Co jsou čakrové svíčky a jak fungují

Také máte rádi intimní atmosféru, kterou dokáže navodit třepotající se plamének svíčky a jeho hřejivé teplo? A zkusili jste už odhalit kouzlo svíček čakrových?

Čakrové svíce vám totiž dokáží nejen zpříjemnit sychravé podzimní večery, ale zároveň také krásně zharmonizovat vaši životní energii.

Co jsou čakrové svíčky?

Čakrové svíčky jsou speciálně utvořené svíčky v barvách našich čaker a slouží jako perfektní pomocníci při čistění a harmonizaci těchto energetických oblastí našeho těla. Ke každé čakře se váže určitá barva. Tím, že pracujeme se svíčkou téže barvy, nám svíčka během hoření vyrovnává v čakrách nedostatečnou energii, či naopak stahuje energii přebytečnou.

Jak je to s těmi čakrami?

Všude kolem nás je energie. I v nás samotných. Bez energie by nebyl život. A čakry chápeme jako důležitá energetická centra v lidském těle, kterými v kruhové spirále energie neustále proudí.

Slovo čakra pochází ze sanskrtu a v překladu znamená právě kruh či kolo. Každá čakra je spojena s jinou barvou a ovlivňuje orgány, které jsou v její blízkosti.

V lidském těle se dle některých pramenů nachází přes 88 000 čaker, které jsou rozmístěny na různých místech. Za nejdůležitější čakry, kterým je věnována největší pozornost, jsou považovány čakry kolem páteře, kde energie proudí nejsilněji a kde vznikají velká energetická centra. Jedná se celkem o 7 hlavních čaker.

Charakteristika jednotlivých čaker

1. čakra – kořenová (základní)

Je umístěna na kořeni páteře a u pánevního dna. Symbolizuje pevný základ, naše fyzické bytí, materiálno a seberealizaci. Přísluší jí červená barva.

Při jejím zablokování pociťujeme často nedostatek energie, majetnické sklony, hněv, agresi až sobeckost. Jsou s ní spojovány nemoci jako zánět močového měchýře, obezita nebo impotence.

2. čakra – pupeční (sakrální)

Sakrální čakru najdeme v polovině cesty mezi kostrčí a pupkem. Patří k ní oranžová barva. Tato čakra ovlivňuje vůli, sexualitu, rozmnožování a základní emoce.

Nedostatečná funkce se projevuje slabou sexuální silou, menstruačními potížemi, potížemi s varlaty, napětím a nejistotou ve vztazích.

3. čakra – solar plexus

Čakra solar plexu se nachází asi 2 prsty nad pupíkem a je sídlem naší osobnosti, schopnosti sebeprosazení, sebedůvěry a emocí. Charakterizuje ji žlutá barva.

Pokud je čakra v harmonii, jsme i my vyrovnaní. Pokud je energie zpomalená či blokovaná, můžeme cítit strach, neklid a nespokojenost. Dochází k jaterním onemocněním a nemocem slinivky břišní.

4. čakra – srdeční

Srdeční čakra je zodpovědná za naše emoce a city. Najdeme ji v dolní třetině hrudníku – u srdce a patří k ní zelená barva.

Srdeční čakra je napojena na mezilidské vztahy a lásku. Lidé, kteří mají srdeční čakru v harmonii, jsou otevření, soucitní a ochotní. Zablokovaná čakra v člověku utlumuje schopnost pociťovat lásku k sobě i ostatním a schopnost jak lásku dávat, tak i přijímat.

5. čakra – krční

Pátou čakru najdeme na krční jamce a patří k ní světle modrá barva. Harmonické proudění v krční čakře znamená bezproblémovou komunikaci s ostatními.

Při blokované nebo nedostatečné funkci této čakry máme potíže s vyjadřováním obecně. Nejenom s vyjadřováním slov a gest, ale také s vyjadřováním citů. K nemocem spojeným s pátou čakrou patří také bolesti a kazivost zubů či špatná činnost štítné žlázy.

6. čakra – třetí oko (čelní čakra)

O třetím oku, naší bráně do intuice a hluboké mysli už určitě slyšel každý. Čakru třetího oka najdeme uprostřed čela a její barva je tmavě modrá (indigo). Je to čakra spojená s vyšším duchovnem, intelektem, intuicí, myšlenkami a představami.

Je-li čakra blokovaná nebo vykazuje nedostatečnou funkci, žijeme výhradně rozumem a vzdalujeme se duchovnímu poznání. Onemocnění způsobená uzavřením šesté čakry bývají migrény, bolesti hlavy a poruchy vidění.

7. čakra – korunní (temenní)

Korunní čakra se nachází nad temenem hlavy a symbolizuje duchovní upevnění. Barvou této čakry je fialová. 7. čakra je centrem nejvyšší dokonalosti. U této čakry mluvíme o úrovni její vyvinutosti. Jsou-li všechny ostatní čakry v harmonii, dochází k vyvinutí čakry korunní. A tehdy říkáme, že je v harmonii.

Korunní čakra ovlivňuje mozek, lebku, prodlouženou míchu a vlasy. Duchovně souvisí s osobním vztahem ke spiritualitě. Je-li čakra blokovaná nebo oslabená, projevuje se to odmítáním duchovního světa a Boha. Bývá spojována také s depresemi, epilepsií, demencí a schizofrenií.

Někdy se k těmto sedmi čakrám přidává ještě 8. čakra, která se nachází 30-50 cm nad hlavou. 8. čakra je energetickým centrem božské lásky, spirituální pokory a spirituální nezištnosti. Přiřazujeme k ní bílou barvu.

Chtěli byste se o fungování jednotlivých čaker dozvědět více nebo si prakticky vyzkoušet některou z metod energetické harmonizace? Šáhněte po chytré knize, ve které bude vše dopodrobna vysvětleno. Můžete vybírat z velké nabídky knih v našem obchodě.

Historie čaker

Historie čaker sahá až do starověké Indie, kde byly poprvé zmíněny ve védách, což jsou nejstarší posvátné texty hinduismu. Védy označují čakry jako „kola světla“ a popisují je jako centra duchovní síly v těle.

V upanišadách, což jsou filozofické texty napsané kolem roku 500 př. n. l., jsou čakry popsány jako složené z jemných energií, které proudí tělem a spojují fyzické tělo s duchovní sférou. Tyto čakry údajně ovlivňují fyzické, emocionální a duchovní zdraví.

V buddhismu jsou čakry známé jako „kola dharmy“ a jsou považovány za cesty k osvícení. Buddhisté věří, že čakry jsou spojeny s pěti prvky: zemí, vodou, ohněm, vzduchem a prostorem.

Čakry jsou zmiňovány také ve starých textech čínských taoistů, kteří věřili, že čakry jsou branami k proudění čchi neboli životní energie. Taoisté věřili, že když je čchi zablokovaná nebo v nerovnováze, může to způsobovat fyzické a emocionální problémy.

Na Západě jsou čakry v posledních letech stále populárnější. Mnoho zdravotníků, jako jsou učitelé jógy a léčitelé energií, pracuje s čakrami, aby svým klientům pomohli dosáhnout rovnováhy a pohody.

Čakry jsou důležitou součástí mnoha kultur a jejich historie sahá tisíce let do minulosti. Dnes jsou čakry považovány za důležitou součást celostního zdraví a léčení. Mohou nám pomoci spojit se s naším duchovním já a vnést do našeho života rovnováhu a harmonii.

Čakrové svíčky pro nastolení harmonie v čakrách

Pokud energie v čakrách proudí správně a vyrovnaně, je to ideální stav. V takovém případě by nás na tělesné ani psychické úrovni nemělo nic závažného trápit.

Je-li ale proudění energie jakkoli narušeno, dochází k disharmonii, která může být příčinou vzniku tělesných i duševních nemocí.

Nastavit energetickou rovnováhu v čakrách lze různými způsoby. Pomáhají tělesná a dechová cvičení, relaxační hudba či koncentrovaná meditace.

Při všech těchto aktivitách můžete jako podpůrné prostředky využít také právě čakrové svíčky nebo drahé kameny, které svými vibracemi zharmonizují jednotlivá energetická centra v těle. Sílu kamenů a harmonizační účinky čakrové svíce tak můžete navzájem skvěle podpořit.

Na každou čakru jiná barva svíčky

Chcete-li podpořit a zharmonizovat činnost konkrétní čakry, stačí si vybrat svíci příslušné barvy, zapálit ji a naladit se na její léčivé energie.

Potřebujete v sobě rozproudit radost a veselí a podpořit vaše ženství? Červená svíce vám vdechne novou energii, život, posílí vás v období životních zkoušek a dodá novou životní sílu.

Chybí vám v životě kreativita a tvořivost? Zapalte si svíci v oranžové barvě! Oranžová čakrová svíčka vám pomůže navodit spontánní, hravou a uvolněnou atmosféru. Posílí vaše instinkty, tvořivost a nadšení.

Zdá se vám, že vaše sebevědomí z nevysvětlitelných důvodů pokulhává? Obklopte se žlutou svíčkou a posilněte tak svou třetí čakru. Žlutá barva nám navíc pomáhá se zviditelnit a manifestovat naše přání a plány. Zažene splíny na duši i na těle.

Nejste si jisti, která čakra právě potřebuje posílit proudění energie? Nevadí. Zapalte si prostě tu svíčku, na jejíž barvu jste právě naladěni. Očistné a harmonizační účinky vás neminou.

Zajímavosti o čakrách

Čakry jsou důležitou součástí duchovního a energetického léčení. Jsou to tajemné a mocné síly, které se studují již po staletí. Zde je několik zajímavých faktů o čakrách, které jste možná nevěděli.

  • O čakrách se říká, že jsou to točící se kola energie, která jsou spojena s určitými oblastmi těla. Předpokládá se, že jsou portály pro tok energie mezi fyzickým a duchovním světem.
  • Předpokládá se, že pokud se čakry zablokují, může to vést k fyzickým a emocionálním problémům. Naučit se čakry otevírat a vyrovnávat může pomoci obnovit rovnováhu a harmonii těla i mysli.
  • Čakry se nacházejí podél páteře a hlavy. Kořenová čakra se nachází u základny páteře, zatímco korunní čakra je na vrcholu hlavy.
  • Předpokládá se, že čakry lze otevřít a vyrovnat pomocí různých technik, jako je meditace, jóga a léčení energií.
  • Každá čakra je spojena s určitou žlázou v endokrinním systému. Kořenová čakra je spojena s nadledvinami, křížová s vaječníky nebo varlaty, solární plexus se slinivkou, srdce s brzlíkem, hrdlo se štítnou žlázou, třetí oko s hypofýzou a korunní s epifýzou.

To je jen několik zajímavých informací o čakrách. O těchto tajemných a mocných silách se toho můžete dozvědět mnohem více. Ať už čakry začínáte zkoumat, nebo je studujete už léta, vždy je co objevovat.