Dobromysli obecná (Oregáno)

Velikost a vzrůst:
Byliny dorůstají do výše 30 až 50 cm. Silně se větví a vytvářejí mnoho výhonků. Stonky jsou čtyřhranné a načervenalé. Oválné jemně chloupkaté lístky obsahují četné žlázky.
Květ a vůně:
Květy jsou drobné, červenofialové nebo bílé. Jsou shloučeny v latnatých květenstvích na konci větviček a slabě voní. Dobromysl (Oregáno) kvete od července do září.
Světlo a teplo:
Dobromysl (Oregáno) miluje teplé, slunné místo. Necháte-li bylinky v zimě venku, chraňte je proti mrazu.
Zalévání a hnojení:
Jestliže dobromysl pěstujete v květináči nebo v balkónovém truhlíku, zalévejte ji pravidelně. Na zahradě je to zapotřebí jen tehdy, nastanou-li sucha. Bylinky v květináčích přihnojujte jednou měsíčně.
Zemina a přesazování:
Dobromysl obecná (Oregáno) neklade velké nároky na půdě. Nejlépe dokonce roste na půdě suché, chudší. Bylinky v květináčích přesazujte na jaře.
Prořezávání:
Řezat, spíše sklízet, můžete po celé léto až do podzimu. Nařežte si také větvičky k sušení. Řežte 5 cm nad zemí.
Množení:
Nejsnáze se množí dělením trsů velkých bylin. Dobromysl (Oregáno) můžete množit semeny nebo řízky.
Prostředí:
Dobromysl obecná (Oregáno) roste na zahradě právě tak dobře jako v květináči.
Využití Dobromyslu obecného (Oregána)
Historie:
Dobromysl obecná (Oregáno) je používána jako koření a léčivá bylinka již od dob starých Řeků a Římanů. Ve středověku bývala používána k léčbě onemocnění žaludku a horních cest dýchacích, ale nalezla uplatnění i jako ochranný prostředek proti čarodějnicím a zlým kouzlům.
Používané části rostliny:
Používají se rozkvetlé horní části lodyhy, sklízené nejlépe před polednem, kdy obsahují nejvíce silic.
Vlastnosti:
Účinné látky dobromysli (oregána) je především silice, jejímiž hlavními součástmi jsou thymol, karvakrol, karyofylén a borneol. Dobromysl podporuje chuť k jídlu, upravuje činnost zažívacího ústrojí, tiší křeče, usnadňuje odkašlávání a má mírně povzbuzující účinky.
Použití:
Antivirové účinky dobromysli, které byly prokázány teprve v posledních letech, se přičítají působení thymolu a karvakrolu obsažených v silici. Proto má dobromysl velice dobré účinky při léčení zánětů horních cest dýchacích, astmatu, bronchitidy či kašli. Kromě toho pomáhá i při průjmech a nadýmání a reguluje množství vylučované žluči. Zředěná silice nanesena na bolavá místa mírní bolesti zubů a kloubů.
Pěstování Dobromysli obecné (Oregána)
Kdo má zahrádku s bylinkami, dokáže ocenit skutečnost, že většina koření nepůsobí při pěstování větší problémy a nevyžaduje zvláštní péči. Také Dobromysl (Oregáno) je poměrně robustní. Škůdci bylinku napadají jen zřídka.
Je-li chladné, mokré léto, může se snadno stát, že bylinky najednou chřadnou a na výhoncích a listech se objeví bělavý poprašek. Jedná se o padlí, houbové onemocnění.
Napadené bylinky radikálně seřízněte a zkypřete půdu. U koření nemůžete používat chemické postřiky.
Tipy pro nákup
Dobromysl (Oregáno) si můžete koupit jako semena a sami je vysít. Jednodušší však je koupit v květnu několik rychlených bylin.
Délka života:
Bylina patří k víceletým.
Sezona:
Pro kuchyň je možno sklízet od konce jara až do podzimu.
Stupeň obtížnosti pěstování:
Dobromysl obecná (Oregáno) nedá mnoho práce.