Beryl – ochranný kámen pro lásku, štěstí a dobro

Beryl nepatří mezi notoricky známé drahé kameny. Spíše než mezi sběrateli minerálů a léčiteli je tento kámen díky obsahu prvku berylia vysoce ceněn při výrobě osvětlovacích těles, v metalurgii či leteckém průmyslu. Možná jste to netušili, ale z mineralogického hlediska je beryl „otcem“ populárních drahokamů, jako jsou smaragd, akvamarín či morganit, které patří – stejně jako beryl – mezi silikáty, jen jsou různě zabarvené.

Beryl patří mezi tzv. šestiboké krystaly, které mohou dosahovat až metrových rozměrů. Nejčastěji se vyskytuje ve žlutozeleném zabarvení, ale výjimečná není ani barva bělošedá. Samostatnou odrůdu ze skupiny berylů pak tvoří bezbarvý beryl, který je průhledný a díky tomu velmi oblíbený jako alternativa jiných čirých drahokamů ve šperkařství.

Věděli jste, že dnešní brýle nazýváme brýlemi právě díky berylu? Průhledné odrůdy berylu se totiž v minulosti používaly pro výrobu čoček a tak od berylu nebylo daleko k brýlím.

K cenným odrůdám berylu se dále řadí zelený smaragd, modrozelený akvamarín, nažloutlý heliodor a růžový morganit.

Naleziště berylu

V České republice se jedná o lokality v okolí Písku, Maršíkova a Poběžovic.

Mezi nejvýznamnější naleziště v zahraničí patří Německo, Francie, Švédsko, Finsku, Ukrajina nebo Angola.

Charakteristika kamene

Pokud byste pátrali po jádru samotného názvu beryl, dostanete se přes řecké beryllos až ke staroindickému sanskrtu, kde má slovo svůj původ.

Ačkoli dnes beryl nepatří mezi masově rozšířené drahokamy, v minulosti byl velice ceněn jako kámen s magickými schopnostmi. Zejména u Židů měl beryl pověst kamene, který umí v člověku upevnit a posílit víru v Boha. Ve starověkém Řecku se zase věřilo, že beryl podporuje věrnost v lásce a manželství. Svému majiteli měl přinést společenskou vážnost.

Z energetického hlediska je beryl vhodný pro všechny čakry. Podobně jako křišťál posiluje beryl všechny drahé kameny na všech čakrách.

Z astrologického hlediska je to ideální minerál pro znamení Kozoroha, Býka a Lva. (V zařazení k jednotlivým znamením se některé prameny liší, záleží na druhu publikace viz knihy o drahých kamenech).

Účinky berylu

Energetické vibrace berylu posilují naši auru, čímž nás chrání před okolními negativními vlivy. Díky zdravé auře pak k sobě přitahujeme lidi podobného energetického vyzařování. Což v překladu znamená, že k sobě přitahujeme jen lásku a dobro.

Na fyziologické úrovni ovlivňuje toto:

 • Posiluje zrak (na oči lze pokládat oblázky berylu nebo je večer před spaním oplachovat berylovou vodou).
 • Posiluje srdce a reguluje krevní oběh.
 • Pomáhá předcházet zanášení a kornatění tepen.
 • Pomáhá při nadýmání.
 • Hojí záněty žaludku a střev.
 • Koupel v berylové vodě léčí hemoroidy.
 • Tiší menstruační bolesti.
 • Ochraňuje před předčasným porodem.
 • Působí příznivě i při léčení onkologických nemocí v počátečním stádiu.

Po duševní a emocionální stránce působí takto:

 • Podporuje cílevědomost a rozložení sil při dosahování dlouhodobých cílů.
 • Podporuje naši motivaci.
 • Zahání stesk po domově v případě dlouhodobého odloučení.
 • Chrání před negativními vlivy okolí.

Jak kámen čistit a nabíjet?

Očistu berylu provádíme delší dobu pod proudem vody nebo v misce s vodou. Nabíjet jej můžeme i na přímém slunci, ale jen krátce. V případě, že ho chceme nechat nabíjet delší dobu, bude to lepší v polostínu.

Zaujal vás beryl a máte chuť si nějaký kousek tohoto minerálu pořídit domů? Podívejte se na náš sortiment drahých kamenů, třeba tam nějaký zajímavý exemplář objevíte.

PROHLÉDNOUT NABÍDKU MINERÁLŮ

Poznámka: Použití drahých kamenů k léčbě a harmonizaci těla v žádném případě nenahrazuje konvenční lékařskou péči. Schopnosti drahých kamenů lze využívat jako podporu léčby, ale nelze ji brát jako její plnou náhradu. V případě zdravotních obtíží rozhodně tedy v prvé řadě konzultujte své potíže s lékařem.

Volně čerpáno z: KREPERÁT, Josef Pavel. Skrytá moc drahých kamenů a jejich vliv na naše duševní a fyzické zdraví