Jak se projevuje a jak na angínu

Angína patří mezi nepříjemné onemocnění, které je zvláště teď na podzim aktuální. Poznáte jak se projevuje angína a také jak na angínu, aby jste se z ní vyléčily.

Bakteriální či virová angína

Nejčastěji je angína bakteriálního původu, to znamená, že za ní mohou bakterie. Někdy se může jednat také o virovou angínu, to pak se to mohou viry. Méně častá je mykotická angína, kdy angínu způsobují plísně (kvasinky Candida Albicans).

Angína u dětí i dospělých lidí

Angína je velmi časté onemocnění, které se přenáší přes kapénky. Inkubační doba angíny se udává mezi 3 až 5 dny. Přenos angíny na dalšího člověka je díky kapénkám velmi snadný.

Angína se objevuje jak u malých dětí, tak trápí také dospělé lidi. U lidí s oslabenou imunitou se angína může objevovat opakovaně během roku. Teď se vrhneme na angínové příznaky a projevy.

Jak se projevuje angína?

Pro angínu je typické bolení v krku. Bolení v krku je velmi silné, objevuje se také pálení a řezání v krku. Někdy se tvoří na madlích čepy a na jazyku bělavý povlak.

Dojde také ke zvětšení mízních neboli lymfatických uzlin. Dochází také ke zvyšování tělesné teploty člověka. U hnisavé angíny můžeme pozorovat hnis.

Vyléčení angíny

V případě bakteriální nákazy je léčba angíny jasná, využívají se antibiotika. Vždy je dobré využít CRP vyšetření, aby se nmusely nikdy zbytečně nasazovat antibiotika, když to bude virové. Na viry antibiotika totiž nezabírají. Vždy je nutné vyšetření u lékaře, který stanoví léčbu.

Mezi možné komplikace patří abces v krku.