hamburgeru).

TIP

Nikdy se nesnažíme zmáčknout burger špachtlí, nebo do něj píchat vidličkou, vytekla by z něj šťáva.

Zajímavosti o hamburgeru

Hamburger je populární pokrm, který si získal srdce milionů lidí po celém světě. Tato jednoduchá a rychlá lahůdka se stala symbolem americké kultury, ačkoliv pochází původně z Německa. V tomto článku vám přineseme zajímavosti o tomto oblíbeném jídle, které vás možná překvapí.

 • Původ hamburgeru – Původ hamburgeru sahá až do 19. století, kdy se v německém městě Hamburku začaly prodávat placky z mletého hovězího masa servírované v houskách. Od té doby se tento pokrm začal šířit po celých Spojených státech, a to díky německým přistěhovalcům, kteří přinesli s sebou svou kulinářskou tradici.
 • Název hamburger – Necháte-li stranou původní místo vzniku, můžete být překvapeni, že název hamburger se vztahuje pouze k housce a ne k masu. Název pochází od německého města Hamburk, kde se tato pochoutka poprvé objevila.
 • První hamburger v restauraci – Podle historických pramenů, první hamburger byl ve Spojených státech servírován v restauraci Louis’ Lunch v roce 1900 v Connecticutu. Tento rodinný podnik se dodnes nachází na stejném místě a pokrm se připravuje stejným tradičním způsobem.
 • Populární saganaki burger – V roce 2018 byl v Řecku představen neobvyklý hamburger – saganaki burger. Tento pokrm obsahuje klasické ingredience jako je houska, maso, sýr, ale přidává se do něj ještě kozí sýr s omáčkou tzatziki.
 • Hamburger jako součást vojenské stravy – Během první a druhé světové války se hamburger stal oblíbeným pokrmem mezi americkými vojáky. Byl rychlý a snadno připravitelný, což ho činilo ideální součásti bojového jídelníčku.
 • Největší hamburger na světě – Největší hamburger na světě vážil ohromujících 1 134,4 kg a byl vyroben v roce 2012 v americkém městě Carlton. Obsahoval obrovské množství ingrediencí, včetně 270 kg masa, 23 kg cibule a 68 litrů kečupu.
 • Světový den hamburgeru – Burger Day, neboli Světový den hamburgeru, se slaví 28. května po celém světě. Tento den byl vyhlášen v roce 1995 a od té doby se každý rok slaví tento oblíbený pokrm, který spojuje lidi z různých kultur.
 • Hamburger na Měsíci – V roce 1971 se stalo neuvěřitelné, ale na Měsíci se opravdu podávalo jídlo, včetně hamburgeru. Astronaut David Scott si přivezl na svoji expedici na Měsíc speciální balíček s vařeným masem, cibulí, kečupem a hořčicí, aby si mohl připravit hamburger přímo na povrchu Měsíce.
 • Zmrzlý hamburger – V roce 1996 se stal prvním zmrzlým hamburgerem Big Mac, který byl vyroben ze speciálně upraveného masa a zmrzl při teplotě -40 °C. Tento hamburger byl vystaven v muzeu na Islandu a stále zůstává v originálním stavu.
 • Hamburger v jeskyni – V Austrálii se nachází jedna zajímavá restaurace, která se nachází v jeskyni. Taktéž jako speciální atrakce zde podávají hamburger, který je servírovaný pouze ve svíčkové formě.

Hamburger je nejen lahodným jídlem, ale i symbolem a nedílnou součástí americké kultury. Jeho původní podoba se přetransformovala do mnoha různých variant, které se podávají po celém světě. Ať už máte hamburger rádi nebo ne, je nutné přiznat, že tento pokrm má bohatou historii a nespočet zajímavých faktů. Takže proč si nedat hamburger na počest jeho svátku 28. května a být součástí světového fenoménu.