Kapání do polévky – nejlepší recept

Kapání do polévky je jednoduchý, ale výrazný způsob, jak zpestřit výslednou chuť vaší oblíbené polévky. Spočívá v postupném přidávání různých přísad do polévky během jejího vaření, což má za následek bohatší a zajímavější chuťový zážitek.

Existuje mnoho způsobů, jakými můžete kapání do polévky vyzkoušet, a každý z nich má své vlastní specifika.

Noky

Noky do polévky jsou jedním z nejčastějších způsobů, jakým můžete vytvořit bohatší a sytější chuť vaší polévky. Existuje mnoho druhů noků, například klasické bramborové nočky, ale také nočky z těstovinového těsta nebo špenátové nočky. Noky přidávají do polévky jemnou a křupavou texturu a dokážou ji tak výrazně zpestřit.

Příprava noků pro kapání do polévky je jednoduchá. Stačí si připravit těsto z ingrediencí dle receptu a pak jej pomocí naběračky přidávat do vařící se polévky. Nejčastěji nočky necháváme v polévce vařit asi 10 minut, než jsou hotové. Pak už stačí jen nabrat si polévku do talíře a dopřát si bohatou dávku nočů.

Knedlíčky

Dalším oblíbeným způsobem, jakým můžete kapání do polévky vyzkoušet, jsou knedlíčky. Knedlíčky jsou častým doplňkem k polévkám, neboť dokáží být velmi syté a chutné. Knedlíčky můžeme připravit ze stejného těsta, jako jsou noky, nebo pomocí žemlových stroužků.

Pro přípravu knedlíčků stačí smíchat mouku, sůl, vajíčka a vodu do podoby těsta. Poté lžící nabíráme malé porce těsta a přidáváme je do vařící se polévky. Knedlíčky necháváme vařit asi 10-15 minut, než jsou hotové.

Drobení

Dalším zajímavým způsobem kapání do polévky je drobení. Drobení má tendenci vydat jemné a krásné šmouhy do vaší polévky. Existuje mnoho způsobů, jakým můžete drobení do polévky připravit. Nejčastější cestou je použití strouhaného tvrdého sýra, který přidává do polévky výraznou a plnou chuť.

Pro přípravu drobení stačí strouhaný sýr nasypat do polévky, která již několik minut vaří. Sýr necháme rozplavovat, než se celý rozpustí. Pak už stačí jen vychutnat si bohatou a sýrovou chuť polévky.

Závařka

Posledním, ale nezanedbatelným způsobem kapání do polévky je závařka. Závařka je hnědá omáčka, která se používá pro zahuštění polévky. Existuje mnoho způsobů, jakými můžete závařku připravit. Nejčastější cestou je smísení vody, mouky a oleje, které se pak pomalu přidává do polévky za stálého míchání.

Pro přípravu závařky smícháme vodu, mouku a olej v poměru 1:1:1. Směs pak pomalu přiléváme do polévky za stálého míchání. Závařku necháme vařit, dokud se polévka nespojí a nestane se hustší.

Kapání do polévky je jednoduchý, ale efektivní způsob, jak zlepšit její chuťový zážitek. Může se hodit při vaření jednoduchých polévek, které jen potřebují trochu osvěžení, ale i při přípravě bohatších a komplexnějších variant. Vyzkoušejte jednotlivé způsoby kapání do polévky a najděte ten svůj oblíbený!

Připravte si doma vydatné a chutné polévky:

Kapání do polévky – recept

Kapání do polévky je běžnou praxí v mnoha kuchyních po celém světě. Jedná se o jednoduchý a oblíbený způsob, jak přidat do polévky další texturu a chuť. Existuje mnoho různých způsobů, jak lze do polévky přidávat kapání, přičemž každý přidává něco specifického a jedinečného.

Čas přípravy

 • 10 minut

Ingredience na kapání do polévky

 • vejce
 • mléko
 • hrubá mouka
 • sůl
 • voda

Postup na kapání do polévky

 1. Vejce rozmícháme v mléce.
 2. Postupně přidáváme prosátou hrubou mouku a trochu osolíme.
 3. Těsto by mělo být tak husté, aby se dalo lít přes obrácené struhadlo nebo vidličku.
 4. Těsto lijeme do vařící osolené vody a vaříme asi 3 minuty.
 5. Uvařené těsto vyjmeme pomocí síta a zalijeme vlažným vývarem.

Zajímavosti o kapání do polévky

Polévka je jedním z nejoblíbenějších jídel, které se podává po celém světě. Ačkoli každý má svůj oblíbený recept na tento vývarový pokrm, existuje jedna věc, která se při vaření polévky často zdá být neodmyslitelná – kapání. Kapání do polévky může být v podobě noků, knedlíčků, drobení nebo závařky a přináší do polévky nejen chuťovou, ale i vizuální rozmanitost.

 • Noky jsou malé kousky těsta, které se vaří ve vroucí vodě a jsou oblíbenou přílohou do polévky. Noky mohou být vyrobeny z pšeničné, kukuřičné nebo bramborové mouky a díky svému tvaru připomínají malé kuličky. Existuje nespočet různých receptů na noky a každá rodina si často předává svůj tradiční recept z generace na generaci.
 • Knedlíčky jsou další oblíbenou formou kapání do polévky. Můžeme je najít v české, rakouské, slovenské a německé kuchyni, přičemž každá země má svůj vlastní typ knedlíčků. Nejčastěji se jedná o kynuté knedlíčky, které dokážou výrazně zahušťovat polévku a přidávají do ní svou charakteristickou chuť. Knedlíčky mohou být plněny například masem, sýrem nebo zeleninou a jejich výroba vyžaduje určité znalosti a zručnost.
 • Další formou kapání do polévky je drobení, které se přidává zejména do hustších polévek, jako jsou luštěninové, zeleninové nebo houbové. Drobení je typicky vyrobeno z mouky, másla a soli a je možné ho buď vytvořit ručně nebo zakoupit v obchodě. Přidávání drobení do polévky její konzistenci dodává dokonalou jemnost a zvýrazňuje chuťové nuance ostatních ingrediencí.
 • Posledním způsobem kapání do polévky je závařka, která se používá především jako zahušťovací činidlo. Závařku lze vyrobit ze žloutků, mouky a mléka, případně může obsahovat i jiné ingredience, jako jsou koření, bylinky nebo sýry. Závařka se přidává do polévky na závěr vaření a pomáhá vytvořit hutnou a krémovou konzistenci, která zároveň zvýrazní chuťové vlastnosti polévky.
 • Jednou z největších výhod kapání do polévky je, že umožňuje variabilitu ve výběru přísad. Díky tomu lze polévku snadno přizpůsobit chuti každého jedince a umožňuje tak každému najít svůj oblíbený způsob, jak polévku ochutnat. Bez ohledu na to, zda preferujete noky, knedlíčky, drobení nebo závařku, kapání do polévky je jedinečný způsob, jak přidat do jídla další rozměr.

Vyzkoušejte tedy různé způsoby kapání do polévky a nechte se inspirovat svými rodinnými recepty. Možností je mnoho a výsledkem bude vždy jedinečná a chutná polévka, která bude pochutinou pro celou rodinu.