Citrín – kámen slunce

Už od nepaměti byl citrín ctěn našimi předky jako vzácný drahý kámen – kámen slunce. V přírodě se však tento minerál vyskytuje velmi vzácně. Nejcennější a z energetického hlediska nejúčinnější citríny jsou zbarveny do citronově-zlatavých tónů.

Citrín patří mezi odrůdy křemene, ovšem oproti jiným křemenným druhům je jeho výskyt v přírodě velmi vzácný. Svůj název získal citrín díky svému vhledu připomínajícímu barvu citronu, ze kterého se následně odvodil výraz „citrine“.

Pravý (přírodní) citrín může mít kromě citronových odstínů také barvu podobnou šampaňskému nebo barvu slabě žlutou.

Pozor na falešné citríny

Někteří nedůvěryhodní obchodníci však mohou vydávat za citrín mnohem levnější a dostupnější ametyst nebo záhnědu. Zmíněné druhy kamenů jsou totiž náchylné na změnu barvy při vystavení vysokým teplotám.

Když ametyst nebo záhnědu tepelně upravíme, necháme na ně působit teplotu nad 560 °C, změní svoji základní barvu právě na žlutou.

Takovýto zfalšovaný citrín vzniklý z páleného ametystu či záhnědy se vyznačuje nepřirozeně sytě žlutým až oranžovým zabarvením. Navíc z energetického hlediska se jedná o zcela znehodnocený drahokam.

Naleziště citrínu

V České republice se citrín nachází v okolí Velkého Meziříčí a Dolních Borů nebo na Liberecku.

Mezi naleziště v zahraničí patří Madagaskar, Brazílie, USA, Rusko, Kazachstán, Francie, Španělsko či Skotsko.

Charakteristika kamene

Citrín symbolizuje hojnost, štěstí, zdraví, svěžest a pocit tepla (proto “kámen slunce”).

Zlatistá zář tohoto drahého kamene vnáší vnitřní klid, vyrovnanost i pocit bezpečí a zdraví do našeho dnešního uspěchaného, chaotického života.

Z energetického hlediska je citrín přiřazen zejména čakře solar plexu, posiluje i čakru pupeční.

Z astrologického hlediska je to ideální minerál pro znamení Lva, Blíženců, Panny a Býka. (V zařazení k jednotlivým znamením se některé prameny liší).

Účinky citrínu

Jako podpůrný minerál se citrín doporučuje všem, kdo pracuje s lidmi a rád by zachoval zdravé mezilidské vztahy v práci i v rodině.

Je ideálním drahým kamenem pro lidi pohybující se ve zdravotnictví, v oblasti médií, sportu a financí (obchodníci, bankovnictví, hazard). Podporuje v nás smysl pro spoluúčast na veřejném dění a posiluje naši důslednost.

Údajně ke svému držiteli umí přitáhnout bohatství a hojnost na všech frontách.

Na fyziologické úrovni ovlivňuje toto:

 • Jelikož uklidňuje tělo, má příznivé účinky na naši imunitu, látkovou výměnu a funkci žláz.
 • Posiluje fyzickou kondici a celkovou energii.
 • Pomáhá při trávení.
 • Pomáhá při léčení cukrovky (tedy nemocné či oslabené slinivky břišní).
 • Čistí krev a střevo od toxinů, tím i pomáhá zlepšovat stav pleti.
 • Podporuje tvorbu bílých krvinek při jejich nedostatku
 • Pomáhá při respiračních obtížích.
 • Citrínová voda se dá použít jako vlasová voda proti lupům.

Účinky citrínu po emocionální a duševní stránce:

Citrín se hodí pro citlivé a méně jisté jedince, kteří snadněji podléhají vnějším vlivům a okolním energiím.

 • Celkově zklidňuje a harmonizuje naše nervy.
 • Navozuje pocit sebejistoty a bezpečí.
 • Zlepšuje spánek (zahání zlé sny).
 • Díky účinkům na solar plexus pomáhá odbourávat negativní pocity (strach, pocity malomyslnosti a sebedestrukce, deprese).
 • Zvyšuje odolnost vůči kritice naší osoby.
 • Povzbuzuje kreativitu a tvořivost.
 • Posiluje odvahu pouštět se do nových věcí.
 • Pomáhá nám citově překonat nezdary a chápat je jako chyby, z nichž je možno se poučit.

Jak kámen čistit a nabíjet?

Doporučuje se čistit citrín po každém použití vlažnou vodou (jako ostatní křemenné druhy). Nabíjet ho lze i na přímém slunci, ale pouze krátce. Příliš slunečního světla mu škodí. (Na rozdíl od křišťálu).

Použití drahých kamenů k léčbě a harmonizaci těla v žádném případě nenahrazuje konvenční lékařskou péči. Schopnosti drahých kamenů lze využívat jako podporu léčby, ale nelze ji brát jako její plnou náhradu. V případě zdravotních obtíží rozhodně tedy v prvé řadě konzultujte své potíže s lékařem.

Citrín – využití ve světě

Drahé kameny mají v různých civilizacích a kulturách odedávna významné místo jak pro svůj estetický půvab, tak pro údajné léčivé účinky. Ačkoli trhu s drahými kameny často dominují diamanty a rubíny, je nezbytné nepřehlédnout zářivý a okouzlující kámen citrín.

Kámen citrín, známý svým jedinečným zlatavým odstínem, si postupně získal oblibu a uznání po celém světě a uchvátil jak milovníky drahých kamenů, tak duchovní hledače. Všestranný kámen citrín se vetkal do struktury lidské existence, od zdobení šperků až po holistické praktiky, a stal se symbolem prosperity, tvořivosti a pozitivní energie.

Tvorba a vlastnosti

Citrín, odvozený od francouzského slova „citron“, což znamená citron, je odrůda křemene známá svou teplou, slunečně žlutou barvou. Jeho zářivý odstín je důsledkem začlenění železa do struktury krystalu při jeho vzniku hluboko v zemské kůře. Kámen má barvu od světle žluté až po sytě jantarový odstín, který připomíná podmanivý západ slunce.

Použití ve špercích

Díky své vnitřní kráse se citrín stal vyhledávaným drahým kamenem ve světě šperků. Tento zářivý kámen zdobí náhrdelníky, prsteny, náušnice a náramky a dodává každému šperku eleganci a teplo. Díky své všestrannosti může doplňovat neformální i společenské oblečení, a proto je oblíbený mezi návrháři šperků a nadšenci.

Zlatavý odstín citrínu je také spojován se sluncem a symbolizuje světlo, vitalitu a hojnost. Často se používá ve špercích, které se nosí při zvláštních příležitostech nebo mají svému nositeli přinést štěstí a úspěch.

Metafyzické a léčivé vlastnosti

Kromě estetického vzhledu má citrín údajně i metafyzické a léčivé vlastnosti, které přispívají k jeho široké oblibě. Je považován za kámen, který dokáže povzbudit a omladit mysl, tělo i ducha. Především se věří, že tento drahokam stimuluje kreativitu a zvyšuje duševní jasnost, podporuje pozitivní pohled na svět a podporuje sebevyjádření.

Citrín je často spojován s čakrou solar plexu, energetickým centrem nacházejícím se mezi pupkem a hrudní kostí. Předpokládá se, že citrín podporuje zdravé proudění energie v této oblasti, podporuje sebedůvěru, osobní sílu a motivaci. V metafyzických praktikách je uznáván jako kámen hojnosti, který přitahuje bohatství, prosperitu a úspěch.

Historický a kulturní význam

Používání citrínu lze vysledovat až do starověkých civilizací. Například staří Řekové a Římané věřili, že citrín v sobě nese sílu slunce, a používali jej jako ochranný talisman proti zlým duchům. Ve starém Egyptě byl citrín spojován s bohem slunce Ra a věřilo se, že má moc vést duše do posmrtného života.

V čínské kultuře je citrín považován za kámen štěstí a často se používá v praxi feng-šuej k přitahování bohatství a hojnosti. Kromě toho se věří, že přináší do domova radost, sluneční svit a pozitivní energii.

Moderní využití

V současnosti má citrín stále významnou hodnotu v duchovních i holistických komunitách. Krystaloví léčitelé a praktici používají citrín v různých léčebných terapiích, jako je vyrovnávání čaker, meditace a Reiki, aby podpořili vitalitu a pohodu. Jeho energetické vlastnosti údajně pomáhají eliminovat negativní energie a podporují pocit vnitřního klidu a optimismu.

Kromě duchovní sféry získává citrín uznání také v oblasti alternativní medicíny. Předpokládá se, že podporuje trávení, zvyšuje metabolismus a zmírňuje zažívací potíže. Citrinové elixíry se často předepisují za účelem detoxikace a zlepšení celkové fyzické pohody.

Citrín je podmanivý kámen, který stále okouzluje svět svým zářivým zlatým leskem a svými pozitivními vlastnostmi. Citrín si našel místo v srdcích a myslích lidí na celém světě, od zdobení šperků a přinášení estetické krásy až po posílení duchovních praktik a celostního léčení.

Ať už je to víra v jeho schopnost přitahovat bohatství a prosperitu, nebo jeho transformační vliv na mysl a ducha, citrín se stal symbolem osvícení a pozitivní energie. Když se i nadále pohybujeme v životních výzvách, zlatavé teplo citrínu nám připomíná, abychom přijali světlo a hojnost, které nás obklopují, a nabízí maják naděje a pozitivity ve stále se měnícím světě.