Krásné vlasy – jak o ně pečovat, aby zářily zdravím

Stalo se vám už někdy, že jste se na sklonku prázdnin upřímně zhrozila, když jste v zrcadle zevrubně přezkoumala aktuální stav a kvalitu svých vlasů? Roztřepené konce, vyšší lámavost, vyšisovaná barva, lesk nula, prostě vlasy totálně bez života? Kde jsem k tomu tak rychle přišla, vždyť problémy s vlasy jsem nikdy neměla?!

Snadno. Ostré sluneční paprsky, UV záření, chlorovaná i slaná mořská voda, škodliviny z životního prostředí… to vše dává naší hřívě pořádně zabrat. V létě se také logicky více potíme a vlasy jsou vystaveny povětrnostním vlivům (volným radikálům) více než v zimě, kdy je navíc máme většinou schovány pod čepicí.

Co tedy změnit, abyste se příští rok podobné nepříjemnosti vyvarovala? Stačí dodržet tři jednoduché zásady péče o vlasy.

Myslete na prevenci

S našimi vlasy je to jako s věcmi. Pokud chceme, aby byly stále pěkné, nezničené a dlouho nám vydržely v kondici, samo to nepůjde, musíme se o ně starat. Vždy je lepší být připraven, nežli nepříjemně překvapen, proto je i u vlasů dobré věnovat energii dostatečné péči ve formě prevence.

Uvidíte, že se to vyplatí. A není to vše jen o dobré vlasové kosmetice.

Nezanedbat hydrataci a výživu

Pamatujte, že i vlasy jsou v jádru tělesné buňky, které pro své fungování v prvé řadě potřebují vodu, dostatek vitaminů a minerálů. Jelikož v létě může naše tělo potrápit vyšší dehydratace a také přesoušení vlasů, připravte se na toto úskalí už na brzy na jaře.

Ano, zní to jako stokrát dokola omílána mantra, ale nezapomínejte pít. Prostě pravidelně dodávejte tělu tekutiny, nejlépe vodu. Pokud by bylo dělo dehydrované, vlasy budou postupně ztrácet svou pružnost a lesk.

Po zimě nám také často chybí důležité vitaminy. Pevné a zdravé vlasy si žádají zejména zinek, biotin, vitaminy skupiny B, vitaminy C a D, selen. Jestliže víte, že jich ze stravy přijmete málo, nebojte se sáhnout po kvalitním doplňku a tělu tyto potřebné látky dodat (alespoň dočasně touto „umělou“ cestou).

Čas od času si dopřejte také oleje s vysokým obsahem nenasycených mastných kyselin (olivový olej, pupalkový olej apod.)Všechny tyto prvky mají vliv také na kvalitu pokožky a nehtů.

Svěřte vlasy do odborných rukou

Hned jak odhodíte šály, kabáty a čepice, vyrazte ke své kadeřnici a požádejte ji, ať vám připraví profesionální, výživnou vlasovou kúru. Dnes existují skvělé vlasové masky s obsahem přírodních látek a keratinu. Vlasy se díky nim pořádně „napijí“, navážou do sebe potřebnou vlhkost a keratin jejich povrch krásně uhladí.

Neuškodí jim ani nový sestřih, zvláště dlouhým a polodlouhým vlasům můžete odlehčit prostříháním. Nebo si alespoň nechte před dovolenou zastřihnout oslabené konečky.

Mimochodem tutéž hloubkovou kůru a zastřihnutí konců je pak dobré udělat rovněž  i po návratu z dovolené nebo na sklonku léta.

Před dovolenou u moře barvit či nebarvit?

Asi záleží na situaci a kvalitě vlasů. Někteří kadeřníci doporučují vlasy těsně před pobytem u moře nebarvit trvalou barvou. Maximálně tak dobarvit odrostlé kořínky, ale jinak barvení jako takové vlasy zatěžuje, na slunci a působením slané vody barva stejně může měnit odstíny a hrozí, že po návratu z dovolené budou vlasy zralé na nové obarvení.

Na druhou stranu, pokud sama nejste s aktuálním stavem spokojená, klidně se nabarvěte nebo vyzkoušejte vymývací přeliv a na dovolené pak jen vlasům věnujte vyšší péči (tj. kvalitní šampón, kondicionér a výživná maska viz níže).

Já osobě na radu ohledně nebarvení nedbám vůbec, většinou se barvím právě těsně před dovolenou. Chci  vypadat dobře, cítit se dobře a to s vybledlým a odrostlým účesem, kde už sem tam prokvete stříbrná nitka, dost dobře nejde.

Stopka pro sluneční paprsky

Sluneční paprsky jsou skvělé, nabijí nás energií, dodají vitamin D, ale co to tolikrát propírané UV-záření? To už se našim vlasům a kůži tak moc líbit nebude. Vlasy na slunci přicházejí o proteiny a křehnou.

Proč může být UV záření pro pokožku i vlasy časovaná bomba?

Při opalování se automaticky namažeme krémem s ochranným faktorem, ale na vlasy se bohužel často zapomíná. I ty je potřeba před spalujícím sluncem chránit. Pořiďte si klobouk, slamák, kšiltovku, bekovku nebo jakoukoli pokrývku hlavy, o které víte, že vám bude slušet a při delším pobytu na slunci ji noste.

Šetrná údržba

Vysoké teploty, horký vzduch, ulpělá sůl, koupele v chlorované vodě. Nic z toho naše vlasy rády nemají. Po vodních radovánkách nebo dni stráveném na pláži vlasy vždy šetrně umyjte a zkuste minimalizovat, ne-li zcela vyřadit, jejich fénování, žehlení, kulmování a všechny další tepelné úpravy, které mohou přispět k přesušení a lámavosti vlasových vláken.

Pro nejednu ženu je však nepředstavitelné si vlasy po umytí nechat volně proschnout bez zásahu fénu. Některé typy vlasů si o tvarování pod proudém horkého vzduchu navíc sami říkají. Majitelky kudrn touží zkrotit neposedné lokny žehličkou, ženy s vlasy rovnými jako hřebíky zase touží smyslných vlnách a pátrají, jak mít kudrnaté vlasy.

Ano, máme to my ženy těžké a někdy to bez pomocníků v podobě fénu či kulmy prostě nejde. Pokud je tedy nemůžete ani v létě na dovolené zcela vyřadit, fénujte vlasy spíše vlažným nebo studeným vzduchem a před žehlením či kulmováním používejte profesionální přípravky na ochranu vlasů, ať si je zbytečně neničíte.

Z moře budete mít vlasy prosolené, tvrdé a zacuchané. Rozčesávejte je ale raději až poté, co si je umyjete a zbavíte je soli. Mokré vlasy rozčesávejte šetrně a ideálně až po použití vlasového kondicionéru nebo masky. Pokud vám zatím ve výbavě chybí opravdu dobrý kartáč na vlasy, který vlasy netahá, zato rovnoměrně a citlivě rozčeše, skočte ještě před dovolenou do drogerie a jeden si kupte. Vyplatí se vám.

Vyberte si kvalitní vlasovou kosmetiku

Máme velké štěstí, že v dnešní době je opravdu z čeho vybírat a můžeme si dopřát kvalitní vlasovou kosmetiku, která ani nemusí být příliš drahá. Obecně je určitě lepší pohybovat se na poli přípravků přírodních s minimem chemie.

Přírodní kosmetika bez silikonů, parabenů a dalších produktů z ropy, chemických barviv a konzervantů je pro naše tělo i vlasy jednoznačně prospěšnější, než konvenční kosmetika z drogerie. V poslední době se rozšířil také počet e-shopů s vlasovou kosmetikou. Jaké má například Pruvida recenze?

Pryč se silikony v šampónech

V létě a možná pak už napořád se zkuste zaměřit na takové šampony na vlasy, které neobsahují silikony, parabeny a ropné oleje. Silikony totiž umí vlasové vlákno dokonale obalit neproniknutelnou vrstvičkou a tím pádem ho „ucpou“.

Vlas pak sice vypadá na první pohled hladce a leskle, ale není do své struktury schopen absorbovat žádnou výživu, kterou mu chceme dopřát například formou olejového zábalu nebo vlasové kúry.

Takže šampony se silikony nebrat. Ve složení přípravku je identifikujete pod koncovkou -cone, -conol, -siloxane. Patří sem např. Amodimethicone, Cyclopenthasiloxane, Dimethicone, Dimethiconol nebo Triphenyl Trimethicone.

Náš tip:

Chcete si dopřát opravdu kvalitní přípravky, které vás finančne nevysají? Vyzkoušejte vlasovou kosmetiku od francouzské značky Le Petit Olivier. Můžete si od nich pořídit vlasovou masku, šampón, klasický i bez oplachový kondicionér či různé krémy na vlasy v jedné řadě. Všechny produkty jsou přírodní, bez silikonů a parabenů, vyrobené z vysoce kvalitních surovin a esenciálních olejů. A hlavně, jsou cenově dostupné.

Ochrana před sluncem

I u vlasové kosmetiky již naštěstí existují speciální „letní edice“ masek a vlasových sprejů, které jsou vybaveny UV ochranou. Poznáte je tak, že na obalu mají uvedeno „sun“. Určitě se vyplatí alespoň jeden takový přípravek na letní sezónu pořídit a vlasům ho dopřát.

I domácí maska může stačit

Někdy není potřeba investovat do drahých kosmetických přípravků. Vystačit si můžete i s olivovým či kokosovým olejem a vaječným žloutkem. Stačí žloutky smíchat s olejem, nanést na vlhké vlasy a nechat pod igelitem a ručníkem pár desítek minut působit.

Vlasy dostanou nálož výživných látek i hydratace v jednom. Ideální je potom umytí hydratačním šamponem a ošetření kondicionérem.

Zajímavosti o péči o vlasy

Péče o vlasy je jedním z nejdůležitějších aspektů našeho vzhledu a zdraví. Zdravé a krásné vlasy nám dodávají sebevědomí a mohou nám pomoci vytvořit dojem dobře upraveného vzhledu. Mnoho lidí se stará o své vlasy pravidelným mytím, stříháním a používáním vlasových produktů, ale existují i další zajímavosti, které byste možná neznali. Zde je několik zajímavostí o péči o vlasy, které by vás mohly překvapit.

Rychlý růst vlasů

V průměru vlasy rostou asi o 1 cm za měsíc. To znamená, že za rok mohou narůst až 12 cm. Nicméně, rychlost růstu vlasů se může lišit u jednotlivců a může být ovlivněna genetikou, věkem, stravou a dalšími faktory. Existuje několik způsobů, jak podpořit růst vlasů, jako je například pravidelná masáž vlasové pokožky, vyvážená strava bohatá na vitamíny a minerály, dostatečný příjem vody a minimalizace používání horkých stylingových nástrojů.

Vlasy mají svou vlastní sílu

Nikdy jste si neuvědomili, jak jsou vaše vlasy silné? Zdravé vlasy jsou schopny unést váhu až 100 g, což je přibližně stejné jako hromada klíčků nebo dvou dospělých houslí. To je úžasná schopnost, kterou bychom měli ocenit.

Stres může ovlivnit vaše vlasy

Ano, vědecké studie ukázaly, že stres může mít negativní vliv na zdraví a kvalitu vlasů. Když jsme pod stresovými situacemi, naše tělo produkuje hormony, které mohou ovlivnit růst vlasů a způsobit jejich vypadávání. Pravidelné cvičení, meditace a relaxační techniky mohou pomoci snížit stres a tím také nedílnou součástí péče o vlasy.

Přírodní oleje jsou pro vlasy skvělé

Používání přírodních olejů, jako je kokosový olej, arganový olej nebo jojobový olej, je skvělý způsob, jak posílit a hydratovat vlasy. Tyto oleje mají přirozené vlastnosti, které pomáhají zadržovat vlhkost vlasů, vyhlazují a zabraňují lámání. Přírodní oleje mohou být použity jako hydratační masky, nebo je můžete aplikovat na konečky vlasů jako lehkou ochranu před poškozením.

Vlasy většinou nejsou jednofázové

Každý jednotlivý vlas na naší hlavě prochází třemi fázemi růstu: anagenní fáze, kdy vlasy rostou; katagenní fáze, kdy vlasy přestávají růst a připravují se na vypadávání; a telogenní fáze, kdy vlasy vypadávají a nové začínají růst na jejich místě. Průměrná délka těchto fází se liší u každého jednotlivce, ale celkově trvá asi 2 až 7 let, přičemž průměrný počet vlasů, které vypadnou denně, je kolem 100.

Odtud pochází výraz „blond vlasy“

Možná jste slyšeli výraz „blond vlasy“ a ptali jste se, odkud pochází. Výraz „blond vlasy“ má kořeny ve staré norštině, slovo „blond“ znamená „zlatý“ nebo „světlý“. Vlasy se nazývají blond, pokud mají přirozeně světlou barvu, která je typičtější pro severské a keltské populace. Dnes jsou blond vlasy oblíbené po celém světě a můžete je vidět v různých odstínech a stylizacích.

Péče o vlasy v minulosti

V minulosti byla péče o vlasy docela odlišná od té, kterou známe dnes. Ve starověkém Egyptě měli lidé rádi bohaté a husté vlasy, a tak používali různé přípravky, jako je směs cibule, žraločí oblázky a palmové oleje. V antickém Řecku a Římě se používaly aromatické oleje a výtažky z bylin, jako je myrha a levandule. V 18. století byly v módě velké a extravagantní účesy, které se často zdobily kadeřemi, perami a umělými vlasy.

Dnes je péče o vlasy více zaměřena na zdraví a přirozenost, a tak využíváme šetrné vlasové produkty s přírodními ingrediencemi.

Péče o vlasy je fascinujícím tématem s mnoha zajímavými aspekty. Je nejen důležitá pro naši vnější prezentaci, ale také odráží naše zdraví a životní styl. Ať už máte krátké, dlouhé, kučeravé nebo rovné vlasy, je důležité jim věnovat adekvátní péči.

Pravidelné mytí, používání vhodných vlasových produktů a péče o zdravou výživu jsou klíčem k udržení krásných a zdravých vlasů.

Pamatujte však, že každý člověk má jiný typ vlasů a potřebuje individuální péči. Pokud si nejste jisti, jak správně pečovat o své vlasy, poraďte se s odborníkem nebo si udělejte vlastní výzkum. Vlasy jsou jedinečné a zaslouží si být pečovány s láskou a péčí.