Kauza glycerin v kosmetice – ano, či ne?
Glycerin je běžnou složkou kosmetiky. Dodává výrobkům vlhkost a hydrataci a krémům a pleťovým vodám hladkou a hedvábnou strukturu. Má glycerin i nějaké nevýhody?
Glycerin je bezbarvá sloučenina bez zápachu, která se získává z tuků a olejů. Má sladkou chuť a je dobře rozpustný ve vodě. Díky tomu je oblíbenou složkou v kosmetice, protože jej lze snadno přidávat do různých výrobků, aby byly účinnější.
Glycerin je látkou obsaženou ve většině tělové a některé dekorativní kosmetiky. Přírodní i té konvenční. Obsahují ho hydratační krémy na ruce i pleť, šampóny i sprchové gely. Co je tedy s glycerinem špatně? Na první pohled vůbec nic.
Dle výrobců kosmetiky je glycerin skvělou (navíc z pohledu vstupních surovin i vcelku levnou) složkou, která pomáhá hydratovat suchou pokožku. Nicméně není všechno tak růžové, jak se zdá.
Glycerin v kosmetice
Proč se kolem škodlivosti nebo prospěšnosti glycerinu v kosmetice v posledních letech vyrojilo tolik debat mnohdy hraničících až s hysterií? A proč se objevuje čím dál více kritických hlasů vystupujících proti glycerinu?
Při letmém prozkoumání různých zdrojů a studií na internetu člověk zjistí, že jedna strana razí názor kladný a glycerin v kosmetice kvituje. Zato ta druhá ho má ve škatulce „pozor, pleti škodlivé“ a doporučuje se krémům s jeho obsahem raději vyhýbat.
Jak se v tom má konečný spotřebitel vyznat? Je tedy kosmetika s glycerinem pro pokožku nežádoucí, nebo ne?
Následující článek se podrobněji zabývá “kauzou” glycerinem v kosmetice, aby si člověk mohl udělat jasno, jaké výhody a nevýhody glycerin v kosmetických přípravcích přináší.
Co je glycerin?
Podle definice je glycerol neboli glycerín, systematickým názvem propan-1,2,3-triol, hygroskopická bezbarvá viskózní kapalina bez zápachu, sladké chuti. Je důležitou organickou sloučeninou, neboť je ve formě svých esterů součástí tuků.
Zjednodušeně řečeno, glycerol je čirá tekutina rozpustná ve vodě, je součástí všech přírodních tuků a olejů a vyskytuje se přirozeně i v lidském těle.
Glycerin dále vzniká také jako vedlejší produkt při zpracování ropy a ropných derivátů nebo při zmýdelnění olejů a tuků. Kromě použití v kosmetice je hojně využíván také v potravinářském průmyslu, zubních pastách či lécích.
Druhy glycerinu
Rozeznávají se dva druhy glycerinu, a to podle jeho původu.
1) Přírodní původ: Živočišný a rostlinný glycerin
Oba se vyrábí hydrolýzou, v prvním případě z živočišných tuků (sádlo), ve druhém z rostlinných tuků (z rostlinných olejů).
Dnes je glycerin užívaný v kosmetických přípravcích většinou rostlinného původu.
Důvod není ten, že rostlinný glycerin je pro pokožku lepší. Je tomu tak proto, že stoupá produkce biopaliv a s tím souvisí i výroba glycerinu jako vedlejšího produktu.
Získat glycerin živočišný je procesově i finančně mnohem náročnější, což se firmám nevyplácí. Proto už se s ním skoro nelze setkat.
Některé prameny také uvádí, že vhodnější pro pleť je rostlinný glycerin, který údajně na rozdíl od živočišného glycerinu neucpává póry a tedy není tzv. komedogenní. Tahle skutečnost však nebyla nijak potvrzena, ani vyvrácena.
A vzhledem k tomu, že živočišný i rostlinný glycerin jsou ve výsledku z chemického hlediska jedna a táž chemická molekula, neměl by póry ucpávat ani jeden.
2) Syntetický původ: Syntetický glycerin
Syntetický glycerin se vyrábí různými metodami. Podstatné je, že vzniká jako vedlejší produkt při rafinaci ropy. Co se škodlivosti syntetického glycerinu týče, v tomto případě je jasno.
Když bude v kosmetice syntetický glycerin, tento pleti rozhodně neprospěje. Jedině, že by se někdo rád mazal chemickým koktejlem z ropy.
Naštěstí certifikovaná přírodní kosmetika většinou používá glycerin rostlinného původu z certifikovaného ekologického zemědělství.
Jak působí glycerin v kosmetice?
Hlavním důvodem, proč se glycerin přidává do kosmetiky, jsou jeho hygroskopické účinky. Česky řečeno, glycerin hydratuje. Dokáže na sebe navázat vzdušnou vlhkost a napomáhá ostatním látkám obsaženým v krému či přípravku, aby se hezky vstřebaly do kůže.
Zvyšuje i přirozenou elasticitu pokožky a na kůži vytváří jakýsi ochranný film, zabraňuje tak jejímu vysušování.
Lze si ho představit jako takový impregnační prostředek na pleť. Na rozdíl od jiných hydratačních složek, glycerin proniká hluboko do horní vrstvy pokožky a zanechává pocit hebkosti.
Negativní účinky glycerinu
V malých dávkách lék, ve velkých jed. Přesně tohle tvrzení by se dalo aplikovat na glycerin. Tím jedem se u glycerinu může stát paradoxně právě jeho vyzdvihovaná hygroskopická vlastnost.
Přestože je glycerin v mnoha krémech a šamponech právě díky této schopnosti hydratační složkou číslo jedna, problém nastává, pokud se to s jeho množstvím ve složení přípravku přežene. A také v případě, když je glycerin použit jako součást emulze oleje ve vodě.
Za určitých okolností proto může glycerin pokožku místo hydratace paradoxně vysušovat.
Tím, že glycerin váže vlhkost, se totiž při nízké vlhkosti okolního vzduchu (např. přetopená místnost) může stát, že glycerin místo vlhkosti z okolí „nasaje“ a vytáhne vlhkost přímo z hlubších vrstev kůže. A to je špatně.
Glycerin se pak spojí se se starými odumřelými buňkami na povrchu kůže, tam vlhkost uzamkne a vytvoří voduodpuzující vrstvu. Voda se tedy drží jen na povrchu kůže, kdežto její další, hlubší vrstvy trpí dehydratací.
Lymfatické cévy a kapiláry v kůži pak nemohou správně fungovat. Tímto způsobem se kůže vysušuje zevnitř a ztrácí pružnost. Mazání glycerinu na pokožku tak z dlouhodobého hlediska může urychlit stárnutí pokožky a tvorbu nepěkných vrásek.
Glycerin – ano, či ne? Pravda je někde uprostřed
Tato katastrofa v podobě dehydratace pokožky však často není způsobena jen samotným glycerinem, nýbrž spíše nevhodným složením kosmetických přípravků, nevhodným poměrem obsahu glycerinu a také mírou kvality použitého glycerinu.
Řešení se zdá být jednoduché. Používat glycerin jen přiměřeně. Co to znamená v praxi?
Aby se zabránilo negativním účinkům glycerinu, nesmí být dle názoru některých odborníků obsah glycerinu v přípravku vyšší než 10 %, některé prameny uvádí dokonce maximální hranici 5 %.
V případě, že je v krému použito větší množství glycerinu (obecně se uvádí nad 30–40 %), pak jsou účinky na pokožku z dlouhodobého hlediska negativní.
100 % jasno ve škodlivosti či nezávadnosti glycerinu však stejně stále není. Zdá se, že jednoznačná odpověď prostě neexistuje, nebo ji nikdo nemá odvahu dát.
Německá společnost vědecké a aplikované kosmetiky dokonce v minulosti navrhla uskutečnit vědecký projekt na téma Vliv glycerinu na buněčnou aktivitu a zánětlivý stav kůže. Ovšem bez výsledku.
Jisté je pouze to, že glycerin – a obsah vody v přírodní kosmetice je rozhodující. Prospěšnost glycerinu v kosmetických produktech je tedy daná jak kvalitou a čistotou použitého glycerinu, tak i jeho množstvím, které je v přípravku obsaženo. V pleťových přípravcích je obsah glycerinu zpravidla 2 – 5 %.
Jak se v situaci orientovat jako spotřebitel?
Rozhodnutí, zda se kosmetiky s glycerinem zřeknout, či ji naopak vyhledávat, bude nakonec stejně jen na konečném uživateli. Sám nejlépe ví a po čase pozná, která kosmetika pleti svědčí a která nikoli.
Doporučením je, řídit se v prvé řadě složením výrobku (INCI). Bohužel u mnoha kosmetických produktů je ve složení uvedeno pouze „glycerin“ a člověk vůbec nezjistí, jaký druh (přírodní či syntetický), ani jak vysoké množství je ho zde obsaženo.
Glycerin ve složení lze často najít také pod označením glycerol, propantriol, ester glycerinu nebo E422.
Obecně se dá řídit tím, na jakém místě v seznamu složení je glycerol uveden a také tím, zda se jedná o konvenční, nebo přírodní kosmetiku. U konvenční kosmetiky (zejména té levné) bude pravděpodobně vždy použit glycerin syntetický, tj. z ropy.
Pokud navíc bude glycerin jako složka přípravku figurovat na prvním nebo druhém místě, je jasné, že v produktu jeho obsah převažuje. Což je pro pleť nevhodné.
Pokud člověk zvolí kvalitní a ověřenou přírodní kosmetiku, u které ve složení nebude glycerin figurovat na stupni vítězů, a najdete ho spíše až na konci seznamu ingrediencí, může být teoreticky klidný.
U přírodní a vegan kosmetiky navíc výrobce často uvádí, že se jedná o glycerin přírodní. Takový přípravek by také měl obsahovat glycerin ve správné míře, která by pokožce neměla uškodit.