Ajurvédských čaje – jak nastartovat zdraví

Ajurvéda je starověký indický léčebný systém. Její filozofie se soustřeďuje na přesvědčení, že mysl a tělo jsou spojenou nádobou a nemoc vzniká z nerovnováhy tří energií těla – emocionálního, mentálního a spirituálního zdraví.

Hektický styl práce, který člověk vede, často způsobuje, že se cítí unavený a vyčerpaný. Tělo na tento stav reaguje bolestí a volá po zpomalení a odpočinku. Nicméně většina lidí bohužel tyto varovné signály zcela ignoruje.

Namísto toho většinou slupne nějaké to analgetikum, takže je po bolesti. Ovšem její příčina v organismu trvá. Pokud chce člověk tělu pomoci komplexně a šetrně, měl by zkusit bylinky z ajurvédy.

Jak léčí ajurvéda

Ajurvéda a ajurvédské lékařství představují jednoduchou a zároveň celostní formu léčby těla i ducha.

Snaží se proniknout k jádru potíží a odhalit skutečnou příčinu nemoci, která může pramenit z nesprávné stravy, životních návyků, či dědičné indispozice, z negativního myšlení. V neposlední řadě pak právě z emocionální nebo energetické nerovnováhy.

Pro ajurvédu je důležitá prevence a dále snaha vyléčit nemoc už v jejích počátcích. Aby byl člověk zdravý, je třeba udržovat své 3 životní síly, tzv. dóši, v rovnováze.

Úspěch ajurvédské terapie závisí hlavně na konzumaci vhodné stravy a také na ochotě změnit některé ze špatných návyků, které mohou být příčinou problémů. Své zdraví může člověk podpořit i prostřednictvím speciálních ajurvédských čajů.

Popíjení ayurvédského čaje je praktikováno již po tisíce let a může poskytnout širokou škálu zdravotních výhod všem, kteří ho pravidelně konzumují.

Co jsou ajurvédské čaje?

Ajurvédské čaje jsou tradiční bylinné čaje připravené v ayurvédské medicíně, tradičním indickým přístupem ke zdraví a wellness.

Ajurvédské čaje se dodávají ve třech hlavních typech: vata čaj, pitta čaj a kapha čaj. Dále existují čaje zaměřené přímo na konkrétní zdravotní oblast a čaje vhodné k relaxaci.

Všechny tyto čaje se skládají z různých bylinných prvků, které harmonizují, detoxikují a čistí tělo. Říká se, že popíjením ajurvédských čajů si lze doslova prodloužit život.

Na co jsou vhodné ajurvédské čaje?

Úzkost, nervozita, únava, letargie, absolutně nízká hladina energie, bolesti hlavy a další, jsou nejčastější obtíže, se kterými se dnes potýká většina lidí. Ovšem není na světě bylina, aby na něco nebyla.

A ajurvédské bylinné čaje jsou vhodné téměř na každý tělesný i psychický neduh.

S čaji se dá harmonizovat a léčit mnoho potíží, jako jsou alergie, ekzémy, vysoký krevní tlak, vysoký cholesterol, dýchací obtíže, problematické trávení, bolesti kloubů, úzkostné stavy, stres a poruchy psychického rázu.

Na každou nemoc je tak k dispozici samostatný čaj, který se skládá z kombinace potřebných bylin.

Kromě výše zmíněných blahodárných účinků na celý organismus je obrovskou výhodou ajurvédských čajů i to, že jsou bez kofeinu a zároveň nabity antioxidanty.

Jelikož jsou vyrobeny ze 100% přírodních složek, je navíc jejich užívání bezpečné. Za předpokladu, že člověk není vyloženě alergický na nějaké konkrétní přísady.

Ajurvédské byliny pomohou i zhubnout

Pozoruhodná je i skutečnost, že některé ajurvédské čaje pomáhají také při redukčních dietách a při hubnutí. Specifická bylinná kombinace totiž reguluje metabolismus.

Při zpomaleném metabolismu tělo obecně pomalu spaluje a nehubne. Ajurvédský čaj se zaměřuje na regulaci metabolismu tuků, udržuje optimální hladinu tuků v těle, upravuje rychlost metabolismu a udržuje ho v rovnováze. Dále odstraňuje tuky z krve a zabraňuje ukládání zbytečného tuku do těla.

Jaký ajurvédský čaj vybrat?

Nabídka ajurvédských čajů je rozdělena podle toho, na co konkrétně je chce člověk použít. Pokud si přeje zharmonizovat své 3 dóši a posílit některou z nich, může si pořídit přímo některý z dóšických ajurvédských čajů určených pro typ vata, typ pitta a typ kapha.

Jestliže někoho trápí určitý zdravotní problém a ten chce poladit, může volit některý ze specializovaných himálajských ajurvédských čajů.

Pokud si chce jen odpočinout a zrelaxovat se po náročném dni s šálkem zdravého čaje, potom může zkusit některý z relaxačních ajurvédských čajů.