Éterické oleje (Silice)

Éterické oleje nebo též silice, jsou intenzivně vonící těkavé olejovité látky obsažené v různých částech bylinek. Mají silně terapeutické vlastnosti a jsou hojně užívány v kosmetice, parfumerii, ochucovadlech a v aromaterapii (systém léčení těla masážemi, inhalacemi či koupelemi ve směsích silic – éterických olejů). Ačkoliv se jim říká oleje, jsou to spíše vody, tekutiny, které se dobře odpařují.
Silice se nacházejí v malých žlázkách nebo kanálcích v jedné či více částech aromatických bylin : v listech (Bazalka), květech (Růže), v plodech (Citrón, Koriandr), ve dřevě (Santalové dřevo), v pryskyřici (Kadidlovník), v kůře (Skořice), kořenech a oddencích (Petržel a Puškvorec).
Školení aromaterapeuti ovládají několik diagnostických a léčebných systémů. Jejich přístup je založen na myšlence, že nejúčinnějším způsobem prevence nemoci je posílit obranný systém těla.
Silice jsou aplikovány nejčastěji masáží, koupelemi a inhalací. Tyto techniky jsou jednoduché a dají si použít doma, pokud se řídíte doporučeným počtem kapek vhodných pro léčbu. Silice jsou tak koncentrované, že dokonce i několik kapek navíc může zvrátit jejich prospěšný účinek
Extrakce silice je vysoce složitý a nákladný proces. Většina se jich získává destilací vodní parou nebo adsorpcí vhodných látek do vazelíny. Obě metody jsou časově náročné, vyžadují intenzivní práci a odborné užití složitých zařízení. K získání malých množství oleje destilací je potřeba obrovského množství surovin : asi ze 115 kg růžových lístků se získá 25 ml silice.