Feng Shui – 5 tipů, jak zvýšit hojnost

Kdo z nás by nechtěl žít  nejen v hojnosti zdraví, štěstí a financí, ale také v hojnosti a bohatství ducha? Šťastný a spokojený život si přejeme všichni, bohužel ne vždy se nám tento sen daří úspěšně realizovat. Zkusme na oblast hojnosti pohlédnout očima východní filozofie Feng-šuej a uvidíme, co vše by se dalo v našem životě zlepšit.

Ve Feng-šuej neznamenají bohatství a prosperita pouze hromadu peněz na bankovním kontě, ale jedná se především o náš vnitřní pocit hojnosti, bez kterého nám bude stejně stále něco chybět. A tuto prázdnotu nevyváží ani hromada hmotných statků.

Znamená také naši ochotu brát i dávat a tím podporovat plynulý tok energie bohatství ve vesmíru. Na druhou stranu bez zajištění základních potřeb budeme mít těžko náladu řešit sami sebe a svůj vnitřní vývoj.

Ukliďte a vytřiďte nepotřebné

Zkuste se rozhlédnout po svém domově. Panuje v něm pořádek, má každá věc své místo? Pokud ano, je to skvělé a určitě v tomto trendu pokračujte. Pokud ne, udělejte si ve věcech razantní pořádek. V oblečení, v dokumentech, v knihovně, na pracovním stole i v kuchyňské lince.

Každá věc, kterou máte doma, totiž vysílá určitou energii a působí na vás svou historií, materiálem či barvou. Rozlučte se proto se všemi předměty a věcmi, které vzbuzují pocit nedostatku. Zní to jako stále omílaná klasika, ale zejména skříně napěchované starým a už roky nenošeným oblečením si doslova říkají o pořádnou čistku.

Léta nepoužívané věci, staré sešlapané boty, otřískané nádobí, uschlé kytky… to vše ve vašem domově zabírá zbytečné místo a navíc vzbuzuje energii nedostatku.

Nebojte se zbavit všech věcí typu „to by se mohlo ještě někdy hodit“. Je možné, že hodit by se to skutečně mohlo, ale třeba už spíše někomu jinému.

Například vyřazené oděvy, deky, peřiny či nádobí s povděkem přijme charita ve vašem bydlišti. Ale rozlučte se s takovými předměty s pocitem, že když bude skutečně potřeba, tak si prostě pořídíte danou věc novou, protože vždy budete mít dostatek prostředků na to, abyste si ji mohli dovolit.

Ano, možná taková rada nezní vzhledem ke spotřebě a konzumu příliš “udržitelně” Ale to, že vyhodíte věci, které vám už neslouží, neznamená, že nemohou být prospěšné jinde. Můžete je věnovat charitě či azylovým domům, prostě potřebným lidem, kteří je užijí víc než vy.  A vy si uklidíte v bytě i v životě a ještě uděláte dobrý skutek.

Obklopte se symboly prosperity

Nepotřebné a nepoužívané věci jste už vytřídili, teď se zkuste zamyslet nad tím, co si představujete pod pojmem hojnost a co vše pro vás symbolizuje hojnost?

Jaké věci, barvy, předměty, talismany, fotografie, obrazy ve vás vzbuzují příjemný pocit blahobytu a dostatku?

Pro každého to může být něco jiného. Někdo si přestaví plnou mísu ovoce na stole, jiný zlatou barvu v jakémkoli provedení, někdo třeba lahev vína nebo brokátové závěsy a hedvábný šátek, někdo zážitky spojené s poznáváním světa a cestování či studiem…

Zkuste doplnit interiér těmito předměty, co vám vyvstaly na mysli a které s vámi rezonují.

Někomu může pomoci třeba taková „nástěnka hojnosti a bohatství“. Jednoduše si vyrobíte koláž z různých obrázků nebo vlastních malůvek, které budou zobrazovat hojnost.

Zjistěte, kde se nachází vaše zóna bohatství

První dva body byly obecné rady, které můžete aplikovat víceméně vždy, pokud chcete zlepšit energie ve vašem životě. Nyní se podíváme na konkrétní tipy, jak lze „tvorbu“ hojnosti umocnit.

Podle učení Feng-šuej se dá každý prostor rozčlenit podle tzv. schématu Pa-Kua. Zjednodušeně řečeno jde o čtverec rozdělený na 9 stejných částí, z nichž každá reprezentuje jinou oblast. Schéma Pa-Kua lze aplikovat na libovolný prostor, který nás obklopuje – byt, pozemek, jednotlivé místnosti, ale i např. na plochu pracovního stolu.

Pro nás je nyní zajímavá oblast „bohatství, peníze“, která ve schéma leží vlevo nahoře. Jak poznáte, kde se tato oblast nachází ve vašem domově?

Orientujte se vždy podle vstupních dveří. Jednoduše když se postavíte do vstupních dveří místnosti a podíváte se do zadního rohu vlevo před sebe, tak zde najdete oblast bohatství.

Můžete si tak určit sektory bohatství pro každou místnost zvlášť nebo rovnou pro celý dům/byt a zaměřit se přímo na konkrétní podpoření tohoto koutu vašeho domova.

Podpořte zónu bohatství správnými prvky

Našli jste svou domácí oblast hojnosti? Výborně, protože právě v tomto levém zadním rohu bychom měli umístit talismany, které souvisejí s bohatstvím.

Voda

Jedním ze základních elementů, který se pojí k bohatství, je ve Feng-šuej voda.  Ale nesmí být odtékající. Pokud byste měli v zóně bohatství například toaletu, koupelnu či odpady, bohatství by vám pak mohlo protékat mezi prsty.

Do zóny bohatství je ideální umístit domácí fontánu, která vodu cirkuluje, ale neodvádí pryč. Nebo akvárium, které symbolizuje zadrženou vodu podobně jako zadržené, neodtékající bohatství. Když do něj navíc umístíte krásně barevné, velké a zdravé ryby, podpoříte si tím i dlouhý zdravý život.

Pokud nemáte prostor na akvárium ani na fontánku, zkuste sem umístit alespoň širokou skleněnou misku s vodou. Nikoli malou misku s úzkým hrdlem. Do vody můžete pro podpoření hojnosti umístit mince i další předměty, které vy sami považujete za symbol bohatství.

Stromky a květiny

Umístěte do zóny bohatství pokojové rostliny, které vypadají jako malé stromky. Třeba pěkně rostlou bonsai. Těsně pod korunu stromku můžete uvázat bílou stuhu a vytvoříte si z něj „strom bohatství“.

Zlaté mince pro štěstí i do peněženky

Do oblasti bohatství je vhodné umístit například plnou pokladničku či hromádku s mincemi, což je jasný symbol bohatství.

Ve Feng-šuej se pro přilákání bohatství hodně využívá spojení 3 tradičních čínských mincí na červené šňůrce. Tyto malé mince si vložte do peněženky a mějte tak stále při sobě.

Symbolizují nevyčerpatelný zdroj příjmu. Červená barva stuhy tuto energii hojnosti ještě více zesiluje. Tyto mince mají být vždy 3, protože představují spojení nebes, země a člověka.

Pro úspěchy  v podnikání či zlepšení studijních výsledků  se doporučuje vložit trojici čínských mincí do misky na pracovní stůl.

Nezapomeňte na vchod do domu či bytu

Posílit oblast bohatství ale někdy nemusí stačit. Ve Feng-šuej hraje velkou důležitost hlavně vzhled a stav vchodových dveří a předsíně. Pokud tedy posilujete jakoukoli oblast Feng-šuej, nikdy nezapomeňte vyřešit také vstup a předsíň, protože vchod do bytu je místem, kudy do našeho obydlí proudí energie hojnosti.

Vstup do domu by měl být na první pohled „vítací“ a lákat nás k návštěvě. Vstupní dveře by měly být dobře udržované, neoprýskané, čisté a dostatečně výrazné.

V předsíni by na vás neměly odevšad vyskočit rozházené boty a visící kabáty. Boty patří do botníku, kabáty do skříně, případně na věšák. Ten by se ale neměl pod množstvím bund prohýbat.

Ozdobte předsíň čerstvými květinami, pěknou svíčkou či bohatě malovaným obrazem či zrcadlem v rámu, který může být bohatě zdobený a vzbuzovat pocit hojnosti.  Postarejte se také o to, aby prostor předsíně byl dostatečně osvětlený.

Častým problémem malých bytů  zejména v panelových domech je úzká a tmavá chodba. Tento problém pomůže vyřešit zrcadlo a světlo.

Jen pozor, až budete umisťovat zrcadlo. To  by mělo být celistvé, nikoli z malých dílů, které člověka symbolicky rozřezávají. Ideálně byste v něm měli vidět celou vaši postavu, nejen její část.  Zrcadlo by také nemělo odrážet vstupní dveře (neměli bychom ihned při vstupu vidět svůj odraz) a ani  záchodové dveře.

Zajímavosti o Feng Shui

Feng-šuej, starobylé čínské umění uspořádání a harmonizace okolí, je v západním světě stále populárnější. Mnoho lidí zná jeho základní principy, jako je udržování prostoru bez nepořádku a zajištění správného proudění energie, ale existuje několik zajímavých a méně známých skutečností o Feng Shui, které ho činí ještě poutavějším. V tomto článku se budeme zabývat některými z těchto zajímavých faktů, které osvětlují hloubku a vliv Feng Shui.

Starobylý původ

Feng Shui není přechodný trend, v Číně se praktikuje již více než 3 000 let. Jeho kořeny sahají až k dynastii Čou (1046-256 př. n. l.), kde se původně používalo k výběru příznivých pohřebních míst. Postupem času se vyvinula v komplexní systém řízení energie prostředí neboli „čchi“.

Jin a jang

Ve feng-šuej je ústředním pojmem jin a jang, dvě protikladné síly, které existují ve všech aspektech života. Jin představuje pasivní a ženskou energii, zatímco jang symbolizuje aktivní a mužskou energii. Předpokládá se, že harmonická rovnováha těchto sil vytváří pozitivní energii a podporuje celkovou pohodu.

Mapa Bagua

Mapa Bagua je klíčovým nástrojem používaným ve Feng Shui. Jedná se o mřížku, která rozděluje prostor na devět částí, z nichž každá představuje jinou oblast života, například lásku, prosperitu a zdraví. Uspořádáním předmětů a nábytku podle mapy Bagua se jednotlivci snaží zlepšit určité aspekty svého života.

Pět prvků

Feng Shui zahrnuje víru v pět živlů: dřevo, oheň, zemi, kov a vodu. Každý prvek má jedinečné vlastnosti a je spojen se specifickými barvami, tvary a materiály. Věří se, že vytvoření harmonické rovnováhy těchto prvků podporuje pozitivní tok energie v prostoru.

Zrcadla jako zesilovače energie

Zrcadla se ve feng-šuej často používají k rozšíření a přesměrování toku energie. Strategické umístění zrcadla může vytvořit iluzi prostoru, odrážet světlo a vnést do místnosti pozitivní energii. Je však důležité vyhnout se umístění zrcadel přímo proti posteli, protože se předpokládá, že narušují kvalitu spánku.

Šťastná čísla a barvy

Ve feng-šuej mají čísla a barvy velký význam. Například číslo osm je považováno za šťastné, protože zní podobně jako čínské slovo pro bohatství. Červená, zářivá barva spojovaná se štěstím, se často používá k přitahování pozitivní energie. Pochopení těchto asociací umožňuje jednotlivcům optimalizovat
energii ve svém okolí a záměrně se rozhodnout pro výzdobu a design.

Krystaly a drahé kameny

Krystaly a drahé kameny jsou ve Feng Shui hojně využívány pro své energetické vlastnosti. Předpokládá se, že každý krystal má specifické vlastnosti, které mohou zlepšit různé aspekty života. Například ametyst je spojován s klidem a duchovním růstem, zatímco citrín má přitahovat hojnost a bohatství.

Vliv rostlin

Vliv rostlin: Rostliny hrají ve Feng Shui významnou roli. Věří se, že čistí vzduch, přinášejí vitalitu a přivolávají do prostoru pozitivní energii. Některé rostliny, například rostlina peněz (Crassula ovata) a bambus pro štěstí (Dracaena braunii), jsou obzvláště oblíbené pro svou příznivou symboliku a schopnost přinášet štěstí a prosperitu.

Feng Shui mimo domov

Zásady feng-šuej se neomezují pouze na vnitřní prostory. Lze je aplikovat na zahrady, kanceláře a dokonce i na plánování měst. Věří se, že uspořádání budov a veřejných prostor v souladu s principy feng-šuej podporuje harmonii, pohodu a prosperitu celé společnosti.

Osobní energie a intuice

Feng Shui poskytuje pokyny pro vytváření harmonického prostředí, ale zdůrazňuje také význam osobní energie a intuice. Jednotlivci jsou povzbuzováni, aby důvěřovali svým instinktům a činili rozhodnutí, která rezonují s jejich vlastní energií a preferencemi. Feng Shui je nakonec o vytvoření prostoru, který podporuje a je v souladu s vlastní jedinečnou cestou a cíli.

Závěrem lze říci, že Feng Shui je fascinující praxe, která nabízí holistický přístup k harmonizaci našeho okolí. Feng-šuej poskytuje bohatý a složitý rámec pro vytváření rovnováhy a pozitivní energie v našem životě, od starověkého původu až po používání prvků, barev a symbolů.

Pochopíme-li tyto zajímavosti o Feng Shui, můžeme hloubku a složitost tohoto starobylého umění ještě více ocenit. Ať už se rozhodneme přijmout ho plně, nebo do svého života zahrneme určité aspekty, Feng Shui může být mocným nástrojem pro zlepšení naší pohody a vytvoření prostorů, které pečují o naši mysl, tělo i ducha.