Beryl – ochranný kámen pro lásku, štěstí a dobro

Beryl nepatří mezi notoricky známé drahé kameny. Spíše než mezi sběrateli minerálů a léčiteli je tento kámen díky obsahu prvku berylia vysoce ceněn při výrobě osvětlovacích těles, v metalurgii či leteckém průmyslu. Možná jste to netušili, ale z mineralogického hlediska je beryl „otcem“ populárních drahokamů, jako jsou smaragd, akvamarín či morganit, které patří – stejně jako beryl – mezi silikáty, jen jsou různě zabarvené.

Beryl patří mezi tzv. šestiboké krystaly, které mohou dosahovat až metrových rozměrů. Nejčastěji se vyskytuje ve žlutozeleném zabarvení, ale výjimečná není ani barva bělošedá. Samostatnou odrůdu ze skupiny berylů pak tvoří bezbarvý beryl, který je průhledný a díky tomu velmi oblíbený jako alternativa jiných čirých drahokamů ve šperkařství.

Věděli jste, že dnešní brýle nazýváme brýlemi právě díky berylu? Průhledné odrůdy berylu se totiž v minulosti používaly pro výrobu čoček a tak od berylu nebylo daleko k brýlím.

K cenným odrůdám berylu se dále řadí zelený smaragd, modrozelený akvamarín, nažloutlý heliodor a růžový morganit. Všechny drahé kameny jsou jedinečné a mohou být vodítkem, jak vybrat zásnubní prsten.

Naleziště berylu

V České republice se jedná o lokality v okolí Písku, Maršíkova a Poběžovic.

Mezi nejvýznamnější naleziště v zahraničí patří Německo, Francie, Švédsko, Finsku, Ukrajina nebo Angola.

Charakteristika kamene

Pokud byste pátrali po jádru samotného názvu beryl, dostanete se přes řecké beryllos až ke staroindickému sanskrtu, kde má slovo svůj původ.

Ačkoli dnes beryl nepatří mezi masově rozšířené drahokamy, v minulosti byl velice ceněn jako kámen s magickými schopnostmi. Zejména u Židů měl beryl pověst kamene, který umí v člověku upevnit a posílit víru v Boha. Ve starověkém Řecku se zase věřilo, že beryl podporuje věrnost v lásce a manželství. Svému majiteli měl přinést společenskou vážnost.

Z energetického hlediska je beryl vhodný pro všechny čakry. Podobně jako křišťál posiluje beryl všechny drahé kameny na všech čakrách.

Z astrologického hlediska je to ideální minerál pro znamení Kozoroha, Býka a Lva. (V zařazení k jednotlivým znamením se některé prameny liší, záleží na druhu publikace viz knihy o drahých kamenech).

Účinky berylu

Energetické vibrace berylu posilují naši auru, čímž nás chrání před okolními negativními vlivy. Díky zdravé auře pak k sobě přitahujeme lidi podobného energetického vyzařování. Což v překladu znamená, že k sobě přitahujeme jen lásku a dobro.

Na fyziologické úrovni ovlivňuje toto:

  • Posiluje zrak (na oči lze pokládat oblázky berylu nebo je večer před spaním oplachovat berylovou vodou)
  • Posiluje srdce a reguluje krevní oběh
  • Pomáhá předcházet zanášení a kornatění tepen
  • Pomáhá při nadýmání
  • Hojí záněty žaludku a střev
  • Koupel v berylové vodě léčí hemoroidy
  • Tiší menstruační bolesti
  • Ochraňuje před předčasným porodem
  • Působí příznivě i při léčení onkologických nemocí v počátečním stádiu

Po duševní a emocionální stránce působí takto:

  • Podporuje cílevědomost a rozložení sil při dosahování dlouhodobých cílů
  • Podporuje naši motivaci
  • Zahání stesk po domově v případě dlouhodobého odloučení
  • Chrání před negativními vlivy okolí

Jak kámen čistit a nabíjet?

Očistu berylu provádíme delší dobu pod proudem vody nebo v misce s vodou. Nabíjet jej můžeme i na přímém slunci, ale jen krátce. V případě, že ho chceme nechat nabíjet delší dobu, bude to lepší v polostínu.

Použití drahých kamenů k léčbě a harmonizaci těla v žádném případě nenahrazuje konvenční lékařskou péči. Schopnosti drahých kamenů lze využívat jako podporu léčby, ale nelze ji brát jako její plnou náhradu. V případě zdravotních obtíží rozhodně tedy v prvé řadě konzultujte své potíže s lékařem.

Volně čerpáno z: KREPERÁT, Josef Pavel. Skrytá moc drahých kamenů a jejich vliv na naše duševní a fyzické zdraví

Historie drahých kamenů

Drahé kameny po celou historii okouzlovaly lidskou představivost a byly ceněny pro svou krásu, vzácnost a symboliku. Od starověkých civilizací až po moderní společnost hrály tyto drahé kameny významnou roli v lidské kultuře, obchodu, a dokonce i v mytologii. Historie drahých kamenů je fascinující cestou, která trvá tisíce let a nabízí pohled na různé civilizace a jejich vztah k těmto pozoruhodným přírodním divům.

Jeden z prvních záznamů o drahých kamenech pochází z doby kolem roku 3000 př. n. l. ze starověkého Egypta. Egypťané věřili, že drahé kameny mají nadpřirozenou moc, a používali je k osobní ozdobě i při náboženských obřadech. Pečlivě vyráběli šperky s drahými kameny, jako je lapis lazuli, smaragd a tyrkys. Tyto drahokamy byly považovány nejen za krásné, ale také za talismany, které chránily nositele před zlem a přinášely štěstí.

Staří Řekové drahé kameny také uctívali a přisuzovali jim zvláštní moc. Podle řecké mytologie stvořili bohové drahé kameny jako způsob, jak chránit smrtelníky a sdílet s nimi svou božskou moc. Řekové věřili, že každý kámen má své jedinečné vlastnosti, a spojovali je s různými bohy a bohyněmi. Například ametyst byl spojován s Dionýsem, bohem vína, zatímco karneol byl spojován s Hermem, poslem bohů.

Drahé kameny měly význam také ve starověké indické civilizaci. Védy, starověké hinduistické spisy, se zmiňují o drahých kamenech a jejich léčivých vlastnostech. Ájurvéda, tradiční indický lékařský systém, zahrnuje drahé kameny do svých postupů pro obnovení rovnováhy a podporu pohody. Drahé kameny jako safír, rubín a perla byly vysoce ceněny nejen pro svou krásu, ale také pro své léčebné účinky.

Ve starověké Římské říši byly drahé kameny symbolem moci a postavení. Vysoce postavení úředníci a příslušníci aristokracie se zdobili luxusními šperky s drahými kameny. Římané si oblíbili zejména diamanty, rubíny a safíry. Tyto drahé kameny se nejen zasazovaly do šperků, ale používaly se také k výzdobě soch a korun, což zdůrazňovalo jejich prestiž a bohatství.

Ve středověku měly drahé kameny také náboženský význam. Katolická církev používala drahé kameny ke zdobení náboženských artefaktů, jako jsou krucifixy a kalichy. Smyslem bylo umocnit duchovní prožitek a pozvednout posvátnost těchto předmětů. Drahé kameny jako granát, ametyst a onyx byly vyhledávány pro své syté barvy a schopnost zachycovat světlo a vytvářet božskou auru.

V období renesance došlo k oživení zájmu o drahé kameny. Objevení nových obchodních cest a vykopávky starověkých nalezišť vedly k přílivu drahých kamenů a zvýšily jejich dostupnost. To následně vedlo k jejich širokému používání ve špercích a doplňcích. V renesanci se také rozvinuly lapidární techniky, které umožnily brousit a leštit drahé kameny s větší přesností, čímž vynikl jejich skutečný lesk a zvýšil se jejich půvab.

V 19. a 20. století došlo ve světě k rozmachu průzkumu a těžby drahých kamenů. Objev velkých nalezišť diamantů v Jižní Africe způsobil revoluci v diamantovém průmyslu. Použití drahých kamenů v zásnubních prstenech se zpopularizovalo díky brilantní marketingové kampani diamantové společnosti De Beers. Do popředí se dostaly i další drahé kameny, jako jsou smaragdy, rubíny a safíry, které svými jedinečnými barvami a výjimečnou kvalitou nepřestaly uchvacovat milovníky šperků.

Dnes jsou drahé kameny stále velmi žádané a v našem životě hrají i nadále významnou roli. Drahé kameny jsou ceněny pro svou vnitřní krásu, ale mají také osobní význam a symbolizují zvláštní okamžiky a spojení. Často se používají k oslavě významných událostí, k připomenutí důležitých příležitostí nebo k vyjádření lásky a závazku. Fascinace drahými kameny přetrvává a jsou stále ceněny pro svou vzácnost, trvanlivost a nadčasovou eleganci.

Historie drahých kamenů svědčí o jejich trvalé přitažlivosti a nepopiratelném půvabu. Od starověkých civilizací až po moderní společnosti zaujímají tyto drahokamy zvláštní místo v lidské kultuře, mytologii a obchodu. Ať už byly drahé kameny považovány za symboly moci, zdroje léčení nebo prostě za krásné předměty, zanechaly v naší historii nesmazatelnou stopu.

Když stále obdivujeme jejich lesk a nádheru, připomínáme si nadčasový zázrak, který se v těchto přírodních pokladech skrývá. Závěrem lze říci, že historie drahých kamenů je bohatou tapiserií utkanou v průběhu času, která ukazuje hlubokou fascinaci a úctu, kterou lidé chovali k těmto výjimečným drahokamům.

Od jejich raného používání ve starověkých civilizacích až po jejich trvalou oblibu v moderní době drahé kameny uchvacují lidského ducha svou krásou, vzácností a symbolickým významem.