Výborné svačinky – dětem do školy

Při návratu dětí do školních lavic řeší rodiče, kromě nové výbavy, aktovky či penálu, co zabalit svým ratolestem na svačinu. Pokud bude jídlo chutné a dostatečně výživné, děti nebudou mít potřebu utrácet o přestávkách peníze za sladké tyčinky či nezdravé brambůrky z automatů. Přinášíme několik tipů, co mlsným školním jazýčkům nachystat.

V dětském jídelníčku je klíčová především pestrost a kvalita jednotlivých potravin. Kromě receptů by měl člověk myslet zejména na to, odkud pocházejí ingredience, ze kterých se jídlo připravuje a zda jsou kvalitní.

Při nákupu potravin se člověk může spolehnout na certifikovaná loga biolistu a biozebry, která značí původ z ekologického zemědělství. Tyto bio produkty jsou běžně dostupné na pultech obchodů, na e-shopech, ale také u mnoha lokálních farmářů, kde se lze navíc na vlastní oči přesvědčit, jak jsou zvířata chována a plodiny pěstovány.

V ekologickém zemědělství se nevyužívají chemická hnojiva, ani postřiky. Krávy, kozy či ovce mají dostatečný výběh po pastvinách a ani při ustájení jim nechybí potřebný prostor pro život. Právě v těchto podmínkách vznikají potraviny bez zbytků chemických látek plné živin, potřebných vitamínů a minerálů, které vyvíjející se organismus dětí potřebuje. Jídlo z nich bude jistě chutnat nejen dětem.

Svačina by měla obsahovat dostatek komplexních sacharidů, bílkovin, vlákniny a také kvalitních tuků, které lze doplnit například hrstkou oříšků. Stejně jako jídlo je důležitý pitný režim, proto by děti měly mít s sebou vždy láhev s vodou

Proč je důležitá vláknina? 

Vláknina je nesmírně důležitá pro optimální zdraví a pohodu. Pomáhá předcházet zácpě a dalším zažívacím potížím, reguluje stolici a může snižovat riziko některých chronických onemocnění, jako je cukrovka 2. typu a srdeční choroby. 

Vláknina je nezbytná pro podporu zdravých střevních bakterií a zvýšení vstřebávání živin, což může přispět ke zlepšení celkového zdravotního stavu. Konzumace dostatečného množství vlákniny může také přispět ke snížení zánětů v těle a může dokonce pomoci regulovat hmotnost

Vláknina se nachází v ovoci, zelenině, luštěninách, obilovinách, ořechách a semenech a dělí se do dvou kategorií

  • rozpustná vláknina
  • nerozpustná vláknina 

Rozpustná vláknina se rozpouští ve vodě a pomáhá vtahovat vodu do střev, což přispívá k tomu, že stolice je měkčí, objemnější a lépe se vyprazdňuje. Nerozpustná vláknina napomáhá rychlejšímu pohybu potravy trávicím systémem a může pomáhat při prevenci zácpy. 

Konzumace různých potravin bohatých na vlákninu může pomoci předcházet gastrointestinálním problémům a podpořit zdravější trávicí systém. Může také pomoci při pocitu plnosti a sytosti, což usnadňuje udržení zdravé hmotnosti. Vláknina je také důležitá pro snižování hladiny cholesterolu a regulaci hladiny cukru v krvi. Pomáhá zpomalit uvolňování cukru do krevního oběhu, což může snížit jeho hladinu v krvi.

Svačiny pro děti by měly obsahovat všechny důležité makroživiny.

Co jsou biopotraviny

Biopotraviny jsou potraviny vyrobené bez použití syntetických pesticidů, hnojiv, hormonů, antibiotik a dalších umělých vstupních surovin. Biopotraviny se vyrábějí podle souboru norem a postupů, které podporují ekologicky udržitelné zemědělství, které je prospěšné pro lidské zdraví, životní prostředí a místní ekosystém. Biopotraviny jsou pěstovány bez použití chemických hnojiv, genetických modifikací, ozařování a dalších umělých vstupů.

Ekologické zemědělství podporuje používání přírodních hnojiv, jako je kompost a zelené hnojení, a omezuje používání syntetických pesticidů a chemických hnojiv. Ekologické zemědělství usiluje o zachování zdravé rovnováhy mezi půdou, zvířaty a lidmi. Mezi metody používané v ekologickém zemědělství patří střídání plodin, doprovodná výsadba, krycí plodiny, mulčování a pěstování meziplodin. Tyto postupy podporují zdravější půdu, minimalizují erozi, zvyšují úrodnost půdy, zlepšují zadržování vody, poskytují ochranu plodin a pomáhají udržovat rovnováhu mezi populacemi rostlin a škůdců.

Ekologicky vypěstované potraviny jsou čerstvější, protože se méně zpracovávají a obvykle se prodávají na místě, což znamená, že se musí rychleji sklízet a přepravovat na trhy. Biopotraviny jsou často bohatší na základní vitamíny a minerály díky vyššímu obsahu půdních mikrobů, které se díky metodám ekologického zemědělství dostávají do plodin, což znamená, že mají vyšší obsah živin a jsou obecně zdravější, než konvenčně pěstované produkty. 

Svačinky pro děti

Svačina je důležitou součástí zdravého stravování dětí. Dodává jim energii pro jejich aktivity během dne a může jim poskytnout nasycení mezi většími jídly. Pokud jde o svačiny pro děti, je nejlepší vybírat takové, které jsou výživné a snadno se připravují. 

Vždy je lepší dát přednost plnohodnotným potravinám, i když je často lákavé sáhnout po zpracovaných balených svačinkách. To znamená, že je dobré do svačinek dětí  zařadit čerstvé ovoce, zeleninu, ořechy, semínka a další plnohodnotné potraviny. Nezpracované potraviny nabízejí důležité živiny, které by měly být součástí vyvážené stravy.

Důležité je nezapomínat na bílkoviny, protože jsou důležitou makroživinou pro zdravý růst a vývoj dětí. Do svačinek dětí lze například přidat vařená vejce, řecký jogurt, ořechové máslo, humus nebo tvaroh. Dále je důležité zařadit zdravé tuky, protože jsou důležité pro růst a vývoj dětí. 

Kaše do skleničky

Svačinka v podobě kaše má nespočet různých variant. Základ lze připravit z ovesných vloček, jáhel či pohanky, která dodá do jídelníčku cenné látky. V ekologickém zemědělství se těmto trochu pozapomenutým plodinám obzvlášť daří. Stejně jako medu. Jak vzniká med? Včely jej vyrábějí sběrem pylu.

Rychle připravené jsou svačinky do skleničky.

Přibližně tři lžíce pohanky povařte s půl hrnkem mléka. Dochutit kaši lze například medem či různými sirupy v bio kvalitě. Hotovou kaši nalijte do skleničky a přidejte ovoce. Podobným způsobem lze připravit kaši i z ovesných vloček, dochutit ji lze banánem, ořechy nebo kvalitní čokoládou. 

Když není čas

Pokud není ráno zrovna čas na zapínání sporáku, lze sáhnout opět po skleničce. Rychlejší variantou, než vařená kaše je vrstvená svačinka, ke které lze využít některý z farmářských mléčných výrobků. K dostání jsou nejrůznější jogurty, kefíry či tvarohy, a to i v kozí nebo ovčí variantě. Sacharidy lze snadno doplnit kvalitní granolou, müsli nebo vločkami. Vše člověk může doplnit ovocem či ořechy.

Chléb na sto způsobů

Kváskový či žitný chléb lze dětem mazat každý den a nikdy nebude stejný. Kromě různých čerstvých bio sýrů je další variantou příprava pomazánek. Děti mají rády klasickou vajíčkovou, ale i zeleninové, vyzkoušet lze také například hummus. K této svačině je dobré přidat nakrájenou zeleninu a také kousek ovoce, školáky pak nebude tolik trápit chuť na sladké.

Domácí hummus

Co budete potřebovat?

  • 150 g suché bio cizrny
  • 3 stroužky bio česneku
  • 0,5 dcl bio olivového oleje
  • Sůl
  • Pepř

Cizrnu propláchneme a přes noc ji zalijeme vodou. Druhý den ji uvaříme doměkka. Luštěninu vložíme do mixéru společně s trochou vody, olivovým olejem a utřeným česnekem. Vše pečlivě rozmixujeme, osolíme a opepříme. Pokud bude směs příliš suchá, přilijeme postupně vodu do požadované konzistence. Chuťově lze hummus různě obměňovat přidáním bylinek a jiného koření. 

Co je BIO?

BIO je certifikovaný systém hospodaření podložený národní i evropskou legislativou s vlastním kontrolním systémem garantovaným ze strany státu. BIO může být pouze ta potravina, která splňuje zákonem dané a státem kontrolované požadavky pro ekologické zemědělství. To je založeno na osevním postupu a péči o půdu.

Pole jsou plná života, nepoužívají se na nich umělá hnojiva, pesticidy, geneticky modifikované organismy ani chemické postřiky. Zvířata nejsou pouze využívána, ale je o ně s láskou pečováno. Produkce biopotravin v ekologickém zemědělství přírodu neničí. Naopak ji zlepšuje a uchovává pro příští generace.

Bioprodukty jsou vždy viditelně označené logy, která smí používat pouze ti producenti, jenž dodržují přesné legislativní zásady ekologické produkce. Systém prověřování je nastaven tak, že minimálně jedenkrát za rok projde celý řetězec od prvovýroby až po distribuci kompletní speciální kontrolou, která je nadstavbou pro standardní kontroly v konvenčním zemědělství.