Bolest slinivky a problémy se slinivkou

Bolest slinivky je možné často brát jako určitý signál, že naše slinivka není úplně v pořádku. Bolest břicha může ukazovat na různé problémy se slinivkou. V České republice jsou problémy se slinivkou břišní docela časté. Jaké problémy nám může slinivka způsobit?

Bolest břicha může znameant hodně věcí, některé příčiny nejsou úplně podstatné a někdy jen stačí se uklidnit, nadýchat se čerstvého vzduchu a vše se rychle srovná. Jindy je důležité dlouhodobě dodržovat správný jídelníček, jindy se ovšem může jednat o závažnou věc jako je například prasknutí slepého střeva, anebo problémy se slinivkou.

Slinivka břišní a její funkčnost

Slinivka břišní je malý, ale zato velmi důležitý orgán. V ostrůvcích slinivky dochází k tvorbě inzulínu, díky inzulínu pak klesá krevní cukr u člověka. Pokud se inzulín netvoří, tak se jedná o cukrovku prvního typu. Cukrovka prvního typu se typicky objevuje v dětství, po nějaké dětské nemoci. Existuje také cukrovka druhého typu, která se objevuje zejména u starých lidí.

Velice malou část slinivky (asi 1,5 %) tvoří Langerhansovy ostrůvky. Jedná se o shluky buněk, které vytvářejí hormony vylučované do krevního oběhu. V těchto ostrůvkách je celá řada různých buněk a každá buňka tvoří jiný hormon.

Tyto buňky produkují také velmi známý hormon, který se nazývá inzulin. Ten má za funkci informovat jaterní, tukové i svalové buňky o tom, že je nutné, aby z krve vycházela glukóza, což je cukr a tím snižovat krevní hladinu.

Pokud slinivka přestane správně pracovat, dochází ke špatnému vylučování inzulina z těla a velmi často onemocnění slinivky končí cukrovkou.

Onemocnění slinivky břišní: příznaky a projevy

Při potížích se slinivkou dochází především k obolesti v oblasti žaludku Není to pouze bolest slinivky, ale často se přidávají i další příznaky jako je nevolnost, zvracení a nechuť k jídlu. Může to pak značit různé problémy se slinivkou.

V případě, že bolesti neustupují, je dost často nutná hospitalizace. Bolesti mohou být dlouhotrvající a značí zánět slinivky břišní. Pacient dokonce může být ohrožen šokem.

Závažné případy jsou poslány na jednotku intenzivní péče. Lehký zánět slinivky může odejít do pár dnů, ovšem jsou i takové, které už ohrožují pacientův život.

Akutní zánět na slinivce

Docela časté bývá zanícení slinivky. Takový zánět slinivky břišní může mít buď akutní podobu nebo chronickou podobu. Chronická podoba je mírnější, ale trápí nás pořád. Je to závažné a opět je třeba zajít za svým lékařem. U chronického zánětu slinivky je nutné dlouhodobě dodržovat dietu.

Zánět slinivky často vzniká v důsledku stravovacích návyků, případně dle přijímání toxických látek. Kvůli tomu většinou akutní zánět slinivky vzniá u obezních lidí. Také je častější u mužů mezi 30 a 50 lety.