Bazalka pravá – Ocimum basilicum

Bazalka je bohatě větvící se bylina s mnoha listy, které vydávají aromatickou vůni. Silná vůně, která charakterizuje většinu rostlin čeledi hluchavkovitých vzniká v četných žlázkách listů. Mouchy tuto vůni nemají rády.

Bazalka je trochu citlivá a nesnáší mnoho chladu a vlhka. Ale pro pěstování v květináči se dobře hodí. V létě může stát rostlina venku, nejlépe poblíž místa, kde jíme, takže můžeme hned natrhat lístky na grilování nebo na saláty. Rostlina pěkně vypadá, má světlezelené listy, které se dají postupně trhat, a hodí se také k sušení.

Existuje více odrůd bazalek. Zelená, neboli „Maximum“ dorůstá do velikosti 40 cm. Má světle zelené velké listy a bílé květy. Trpasličí bazalka, neboli „Minimum“ dosahuje výšky asi 25 cm, má malé lístky, purpurové květy a velmi jemnou chuť. A pak je ještě jedna s purpurovými listy a květy, červená bazalka.

Všechny druhy bazalky silně větví, a jejich rostliny dobře snášejí sestřihování. Zprvu rostou relativně pomalu. Po několika měsících však zmohutní a vytvoří mnoho listů. Zaštípněte již záhy vrcholky výhonků, rostlina pak bude pěkně hustá. Slunečné místo na kuchyňském okně nebo na okně, vedoucím na východ, je to pravé místo pro tuto rostlinu.

Bazalku můžeme zasít na jaře nebo koupit jako malé rostliny. Je k dostání v květinářství i zelinářství.

Bazalka se většinou množí semeny. Je to možné i řízky. Drobná semena se vysévají v březnu do květináčů do směsi zeminy a písku. Trvá to dlouho, než vyklíčí. Ale v červnu jsou rostlinky již tak veliké, že se mohou přesadit do větších květináčů o průměru 12-15 cm, do nichž dáme výživnou zeminu.

Počátkem srpna, než začnou kvést, je možno nadělat řízky a zasadit do květinové zeminy. Aby z počátku nevysychala, přetáhněte přes květináč a řízky průhledný igelitový sáček a nechte jej, dokud rostlinky dobře nezakoření. postavte do tepla.

Nařezání vrcholových řízků je také jednou z možností, jak bazalku přezimovat. Rostlinu seříznout a postavit ke světlému oknu.

Chceme-li bazalku usušit, musíte to udělat před květem. Ustřihněte stonky a pověste jednotlivě na stinném, vzdušném , nepříliš chladném místě. Je však obtížné udržet jemné aroma. Stává se často, že získá pepřovitou příchuť.

Ve východních zemích se používají malá semínka bazalky pro přípravu osvěžujícího nápoje. Sypou se do šťáv nebo minerální vody, nabobtnají a vypadají trochu jako žabí vajíčka. Výsledkem však má být osvěžující nápoj podporující trávení.

Ve středověku se bazalka spalovala ne popel – ale jen při ubývajícím měsíci. Tento popel prý hojil rány a odstraňoval bradavice. Protože tato bylina prý tišila i porodní bolesti, říkalo se jí také „bylina šestinedělek“.

Dnes se bazalka užívá jako koření. Je ostré jemným způsobem. Pro všechny, kdož nesnášejí papriku nebo pepř, je to chutná alternativa.

Používejte vždy čerstvé, mladé výhonky.

Stručné rady Bazalky pravé

Velikost a vzrůst:

Velká bazalka dosahuje výšky 40 cm, zatímco trpasličí forma jen 25 cm. Obě odrůdy mají košatý růst.

Květ a vůně:

Bazalka kvete v srpnu. Květy jsou bílé nebo purpurové a nacházejí se na vrcholech výhonků. Jemně voní jako celá rostlina.

Světlo a teplo:

Bazalka miluje slunce, daří se jí ale také na okně, směřujícím na východ. Ideální teplota je 20°C, ale snáší ještě i 15°C.

Zalévání a hnojení:

Bazalka nesmí nikdy vyschnout. zalévejte hojně, ale zase ne tolik, aby voda stála v podšálku. Sestřižené rostliny a takové, které mají přezimovat, se zalévají málo. V době růstu se hnojí každých osm dní.

Zemina a přesazování:

Bazalka potřebuje výživnou půdu, která nevysychá rychle. Dobře se hodí květinová zemina smíšená s hnojivem i obyčejná zahradní zemina. Přesazuje se, když je rostlina sestřižena k přezimování.

Prořezávání:

Rostliny, které vyrostly v zahradě nebo v truhlíku na balkoně, je možno sestřihnout před květem, přesadit a postavit k oknu.

Množení:

Výsevem nebo pomocí vrcholových řízků.

Prostředí:

Bazalka hezky vypadá v červených květináčích v oknech situovaných na jih nebo východ.

Využití Bazalky pravé

Historie:

Bazalka je léčivá rostlina používána již od dob antiky. Používala se především při zažívacích potížích a nadýmání, ale i jako lék proti otravám či jako prostředek sloužící ke zvýšení sekrece mléka u kojících matek.

Používané části rostliny:

Pro medicínské účely se sbírají listy v době květu.

Vlastnosti:

Pro léčebné účely je nejdůležitější vysoký obsah silic,tříslovin a flavonoidů. Uvedené látky mají zklidňující účinky, podporují činnost trávicího traktu, zklidňují křeče, ulehčují pocení a mají protizánětlivé a antibakteriální účinky.

Použití:

Bazalka působí hlavně na činnost trávicího a nervového systému, a proto se používá především jako prostředek proti nadýmání, bolestem žaludku, kolikám a k povzbuzení trávení.

Díky svým uklidňujícím vlastnostem pomáhá také při migrénách, neklidu, lehkých stavech úzkosti a problémech s usínáním. Dá se využít i pro zlepšení nálady.

Nať bazalky může sloužit i jako ochrana proti hmyzu (keramické nádoby naplněné bazalkou umístěné v místnosti odpuzují mouchy) a vylisovaná bazalková šťáva se používá k ošetření hmyzích kousnutí.

Pěstování Bazalky pravé

Bazalka je zřídkakdy napadena chorobami. Bylinka je to však citlivá, která nesnáší zimu. Již při nepatrném mrazíku na podzim uvadá.

Listy černají:

Bylinka je poškozena mrazem – je to vidět na rostlinách, které jsou na podzim ještě venku.

Zaschnutí:

Nesnáší bazalka vůbec. Je-li v květináči, musíte se stále starat o zálivku. Jako rostlinný substrát se velmi dobře hodí normální zemina smíšená s dobrou zahradní zeminou.

Tipy pro nákup

Kupujte jen rostliny se svěžími listy a dobrého vzrůstu.

Délka života:

Bazalka je víceletá rostliny, která je však většinou pěstována jako jednoletá. Rostlina může přezimovat, když je před květem důkladně sestřižena a v zimních měsících umístěna na světlém místě. V červenci-srpnu je možno nařezat řízky.

Sezona:

Bazalka se prodává na jaře.