Andělika lékařská – Archangelica officinalis

O Andělice jako léčivé bylince ví hodně lidí. Málokdo však ví, že cukráři s oblibou kandují stonky a řapíky anděliky a zdobí jimi koláče a pečivo. Mladé výhonky a řapíky se připravují jako zelenina. Před použitím je musíte oloupat a spařit, aby ztratily svou hořkou chuť.

Všechny části bylinky obsahují éterické oleje i další účinné látky. Z kořenů, semen a listů se připravují koupele, které působí povzbudivě na sekreci žaludečních šťáv a uklidňují při střevních potížích

Andělka je obvykle považována za dvouletou bylinku. Prvním rokem vytvoří jen velké listy s mohutnými pochvami, druhým rokem kvete.

Ve volné přírodě kvete druhým, třetím a čtvrtým rokem. Když květy odstřihnete dříve, začne bylinka vytvářet nové výhonky a vydrží déle. Plody má jednou, pak odumírá.

Necháte-li semena dozrát, můžete je také sklidit. Odříznutá plodenství dosušte na stinném místě a semena vydrolte. Nemůžete-li je okamžitě vysít, uschovejte je v lednici, protože rychle ztrácejí klíčivost.

Pro výsev je nejoptimálnější časný podzim. Semena nesmíte zasít příliš hluboko, nevzešla by. Vzešlé bylinky vyjednoťte,aby měly dostatek místa pro svůj růst. V následujícím roce je vysaďte na záhon ve sponu 50 cm nebo do květináčů. Hlubokých proto, že andělika má velmi dlouhé kořeny.

Kdo bude pěstovat anděliku na balkoně nebo na terase, tomu se určitě vyplatí zakoupit několik již předpěstovaných bylinek. Je-li andělika příliš přerostlá ( snadno dosáhne dvou metrů ), můžete na podzim hlavní stonek seříznout. Pozor na vytrysklou šťávu bylinky.

Stručné rady

Velikost a vzrůst:

Stonek Anděliky dorůstá do výšky 2 metrů a je tlustý jako paže.

Květ a vůně:

Andělika kvete od června do srpna. Drobné bělavé nebo žluté sladce vonící květy uspořádané v okolících vypadají jakoby posypané moukou. Má typický kořenitý pach.

Světlo a teplo:

Bylinka dává přednost mírnému stínu. V zahradě je mrazuvzdorná, v květináči na balkoně se musí na zimu dobře zabalit.

Zalévání a hnojení:

Ve vlhkém prostředí je andělice nejlépe. Zalévejte proto vydatně především velké hrnkové rostliny. Přihnojujte dvakrát nebo třikrát za sezonu rohovou moučkou.

Zemina a přesazování:

Bylinka vyžaduje zeminu obzvláště výživnou. Je-li možné, přimíchejte do ní trochu kompostu. Přesazují se jen bylinky v nádobách.

Prořezávání:

Zralé části okolíků seřezávejte v srpnu/září. Dosušte je a vydrolte. Kořen se sbírá a suší v září, druhým rokem.

Množení:

Obvykle je pěstování ze semen.

Prostředí:

Andělika je především domácí lékárnou na balkoně, mnozí oceňují i její dekorativnost.

Využití Anděliky lékařské

Historie:

V Evropě je známa bezmála 600 let. Pro své léčebné účinky se i u nás pěstuje ve velkém. Andělika lékařská byla kdysi považována za zázračný prostředek proti moru a jiným nakažlivým chorobám.

Používané části rostliny:

Používají se květy, listy, stonek, semena, kořen.

Vlastnosti:

Andělika obsahuje silice, hořčina, tříslovina, pryskyřice, cukr, škrob a organické kyseliny.

Použití:

Vnitřně v odvaru působí na nervovou soustavu, dále jako stomachikum a karminativum a má protikřečový účinek. Užívá se při nechutenství, zácpě, žaludeční slabosti a zahlenění dýchacích cest.

Také pomáhá při pálení žáhy. Při zánětu ústní dutiny se užívá jako kloktadlo. Při hysterii a lehce zvýšené nervové vzrušivosti se používá jako přísada do koupele.

Doporučujeme:

ČAJ-ODVAR: Přidejte 1/2 čajové lžičky řezaného kořene do sklenice studené vody. Pozvolna uveďte do varu a nechte několik minut vyluhovat. Denně vypijte 1-2 šálky čaje.

KOUPEL: Použije se 200 g kořene.

Pěstování Anděliky lékařské

Andělika je relativně zdravá bylinka, kterou škůdci napadají velmi zřídka. Důvod je pravděpodobně dost prostý, nesnášejí totiž její výraznou vůni.

Mšice:

Mšice se mohou vyskytnout v létě na venkovních bylinkách. Zlikvidujte je silným proudem vody, v žádném případě chemickými prostředky.

Vadnoucí listy:

Vadnoucí listy vám zcela jasně připomenou, že máte bylinku pořádně zalít.

Tipy pro nákup

Předpěstované bylinky se prodávají jen málokdy, častěji jsou k dostání semena. Nepoužívejte starší semena – rychle ztrácejí klíčivost.

Délka života:

Necháte-li bylinky druhým rokem vykvést, brzy odumřou. Odstraníte-li květy, bylinky vydrží déle.

Sezona:

V létě.

Stupeň obtížnosti pěstování:

Má-li bylinka dostatek místa, nepůsobí žádné problémy. Vyžaduje pevnou oporu.