Česnek v těhotenství – účinky na zdraví

Česnek je oblíbenou přísadou mnoha pokrmů a je známý svými zdraví prospěšnými účinky. Česnek může být prospěšný i pro těhotné ženy. Nejenže jídlu dodá chuť, nýbrž může těhotným ženám přinést i některé důležité zdravotní benefity.

Často je chválen pro své zdraví podporující účinky, a přestože může být v mnoha ohledech prospěšný, je důležité zvážit bezpečnost česneku během těhotenství.

Česnek je zdrojem vitamínů, minerálů a antioxidantů a předpokládá se, že má protizánětlivé, antibakteriální a protiplísňové vlastnosti. Běžně se také používá k léčbě různých onemocnění, například nachlazení a chřipky, a předpokládá se, že pomáhá snižovat krevní tlak.

Dalšími pomocníky v těhotenství, kteří podporují jeho hladký průběh, jsou ostružiník a maliník.

Česnek může být prospěšný těhotným ženám

Existují důkazy, které naznačují, že česnek může být prospěšný těhotným ženám, například pomáhá snižovat riziko preeklampsie a těhotenské cukrovky. K definitivnímu potvrzení těchto účinků je však zapotřebí dalšího výzkumu.

Především česnek může pomoci snížit riziko preeklampsie, závažného stavu, který se může vyskytnout během těhotenství. Studie prokázaly, že užívání česnekových doplňků během těhotenství může snížit riziko vzniku preeklampsie až o 25 %.

Česnek může také pomoci snížit ranní nevolnost. Jak ví každá těhotná žena, nevolnost může být během těhotenství skutečným problémem. Česnek rovněž snižuje riziko těhotenské cukrovky. Studie prokázaly, že užívání česnekových doplňků během těhotenství může snížit riziko těhotenské cukrovky až o 50 %.

Česnek může dále snížit riziko předčasného porodu. Užívání česnekových doplňků během těhotenství může snížit riziko předčasného porodu až o 30 %. V neposlední řadě může česnek pomoci snížit riziko vzniku krevních sraženin během těhotenství, a to až o 20 %.

Pokud žena přenáší, může česnek pomoci vyvolat porod. Česnek stimuluje pohyby střev a pomáhá je vyprazdňovat, což může pomoci vyvolat porod. Je považován za jednu z nejoblíbenějších a nejpřínosnějších potravin pro přirozené vyvolání porodu.

Při kojení je česnek zdravotně nezávadný. Pokud žena kojí a ráda jí česnek, je pro dítě naprosto bezpečný a může dokonce pomoci zvýšit přísun mléka. Česnek však může u některých dětí vyvolat koliku, takže si od něj možná bude žena muset na nějakou dobu odpočinout.

Česnek – rizika

Navzdory potenciálním přínosům je důležité si uvědomit rizika spojená s česnekem během těhotenství. Konzumace příliš velkého množství česneku může vést ke zvýšenému riziku pálení žáhy a zažívacích potíží. Kromě toho může česnek způsobit žaludeční nevolnost a zvracení.

Česnek může interagovat s některými léky, jako jsou léky na ředění krve a antibiotika. Před konzumací většího množství česneku je lepší poradit se se svým lékařem. Doporučuje se konzumovat maximálně dva až tři stroužky česneku denně, třeba ve formě česnekové pomazánky.

Mezi nevhodné potraviny v očekávání patří mimo jiné oblíbené citrusové ovoce. Grep v těhotenství je nažádoucí, neboť obsahuje chinin, který by mohl mít za následek poškození nenarozeného plodu.

Pokud jste právě dostali chuť na česnekovou pomazánku, ale zrovna doma nemáte tu nejdůležitější ingredienci, kterou je česnek, není důvod k panice. Penny leták PDF nabízí česnek a další potřebné suroviny na přípravu pomazánky pravidelně v akci.

Až si tedy příště budete prohlížet Penny leták PDF, nezapomeňte se podívat, zda není česnek právě v akci. Tímto způsobem můžete ušetřit a zároveň si dopřát chutné jídlo, jakým česneková pomazánka bezesporu je.