Ametyst – kámen duchovní očisty a meditace

Ametyst patří k jednomu z nejoblíbenějších a také nejmocnějších drahých kamenů. Zamiloval si ho třeba i Karel IV., který s ním nechal vyzdobit posvátné místnosti Karlštejna i kapli sv. Václava na Pražském hradě. K čemu se používá ametyst?

Ametyst je nádherný fialově zbarvený drahokam, který je již po staletí ceněn pro svou sytou barvu a mystickou sílu. Je odrůdou křemene a je kamenem únorových narozenin.

Podle nádherné fialové barvy ho zpravidla pozná i ten, kdo se jinak v minerálech nijak zvlášť neorientuje.

Velmi si ho cenili staří Řekové a Římané, kteří věřili, že chrání svého nositele před opojením. Ametyst měl také přinášet štěstí a mít léčivé účinky. Ve středověku se s oblibou používal ke zdobení náboženských šperků a růženců.

Jaké další účinky ametyst má?

Co je ametyst?

Z geologického hlediska je ametyst drahokamovou odrůdou křemene. Při pátrání po původu jeho jména se člověk dostane až do starověkého Řecka. Řekové totiž věřili, že kámen dokáže ochránit proti omámení a opilosti.

Výraz methy znamená v řečtině medovina, tehdy hojně oblíbený opojný nápoj.  A slovo amethy se tak dá přeložit jako neopojný – opak omamného. Amethustos se dá přeložit jako neopilý, střízlivý.

Z toho lze usuzovat, že ametyst byl pro Řeky kamenem, jež měl zabránit omámení a zastření mysli. Údajně i Aristoteles doporučoval nosit ametyst jako amulet na ochranu před opilostí.

Nejen Řekové, ale i staří Římané a Egypťané věřili v detoxikační moc ametystu. Proto bylo běžné, že alkohol se v minulosti pil z ametystových pohárů nebo si konzumenti vkládali do obyčejné karafy s vínem alespoň valounek ametystu.

Ametystová naleziště

Nejvýznamnější lokality s nálezy ametystových křemenných žil na našem území jsou Bochovice a Hostákov na Třebíčsku a Ciboušov v Krušných horách. V Ciboušově se ametyst (a také jaspis) intenzivně těžily už ve 14., dále v 16. a na počátku 19. století. Pozůstatky těžby jsou na nalezišti patrné dodnes.

Významná světová naleziště ametystu se nachází např. ve státech Brazílie, Uruguay, Bolívie, Zimbabwe, Zair, Namibie, Indie, Srí Lanka, Čína, Madagaskar, USA, Rusko, Kanada, Velká Británie, Německo nebo Mexiko.

Za návštěvu a prohlídku rozhodně stojí muzeum Amethyst Welt vybudované přímo na obří ametystové žíle v rakouském městě Maissau.

Charakteristika kamene

Ametyst je v prvé řadě chápán jako hlavní kámen pro duchovní očistu a meditaci. Z energetického hlediska je ametyst přiřazen k 7. čakře (korunní, temenní) a z astrologického hlediska je to ideální minerál pro Berany, dále pak pro Kozorohy, Střelce, Ryby a Panny (v zařazení k jednotlivým znamením se některé prameny liší).

Nošení ametystu na těle probouzí inspiraci, podporuje obětavost a vůli pomáhat druhým. Má odvracet od materiálního světa právě k vyšším duchovním hodnotám, k pokoře a čistotě.

Účinky ametystu

Dalo by se říct, že ametyst je „univerzálním“ drahým kamenem, jelikož působí proti bolestem fyzickým, emocionálním i duševním. Příznivě působí na neurózy a duchovní potíže způsobené stresem a duševním přepětím.

Účinky na psychickou a emocionální stránku:

  • Podporuje intuici
  • Napomáhá koncentraci
  • Probouzí v člověku vůli skoncovat se starými návyky
  • Posiluje motivaci ke změnám
  • Snižuje stres, pocity vzteku, úzkostí, strachu
  • Napomáhá k psychické vyrovnanosti
  • Zmírňuje frustrace a deprese
  • Zahání neklid a noční můry
  • Zmírňuje pocity žalu

Vliv na fyzickou stránku:

  • Zmírňuje bolesti hlavy a migrény (kámen přikládáme na 3. oko nebo s ním masírujeme spánky, čelo a zátylek)
  • Pomáhá při nespavosti
  • Posiluje paměť
  • Pomáhá při odvykání závislostem (alkoholismus, kouření)
  • Zvyšuje nízký krevní tlak
  • Pomáhá při cukrovce
  • Zmírňuje artritidu
  • Příznivě ovlivňuje imunitní systém
  • Ametystová voda detoxikuje organismus a působí hojivě na ekzémy a nemoci kůže, vnitřně čistí krev a cévy, posiluje slinivku břišní a látkovou výměnu

Větší ametystové geody lze použít (ideálně společně s růženínem a křišťálem) na očistu a ozdravení interiéru.

Jak kámen čistit a nabíjet?

Ametyst je citlivý na slunce, kde bledne. Po každém použití se kámen očistí pod vlažnou vodou nebo v misce společně s křišťálem. Nabíjí se vždy ve stínu, nikoli na přímém slunci.

Vždy je třeba myslet na to, že použití drahých kamenů k léčbě a harmonizaci těla v žádném případě nenahrazuje konvenční lékařskou péči.

Schopnosti drahých kamenů lze využívat jako podporu léčby, nelze ji však brát jako její plnou náhradu. V případě zdravotních obtíží rozhodně tedy v prvé řadě je třeba své potíže konzultovat s lékařem.