10 nejoblíbenějších druhů tarotových karet

Osobní výklady s pomocí karet se těší stále větší oblibě. Trh dnes nabízí opravdu obrovské množství typů a druhů vykládacích karet i jejich variací. Každému vyhovuje něco jiného a určitě si tak mezi nimi každý z nás jistě najde ty své.

Obecně se dají vykládací karty rozdělit do 3 větších celků:

  • Klasický tarot složený ze 78 karet, kam patří všechny známé druhy tarotů, jako Crowleyho tarot, Rider-Waite tarot, Osho Zen tarot, Egyptský tarot, Witch tarot atp.
  • Výklad založený na 36 obrázkových kartách, kterého využívají například cikánské karty, karty Lenormand či lunární karty.
  • Ostatní systémy založené na různém počtu karet, mezi které patří například mariášové karty, různé andělské karty, runové karty, či léčení s vílami apod.

Protože ale co člověk, to jiný názor a vkus, nelze univerzálně říci, které z karet jsou ty nej – nejlepší, nejjednodušší či ty nejvhodnější pro začátečníky. Každé totiž mají své kouzlo a ideální je vybrat si takové, které s vámi dobře rezonují a které se vám na první pohled zalíbí a přitáhnou si vás.

Pokud právě uvažujete o pořízení balíčku tarotových karet a pořád si nejste jisti, co je pro vás to pravé, můžete se nechat inspirovat naším seznamem, do kterého jsme pro vás vybrali světově nejoblíbenější tarotové sady:

1) Rider-Waite tarot (Waite-Smith tarot)

Rider-Waite tarot patří snad k nejoblíbenějším vykládacím kartám celého západního světa. Patří také mezi jedny z nejstarších.

Jsou to klasické tarotové karty s nadčasovými ilustracemi, které ačkoli jsou stovky let staré, hodí se stále i do dnešní moderní doby. Obrázky této sady přitahují zvědavost všech, co touží po doušku magické středověké atmosféry.

Karty jsou slavné i v showbyznysu. Rider-Waite tarot si  totiž zahrál roličku v jedné bondovek – Žít a nechat zemřít z roku 1973. Použila ho také Madonna jako jedno z pozadí do videoklipu na světovém turné Reinvention.

Univerzální symboly a archetypy Rider-Waite tarotu oslovují uživatele jednoduchou řečí a navíc jsou doprovázeny stručnou knížečkou, která vám usnadní interpretaci výkladu.

2) Crowleyho tarot (tarot Aleistera Crowleyho či také Thothův tarot)

Crowleyho karty patří mezi klasiku a pravděpodobně každý slavný kartář je minimálně jednou vyzkoušel. Zvláštností těchto karet je, že Crowley pro ně zvolil abstraktní motivy, kdežto na tarotových starších kartách té doby se tenkrát přesně vyobrazovala jednotlivá témata.

Význam jednotlivých karet k nám tak hovoří prostřednictvím různých symbolů z prostředí magie, numerologie, astrologie, alchymie, kabaly, mytologie Keltů a mytologie starověkého Egypta.  A tyto symboly kombinuje Crowley s klasickou tarotovou symbolikou.

Karty jsou pojaty velmi komplexně, proto s nimi mnoho lidí rádo pracuje. Obsahují i heslovité popisky a patří k nim rovněž knížka s popisem jednotlivých karet a jejich významů. Poskytnou vám proto ucelený výklad.

Karty jsou tak vhodné pro všechny milovníky tarotu. Díky popisům i pro začátečníky.

Ovšem pro někoho mohou být tyto karty příliš komplikované a to právě pro jejich zmiňovanou komplexnost a velké množství obsažených informací. A laik zase může být jejich abstraktním vyobrazením fascinován, ale význam karet bude chápat s obtížemi.

3) The Wild Unknown tarot

I tento moderní tarot si již stačil získat tisíce příznivců. Má krásné obrázky s poměrně jednoduchou symbolikou. Což ale neznamená, že bude snadné s nimi pracovat, zvláště pokud jste s výklady tarotu teprve na začátku.

Na rozdíl od Crowleyho tarotu má  totiž The Wild Unknown tarot k dispozici pouze velmi stručný popis se základními hesly, ale nemá žádnou doprovodnou knihu s obsáhlejším vysvětlením významů.

Na druhou stranu, pokud se nenecháme svazovat již předdefinovaným vysvětlením, může více pracovat naše intuice a můžeme se více zaměřit na to, co v kartách vidíme my sami.

Karty jsou tedy vhodnější spíše pro ty, kdo rádi pracují s pocity a svou intuicí. Je zde hodně prostoru pro vlastní interpretaci jednotlivých významů.

4) The Fountain tarot

Tyto karty, pokud se vám ovšem podaří je sehnat, vás ohromí. Jsou opravdu krásné.

Na jejich ilustracích se podílelo hned několik umělců (Jonathan Saiz, Jason Gruhl, Andi Todaro), kteří použili spojení geometrických tvarů i tradičních symbolů.

Vznikla tak tarotová sada, které se od ostatních liší svými nádherenými barvami i minimalistickým stylem. Je fascinující, jak se zde snoubí klasická historie tarotu se současným uměním. Navíc tento balíček obsahuje jednu speciální kartu – Fontána, kterou v jiném tarotu nenajdete.

Sada je i praktická, obsahuje knížečku se stručnými, ale hlubokými výklady ke každé kartě. Interpretace rozhodně není polopatická a tedy ani úplně snadná, už vzhledem k tomu, že hodně obrázků je skutečně abstraktních, ale odvážnější začátečník se s tím určitě statečně popere.

Fountain tarot považují skalní příznivci tarotu za jedinečný kousek a nejeden se ho tak snaží získat do své sbírky.

5) Osho-Zen tarot

Osho Zen Tarot  je tak trochu jiný tarot. Nemá vyobrazení, na které jste zvyklí z klasického tarotu. Středověké archaické symboly jsou zde nahrazeny současnými obrázky.

Osho se zaměřuje spíše na pochopení toho, co prožíváme tady a teď. Je to systém založený na zenové moudrosti, která nám sděluje,  že všechny vnější události jsou odrazem našich myšlenek a pocitů. Ovšem nám samotným často není jasné, čeho se tyto pocity a myšlenky týkají.

Osho Zen Tarot je tu proto, abychom odpoutali pozornost od vnějšího dění a vnějších vlivů a zaměřili se na své nitro. Jen tak můžeme jasněji pochopit, co se děje uvnitř v našem srdci. Karty jsou koncipovány tak, aby jim porozuměl i začátečník a interpretaci napomůže i doprovodní knížečka s vysvětlením.

A co zbylá pětice karet?

Pro ucelenost našeho „žebříčku“ doplňujeme ještě 5 oblíbených tarotových sad. Ovšem už bez detailního popisu. V České republice tyto sady však zpravidla neseženete a většinou se dají objednat z USA.

6) Mythic tarot

7) Deviant moon

8) The Collective Tarot

9) The Wildwood Tarot

10) The Shadowscapes Tarot

Tip na sadu pro začátečníky:

Pokud se s tarotem teprve seznamujete a chcete si karty i jejich výklady postupně osahat, nevybírá se vhodná sada snadno. Mně jako naprostému začátečníkovi se už před více než 15 lety osvědčila sada Poselství tarotu od Renaty Herber.

Vyhovovalo mi, že u karet je k dispozici také podrobnější a více polopatický výklad, a že až časem se začnu soustředit na obecnější význam karet. A plusem těchto karet je z mého pohledu jednoznačně ilustrace, které mi sedí. Vyobrazení jednotlivých významu jasné, hezké a zároveň ne děsivé a ani moc abstraktní.

Kupovala jsem si je s tím, že je časem vyměním za jiné, pro „pokročilejší“, ale zvykla jsem si na ně natolik,  že jsem u nich už zůstala. Mám je do dneška a sympatické je, že se dá stále koupit třeba právě v našem obchůdku světa poznání.