Dobromysli obecná (Oregáno)

Velikost a vzrůst:

Byliny dorůstají do výše 30 až 50 cm. Silně se větví a vytvářejí mnoho výhonků. Stonky jsou čtyřhranné a načervenalé. Oválné jemně chloupkaté lístky obsahují četné žlázky.

Květ a vůně:

Květy jsou drobné, červenofialové nebo bílé. Jsou shloučeny v latnatých květenstvích na konci větviček a slabě voní. Dobromysl (Oregáno) kvete od července do září.

Světlo a teplo:

Dobromysl (Oregáno) miluje teplé, slunné místo. Necháte-li bylinky v zimě venku, chraňte je proti mrazu.

Zalévání a hnojení:

Jestliže dobromysl pěstujete v květináči nebo v balkónovém truhlíku, zalévejte ji pravidelně. Na zahradě je to zapotřebí jen tehdy, nastanou-li sucha. Bylinky v květináčích přihnojujte jednou měsíčně.

Zemina a přesazování:

Dobromysl obecná (Oregáno) neklade velké nároky na půdě. Nejlépe dokonce roste na půdě suché, chudší. Bylinky v květináčích přesazujte na jaře.

Prořezávání:

Řezat, spíše sklízet, můžete po celé léto až do podzimu. Nařežte si také větvičky k sušení. Řežte 5 cm nad zemí.

Množení:

Nejsnáze se množí dělením trsů velkých bylin. Dobromysl (Oregáno) můžete množit semeny nebo řízky.

Prostředí:

Dobromysl obecná (Oregáno) roste na zahradě právě tak dobře jako v květináči.

Využití Dobromyslu obecného (Oregána)

Historie:

Dobromysl obecná (Oregáno) je používána jako koření a léčivá bylinka již od dob starých Řeků a Římanů. Ve středověku bývala používána k léčbě onemocnění žaludku a horních cest dýchacích, ale nalezla uplatnění i jako ochranný prostředek proti čarodějnicím a zlým kouzlům.

Používané části rostliny:

Používají se rozkvetlé horní části lodyhy, sklízené nejlépe před polednem, kdy obsahují nejvíce silic.

Vlastnosti:

Účinné látky dobromysli (oregána) je především silice, jejímiž hlavními součástmi jsou thymol, karvakrol, karyofylén a borneol. Dobromysl podporuje chuť k jídlu, upravuje činnost zažívacího ústrojí, tiší křeče, usnadňuje odkašlávání a má mírně povzbuzující účinky.

Použití:

Antivirové účinky dobromysli, které byly prokázány teprve v posledních letech, se přičítají působení thymolu a karvakrolu obsažených v silici. Proto má dobromysl velice dobré účinky při léčení zánětů horních cest dýchacích, astmatu, bronchitidy či kašli. Kromě toho pomáhá i při průjmech a nadýmání a reguluje množství vylučované žluči. Zředěná silice nanesena na bolavá místa mírní bolesti zubů a kloubů.

Pěstování Dobromysli obecné (Oregána)

Kdo má zahrádku s bylinkami, dokáže ocenit skutečnost, že většina koření nepůsobí při pěstování větší problémy a nevyžaduje zvláštní péči. Také Dobromysl (Oregáno) je poměrně robustní. Škůdci bylinku napadají jen zřídka.

Je-li chladné, mokré léto, může se snadno stát, že bylinky najednou chřadnou a na výhoncích a listech se objeví bělavý poprašek. Jedná se o padlí, houbové onemocnění.

Napadené bylinky radikálně seřízněte a zkypřete půdu. U koření nemůžete používat chemické postřiky.

Tipy pro nákup

Dobromysl (Oregáno) si můžete koupit jako semena a sami je vysít. Jednodušší však je koupit v květnu několik rychlených bylin.

Délka života:

Bylina patří k víceletým.

Sezona:

Pro kuchyň je možno sklízet od konce jara až do podzimu.

Stupeň obtížnosti pěstování:

Dobromysl obecná (Oregáno) nedá mnoho práce.