Psyllium

Psyllium je forma vlákniny vyráběná ze slupek semen rostliny Plantago ovata. Někdy se používá název ispaghula. Nejčastěji je známé jako projímadlo. Výzkumy však ukazují, že užívání psyllia je prospěšné pro mnoho částí lidského těla, včetně srdce a slinivky břišní.
Zdraví zažívacího traktu
Psyllium je objemové projímadlo.
To znamená, že nasákne vodu ve střevech a výrazně usnadní pohyb střev a může pomoci podpořit pravidelnost bez zvýšení plynatosti. Lze ho užívat jednorázově ke zmírnění zácpy nebo ho přidat do jídelníčku, abyste podpořili pravidelnost a celkové zdraví trávicího traktu.
Lidé se syndromem dráždivého tračníku (IBS) a Crohnovou chorobou nepravidelnost střev dobře znají. Výsledky studií o účinnosti psyllia při léčbě těchto stavů jsou zatím nejednotné.
Psyllium je prebiotikum – látka potřebná pro růst zdravých kolonií probiotik ve střevech.
Zdravá kolonie dobrých bakterií v trávicím systému je nezbytná pro zdravou funkci imunitního systému. Tělo tak může lépe bojovat s infekcemi, omezovat záněty a udržovat zdravé tkáně a buňky.
Kromě udržování pravidelné stolice a zvládání chronického onemocnění má psyllium schopnost změkčovat stolici za předpokladu, že pijete dostatek vody. To se může hodit při krátkodobých potížích, jako je zácpa. Při jeho užívání lze takto předcházet komplikacím zácpy, jako jsou hemoroidy a anální trhliny.
Předběžný výzkum ukazuje, že psyllium může pomoci při bolestivých příznacích spojených s těmito stavy. Vzhledem k tomu, že neexistuje žádný skutečný vědecký konsenzus, poraďte se se svým lékařem, zda by vám psyllium mohlo pomoci.
Zdraví srdce
Výzkum ukázal, že užívání rozpustné vlákniny může lidem pomoci regulovat hladinu cholesterolu. Správná regulace cholesterolu je důležitá pro každého, ale pro lidi starší 50 let je životně důležitá.
Jedna studie ukázala, že alespoň šestitýdenní denní užívání psyllia je pro lidi s obezitou nebo nadváhou účinným způsobem, jak snížit hladinu cholesterolu s velmi malými vedlejšími účinky.
Pokud vám bylo řečeno, že si musíte hlídat hladinu cholesterolu, zeptejte se svého lékaře, zda vám pomůže přidání psyllia k nízkotučné dietě s nízkým obsahem cholesterolu.
Četné studie prokázaly, že vláknina, jako je psyllium, užívaná jako součást zdravé stravy, může pomoci snížit riziko srdečních onemocnění. Psyllium může ovlivnit vaše srdce snížením krevního tlaku, zlepšením hladiny lipidů a posílením srdečního svalu.
Hlídání hmotnosti
Udržení zdravé hmotnosti je pro mnoho lidí problémem, zejména pro ty, kteří trpí chronickým onemocněním, jako je cukrovka. Kromě toho, že psyllium prospívá vašemu srdci a hladině cukru v krvi, může vám pomoci zhubnout.
Protože psyllium absorbuje tekutiny v těle, může vám pomoci dodat pocit sytosti. To vám může pomoci kontrolovat množství jídla, které sníte. Pokud vám lékař navrhl, abyste zhubli, poraďte se o možnosti užívání psyllia.
Diabetes
Lidé s cukrovkou musí dbát na svou stravu, aby si udrželi zdravou rovnováhu inzulínu a cukru (glukózy) v krvi. Některé výzkumy naznačují, že vláknina, jako je psyllium, může lidem pomoci udržet zdravou glykemickou rovnováhu.
Dávkování psyllia
Přesné dávkování psyllia závisí na výrobku, který používáte. Požadavky na dávkování se mohou lišit také podle toho, k čemu psyllium užíváte. Obvykle můžete přípravek užívat jedenkrát až třikrát denně a zapít plnou sklenicí vody.
Některé výzkumy ukázaly, že konzumace 7,9 g psyllia denně (plus minus 3,6 g) s probiotiky je bezpečný a účinný způsob léčby Crohnovy choroby. Jiné výsledky však ukazují, že rozpustná vláknina, jako je psyllium, může u některých lidí příznaky zhoršit.
Jedna studie zjistila, že užívání 5 gramů psyllia dvakrát denně může pomoci lidem s cukrovkou 2. typu kontrolovat hladinu cukru v krvi. Jiná studie lidí s diabetem 2. typu zjistila podobné výsledky, ale zdůraznila, že léčba psylliem by měla být přizpůsobena jednotlivci.
Pečlivě dodržujte všechny pokyny k přípravku. Neužívejte větší než doporučené dávky, pokud vám lékař neřekne jinak.
Možné nežádoucí účinky
Vzhledem k tomu, že psyllium vytváří objem střev a má projímavé účinky, může tato látka představovat nežádoucí vedlejší účinky. K nežádoucím účinkům můžete být náchylní zejména tehdy, pokud s psylliem začínáte nebo pokud užíváte větší než doporučené množství denně.
Mezi možné nežádoucí účinky patří např:
- bolesti břicha a křeče
- průjem
- plynatost
- řídká stolice
- častější stolice
- nevolnost a zvracení
- bolest žaludku
Pokud se u Vás vyskytnou reakce podobné alergii na psyllium, ihned kontaktujte svého lékaře. Ačkoli je to vzácné, rizika mohou zahrnovat:
- dýchací potíže
- svědění
- kožní vyrážky
- otoky, zejména v oblasti obličeje a krku
- zvracení
Jak mohu psyllium získat?
Psyllium se nejčastěji konzumuje ve formě prášku nebo oplatek. K dostání je také v kapslích, granulích a jako tekutý koncentrát.
Při užívání některého z těchto přípravků se řiďte pokyny uvedenými na obalu. Nezapomeňte, že klíčovou složkou toho, jak psyllium v dolní části střeva působí, je jeho schopnost nasávat tekutiny, proto dbejte na to, abyste denně pili dostatek vody.