Jak se projevuje a jak na angínu

Angína patří mezi nepříjemné onemocnění, které je zvláště při změnách teploty velmi časté. Poznáte jak se projevuje angína a také jak na angínu, aby jste se z ní vyléčily?

S angínou se za svůj život setkal snad každý a bohužel ne jen jednou. Jedná se o akutní zánět krčních mandlí, který se projevuje bolestí v krku, malátností, horečkou a zimnicí. Angína je bakteriální onemocnění, a proto je téměř vždy nutná návštěva lékaře, který předepíše antibiotika.

Bakteriální či virová angína

Nejčastěji je angína bakteriálního původu, to znamená, že za ní mohou bakterie. Někdy se může jednat také o virovou angínu, to pak se to mohou viry. Méně častá je mykotická angína, kdy angínu způsobují plísně (kvasinky Candida Albicans).

Na angínu bakteriálního původu nejvíce zabírají antibiotika, které může předepsat pouze lékař a nejsou volne prodejné. Důležité je jejich pravidelné a správné dávkování.

U virové angíny někdy postačí být doma, brát volně dostupné léky na borečku a bolest a pořádně viry vypotit. Ovšem většina lidí nepozná, o jakou angínu se jedná a je proto vždy lepší rovnou navštívíti lékaře, než se nemoc více rozjede. Angína může totiž skončit například i zápalem plic.

Angína u dětí i dospělých lidí

Angína je velmi časté onemocnění, které se přenáší přes kapénky. Inkubační doba angíny se udává mezi 3 až 5 dny. Přenos angíny na dalšího člověka je díky kapénkám velmi snadný.

Angína se objevuje jak u malých dětí, tak trápí také dospělé lidi. U lidí s oslabenou imunitou se angína může objevovat opakovaně během roku. Teď se vrhneme na angínové příznaky a projevy.

Jak se projevuje angína?

Pro angínu je typické bolení v krku. Bolení v krku je velmi silné, objevuje se také pálení a řezání v krku. Někdy se tvoří na mandlích čepy a na jazyku bělavý povlak. Je důležité dodržovat pitný režim, ovšem s každým polknutím se bolest v krku projevuje více.

Dojde také ke zvětšení mízních neboli lymfatických uzlin. Dochází také ke zvyšování tělesné teploty člověka. U hnisavé angíny můžeme pozorovat hnis.

Vyléčení angíny

V případě bakteriální nákazy je léčba angíny jasná, využívají se antibiotika. Vždy je dobré využít CRP vyšetření, aby se nemusely nikdy zbytečně nasazovat antibiotika, když to bude virové.

Na viry antibiotika totiž nezabírají. Vždy je nutné vyšetření u lékaře, který stanoví správnou léčbu. Mezi možné komplikace patří abces v krku.