Léčebné cvičení Qi Gong – stejné pozadí jako tradiční čínská medicína

Léčebným cvičením Qi Gong, které má stejné pozadí jako tradiční čínská medicína, lze dosáhnout plnohodnotného vitálního života. Qi Gong podporuje fyzické a emocionální zdraví.

Qi Gong, česky čchi-kung, je starobylá čínská praxe, která je známá již po staletí. Jedná se o formu jemného cvičení, které kombinuje pomalé a jemné pohyby, dýchání a meditaci.

Qi Gong se používá nejen pro fyzickou, nýbrž i pro emocionální a duchovní pohodu.

Co je Qi Gong?

Čchi-kung má kořeny v čínské medicíně a vychází z konceptu čchi, což znamená „životní energie„. Cvičení se zaměřuje na pomoc při kultivaci a udržování toku čchi v těle a podporuje rovnováhu a harmonii.

Cvičení čchi-kung zahrnuje kombinaci pozic, dýchání a mentálního soustředění. Pozice jsou jemné a pomalé, umožňují uvolnění napětí.

Při cvičení Qi Gong jsou cvičenci vedeni k tomu, aby se soustředili na dech, uvědomovali si své tělo a uvolňovali případné napětí nebo blokády.

Jak funguje Qi Gong

Skrze pomalé pohyby, protažení, dech a vedení pozornosti lze odstranit blokády v těle. Jemné, na energii bohaté pohyby člověka dovedou do meditativního stavu, ve kterém nalezne uvolnění a vnitřní klid.

Je-li člověk uvolněný, energetické dráhy, akupunkturní body a samoléčebné síly těla se aktivují a životní energie Qi (Čchi) může tělem volně a ve zvětšeném množství protékat.

Qi Gong působí preventivně, posiluje imunitní systém, napomáhá pohyblivosti, podporuje koncentraci a všeobecný zdravotní stav. Zároveň procvičuje klouby, šlachy a svaly, avšak nepřetěžuje je.

Říká se, že cvičení Qi Gong pomáhá zlepšit fyzické a duševní zdraví a podporuje emocionální rovnováhu. Bylo provedeno mnoho studií, které zjistily, že Qi Gong je prospěšný při snižování stresu, úzkosti, bolesti a zlepšování celkové kvality života.

Bylo také zjištěno, že pomáhá při řadě onemocnění, jako je artritida, astma a hypertenze.

Pro koho je Qi Gong vhodné?

Čchi-kung je cvičení, které může praktikovat kdokoli a kdekoli. Qi Gong je vhodný pro lidi všech věkových kategorií a schopností. Jedná se o jemnou formu cvičení, která nevyžaduje žádnou namáhavou fyzickou aktivitu.

Lze jej využít ke zlepšení flexibility a síly, snížení stresu a napětí, zlepšení rovnováhy a koordinace a zvýšení hladiny energie. Lze jej také využít k léčbě zdravotních potíží, jako je chronická bolest a únava.

Cvičení čchi-kung je prospěšné pro každého, kdo chce zlepšit své celkové zdraví a pohodu. Zvláště prospěšné je pro ty, kteří mají fyzické nebo duševní problémy, protože může pomáhá snižovat stres, napětí a bolest.

Čchi-kung je vhodný jak pro začátečníky, tak pro zkušené cvičence. Člověk se ho snadno naučí a může cvičit doma s minimálním vybavením. K dispozici je také mnoho kurzů a seminářů, na kterých se lze praxi naučit od kvalifikovaných instruktorů.

Je také prospěšné pro ty, kteří chtějí zlepšit svou pružnost, sílu, rovnováhu a koordinaci. Je to cvičení, které vyžaduje trpělivost, takže je důležité nespěchat a postupovat vlastním tempem.

Druhy Qi Gong

Qi Gong v sobě zahrnuje mnoho různých stylů a kategorií cvičení. Základní dělení je následující:

 • Dong Gong – dynamický; zahrnuje choreografii cviků, která je prováděna při naprosté koncentraci mysli a v souladu s dýcháním. Opakovaným napínáním a uvolňováním určitých svalových skupin dochází k rozproudění energie Qi.
 • Jin Gong statický; zahrnuje statické výdrže v pozicích – např. výdrž v pozici, při které se vodorovně natáhnout obě paže, v pažích se po několika minutách vytvoří Qi s vyšším potenciálem, která po uvolnění rozproudí cirkulaci Qi.
 • tvrdý Qi Gong – součást tréninku bojových umění; práce s energií Qi se stává zdrojem síly, kterou využívají tzv. vnitřní styly bojových umění
 • měkký Qi Gong – meditační technika; jeho cílem je uvolnění mysli a kultivace duše.

Účinky Qi Gong

Účinky cvičení Qi Gong se projevují jak na fyzické, tak na duševní úrovni. Po fyzické stránce může Qi Gong posílit tělo a zlepšit celkový zdravotní stav. To zahrnuje:

 • lepší držení těla,
 • zvýšení flexibility,
 • zlepšení krevního oběhu,
 • snížení bolesti a zánětu.
 • snížení stresu a úzkosti,
 • zlepšení soustředění,
 • zvýšení pocitu pohody,
 • harmonizace energie těla

Účinky čchi-kungu jsou rozsáhlé a mohou je zažít cvičenci všech věkových kategorií a úrovní dovedností.