Tuhé šampony na vlasy – objevte jejich přírodní sílu

Že je šampon na vlasy nezbytnou součástí kosmetické výbavy každé ženy i každého moderního muže, o tom snad nepochybuje nikdo. Možná pouze vyznavači metody „no poo“ čili mytí vlasů bez šamponu a bez chemie.

Ale nakonec ani u této formy péče o vlasy si nevystačíme jen s obyčejnou vodou, pouze namísto šamponu se v tomto případě používá třeba marocký jíl nebo speciální rostlinné prášky.

Krásné vlasy bez chemie doma i na cestách? S přírodními tuhými šampony ano.

Jistě už vám neunikla skutečnost, že na trh s přírodní kosmetikou se postupně začínají vracet, podobně jako klasická tuhá mýdla, tuhé šampony. Jejich obliba roste zejména u těch, kteří preferují přírodní kosmetiku a současně hledají alternativu ke klasickým šamponům.

Jedná se zároveň o šikovné řešení pro všechny cestovatele, neboť šampon s vámi může díky své tuhé formě cestovat kdykoli kamkoli i v příručním zavazadle.

Proč nám klasické šampony z drogerie nesvědčí?

Než se podíváme tuhým šamponům na zoubek, připomeňme si, proč je obecně lepší upřednostnit přírodní šampony před těmi běžnými z drogerie.

Složení konvenčních šamponů je totiž zpravidla dokonale vyvážený chemický koktejl, se kterým sice můžete docílit na pohled docela hezky vypadajících vlasů, ale častým používáním takových šamponů nakonec získáme pravý opak. Proč?

Klasické šampony totiž obsahují látky, které nejenže mohou být pro tělo škodlivé, ale zároveň vůbec neprospívají dlouhodobé kondici našich vlasů a ani pokožce hlavy. Citliví jedinci dokonce běžnou „drogerijní“ vlasovou kosmetiku nemohou používat vůbec, neboť jim způsobuje alergické reakce či kožní problémy.

Jakým látkám v šamponech se raději vyhnout?

V souvislosti s konvenční vlasovou kosmetikou a toxickými látkami v ní obsažených jsou nejčastěji zmiňovány parabeny, silikony, ftaláty, SLS (Sodium lauryl sulfat) a SLES (sodium laureth sulfate).

Silikony

Zlým pánem jsou zejména silikony, které se do šamponů a kondicionérů na vlasy přidávají proto, aby vlasy byly na dotyk hebké, jemné a zároveň objemné. Ano, to silikony dokáží, jenže jejich hlavní potíž v tom, že silikon vlas obalí neprostupnou vrstvou, doslova zacpe veškeré jeho póry.

Vlas je tak sice chráněn před vnějšími vlivy, ale zároveň má na sobě bariéru, která jej dusí a nepustí k němu potřebnou výživu. Po určité době tak vlasy začnou nedostatkem živin strádat, vysušují se, přichází o lesk i zdravý vzhled a mohou dokonce začít nadměrně vypadávat.

Pokud se rozhodneme z koupelny nadobro vyprovodit šampony se silikony, bude ale i tak nějakou chvíli trvat, než se silikony z vlasů vymyjí a vlas bude mít opět svou původní (drsnou ale otevřenou) strukturu. Je to běh na dlouhou trať.

SLS a SLES

Další pán na holení, který dokáže na vlaseh napáchat neplechu, je látka známá pod zkratkou SLS (sodium lauryl sulfat) nebo SLES (sodium laureth sulfate). Jedná se o tenzidy, které se do šamponů přidávají proto, aby hezky pěnily.

Bohužel tenzidy jsou zároveň látky dráždivé, navíc při mytí vlasů narušují ochrannou vrstvu pokožky.

Opakovaným používáním šampónů s obsahem SLS nebo SLES tak pokožku hlavy připravujeme o přirozený kožní maz. Jenže tělo je chytré, a maz, který mu chybí, se okamžitě snaží vyprodukovat znovu.

Tím pádem se vlasy neustále dokola mastí a čím častěji si je myjeme, tím rychleji se budou mastit. Nebo se naopak vlasy více vysušují a začnou se tvořit lupy.

Znáte 7 ingrediencí, které v kosmetice nejsou žádoucí? Dobrá zpráva je, že žádnou z výše zmiňovaných ingrediencí v přírodních tuhých šamponech rozhodně nenajdete!

Co je tuhý šampon a jaké má složení

Na první pohled vypadá jako kostka klasického tuhého mýdla, navíc se podobně jako mýdlo i vyrábí. Obsahuje minimum vody, proto ta pevná konzistence. Ve složení najdeme rostlinné složky, jako jsou esenciální oleje, různé bylinné výluhy či rostlinná másla.

Hlavní výhodou tuhých šamponů je jejich „čisté“ složení bez syntetických látek, ropných derivátů, minerálních olejů či konzervantů.

Šetrně a efektivně vlasy umyjí a očistí vlasy i pokožku hlavy, aniž by ji podráždily.

Jak tuhý šampon používat

Použití je naprosto jednoduché. Stačí trochu šamponu rozetřít v rukou podobně jako mýdlo a nanést na mokré vlasy tak, abyste vytvořili pěnu. Následně vlasy opláchnete a případně proces ještě zopakujete.

Nakonec stačí vlasy ošetřit kondicionérem, nebo kyselým oplachem (viz níže), aby se struktura vlasu uzavřela a uhladila.

Proč si tuhé šampony oblíbíte? Protože jsou tak praktické. A nejen to

 • Jsou čistě přírodní, tj. bez škodlivé chemie – neobsahují parabeny, silikony, SLS apod.
 • Díky obsahu přírodních látek a esenciálních olejů neničí vlasy, ale naopak je vyživují
 • Šetrně myjí vlasy i pokožku hlavy
 • Hezky pění (ale nikdy to nebude tak, jak to umí “chemické“ šampony se SLS)
 • Nevysušují pokožku a nenarušují produkci kožního mazu
 • Jakmile si vlasy na tuhý šampon zvyknou, budou se méně mastit a nevypadají splihle
 • Nejsou baleny do plastových obalů, ale využívají se přírodní materiály (papír, lepenka, které se v přírodě rychleji rozloží)
 • Snadno se s nimi pracuje
 • Kompaktní rozměry – cestovním zavazadle nezaberou moc místa
 • Ideální pro cestovatele: můžete si je přibalit i do příručního zavazadla do letadla (není to tekutina, takže odpadá starost, zda se s šamponem vejdete do maximálního povoleného limitu 1 l tekutin v příručním zavazadle)
 • Vyrábějí se jak dámské, tak pánské tuhé šampony, takže si vybere každý

Nevýhody tuhých šamponů

Ano, každá mince má dvě strany. I tuhé šampony. A nebylo by fér, kdybychom vyjmenovali jenom výhody a případných negativ si nevšímali. Tak jako je to ostatně i s každou jinou kosmetikou, ne každý výrobek sedne každému. Tedy to, že jednomu tuhé šampony vyhovují, neznamená, že budou vyhovovat všem.

Určitou nevýhodou, kterou můžete zaznamenat, zejména pokud s tuhými šampony začínáte, je pocit, že nefungují, jak mají.

Jde o to, že pokud jsou vlasy dlouhodobě zvyklé na ošetření běžným šamponem s obsahem silikonů, bude jim trvat delší dobu, než si na tuhý šampon zvyknou. Tohle přehodné období může trvat i několik týdnů, tj. několik umytí hlavy.

Tuhý šampon má zásadité pH. To se projevuje tím, že povrch vlasů se zdrsní – vlasové póry se otevřou, což potřebujeme. Ale než si vlasy na tuhý šampon zvyknou, mohou být jakoby „lepkavé“, zplihlé, nebo u někoho mohou naopak krepatět.

Proto se po umytí doporučuje ještě oplach octovou vodou nebo jiný kyselý oplach, který má naopak kyselé pH a pomáhá strukturu vlasu uhladit.

Zkuste ale vydržet alespoň 10 umytí, poté by si už vlasy měly na novou kosmetiku zvyknout. Silikony budou již vymyté a do vlasů tak začnou pronikat výživné látky z šamponu. Vrátí se jim lesk a neměly by se nadměrně mastit. Naopak budou vyživené a zdravé.

Jak na kyselý oplach?

Rozmíchejte 2 – 3 lžíce vinného nebo jablečného octa či citronové šťávy cca v 0,5 litru vody. Citronovou šťávu lze v případě, že po ruce nic lepšího nemáte, nahradit i kyselinou citronovou.

Jestliže i po přečtení článku stále váháte, zda budou tuhé šampony pro vás ty pravé, nezbývá, než je osobně vyzkoušet.

Pokud si na ně vaše vlasy zvyknou, uvidíte, že na ně už nedáte dopustit. A pokud se přece jen náhodou tuhé šampony vaším favoritem nestanou, není třeba je hned vyhazovat do koše.

Když už si s nimi nebudou rozumět vaše vlasy, tak vaše pokožka určitě. Klidně je tedy můžete upotřebit jako luxusní a voňavé tělové mýdlo.