Dobromysl obecná (Oregáno)

Oregano (Origanum vulgare) je bylina, která se používá k ochucení potravin. V běžných potravinách je považována za bezpečnou, ovšem má jen málo důkazů o prospěšnosti pro zdraví. Oregano má olivově zelené listy a fialové květy. Je blízce příbuzné s jinými bylinami, včetně máty, tymiánu, majoránky a bazalky.

Oregano obsahuje chemické látky, které by mohly pomáhat tlumit kašel. Oregano by také mohlo pomáhat při trávení a v boji proti některým bakteriím a virům. Lidé používají oregano při hojení ran, parazitárních infekcích a mnoha dalších stavech.

Dobromysl obecná – charakteristika

Velikost a vzrůst: Byliny dorůstají do výše 30 až 50 cm. Silně se větví a vytvářejí mnoho výhonků. Stonky jsou čtyřhranné a načervenalé. Oválné jemně chloupkaté lístky obsahují četné žlázky.

Květ a vůně: Květy jsou drobné, červenofialové nebo bílé. Jsou shloučeny v latnatých květenstvích na konci větviček a slabě voní. Dobromysl kvete od července do září.

Světlo a teplo: Oregáno miluje teplé, slunné místo. Jsou-li bylinky ponechány v zimě venku, je potřeba je chránit proti mrazu.

Zalévání a hnojení: Jestliže je dobromysl pěstována v květináči nebo v balkónovém truhlíku, je nutné zalévat ji pravidelně. Na zahradě je to zapotřebí jen tehdy, nastanou-li sucha. Bylinky v květináčích postačí přihnojovat jednou měsíčně.

Zemina a přesazování: Dobromysl obecná neklade velké nároky na půdě. Nejlépe dokonce roste na půdě suché, chudší. Bylinky v květináčích se přesazují na jaře.

Prořezávání: Řezat, spíše sklízet, lze po celé léto až do podzimu. Není od věci nařezat si větvičky k sušení, přičemž řezat se doporučuje 5 cm nad zemí.

Množení: Nejsnáze se množí dělením trsů velkých bylin. Oregáno lze množit semeny nebo řízky.

Prostředí: Dobromysl obecná roste na zahradě právě tak dobře jako v květináči.

Využití Dobromysli obecné (Oregána)

Dobromysl obecná (Oregáno) je používána jako koření a léčivá bylinka již od dob starých Řeků a Římanů. Ve středověku bývala používána k léčbě onemocnění žaludku a horních cest dýchacích, avšak nalezla uplatnění i jako ochranný prostředek proti čarodějnicím a zlým kouzlům.

Používají se rozkvetlé horní části lodyhy, sklízené nejlépe před polednem, kdy obsahují nejvíce silic. Praktické využití bylinky dobromysl je mnohostranné.

Účinnou látkou oregána je především silice, jejímiž hlavními součástmi jsou thymol, karvakrol, karyofylén a borneol. Dobromysl podporuje chuť k jídlu, upravuje činnost zažívacího ústrojí, tiší křeče, usnadňuje odkašlávání a má mírně povzbuzující účinky.

Antivirové účinky dobromysli, které byly prokázány teprve v posledních letech, se přičítají působení thymolu a karvakrolu obsažených v silici. Proto má dobromysl velice dobré účinky při léčení zánětů horních cest dýchacích, astmatu, bronchitidy či kašli. Kromě toho pomáhá i při průjmech a nadýmání a reguluje množství vylučované žluči. Zředěná silice nanesena na bolavá místa mírní bolesti zubů a kloubů.

Vyzkoušejte i další bylinku a její zdraví prospěšné účinky a to vlaštovičník tinktura.

Pěstování Dobromysli obecné (Oregána)

Kdo má zahrádku s bylinkami, dokáže ocenit skutečnost, že většina koření nepůsobí při pěstování větší problémy a nevyžaduje zvláštní péči. Také dobromysl je poměrně robustní. Škůdci bylinku napadají jen zřídka.

Je-li chladné, mokré léto, může se snadno stát, že bylinky najednou chřadnou a na výhoncích a listech se objeví bělavý poprašek. Jedná se o padlí, houbové onemocnění. Napadené bylinky je nutné radikálně seříznout a zkypřit půdu. U koření nelze používat chemické postřiky.