Bolí mě nohy – bolest nohou v klidu

Většina lidí má nějaký zdravotní problém. Ženy častěji než muži řeší bolestivé nohy. Z jakých důvodů bolí nohy nejčastěji a jak těmto potížím předcházet?

Existuje celá řada důvodů, proč mohou nohy bolet. Vždy je důležité navštívit lékaře, který určí příčinu bolesti a následně se může řešit správná léčba. Vždy je ovšem důležité nezapomínat, že jsou věci, které bolesti nohou (stejně jako i jiných částí těla) ovlivňují.

Proto nejen při zdravotních problémech je důležité se zaměřit na svou životosprávu. Lidé s nadváhou si pro zdravotní problémy nemusí jít daleko. Také vše samozřejmě ovlivňuje i případné kouření cigaret a požívání alkoholu.

Křečové žíly

U žen jsou velmi častým problémem varixy neboli křečové žíly. Je to hlavně kvůli sedavé práci nebo práci, kde se musí stát. Mezi takové zaměstnání patří například prodavačky nebo dělnice na páse. Po čase se začínají žíly rozšiřovat a vznikají právě křečové žíly. Ideální je si dát po směně nohy pěkně nahoru.

Příznaky křečových žil:

  • bolest nebo pocit těžkosti v nohou
  • pálení, pulzace, křeče (odtud název křečové žíly)
  • otoky nohou
  • svědění okolo žil
  • krvácení z žil
  • začervenalé pásy kůže
  • barevné změny, ztvrdnutí žil
  • záněty kůže nebo vředy okolo kotníků
  • metličkové žilky podobné varixům, které jsou ale menší a více na povrchu

Křečové žíly mají jednoduchou příčinu. Jedná se o jejich špatnou funkčnost. Správnou pružnost hlubokých žil podporuje mimo jiné i pohyb svalů, ve kterých se nacházejí.

Jakmile tento systém přestane správně fungovat, dochází k tomu, že krev se hromadí v žíle a rozšiřuje ji.

Pro léčbu křečových žil existuje celá řad babských rad. Jedná se například o obklad z nastrouhaných sirových brambor, anebo například i z čerstvého zelí. K pročištění krve dle babských rad pomáhá sklenice vody se dvěma lžičkami jablečného octa. Takto připravená voda by se měla popíjet 2x denně.

Ovšem vždy je lepší navštívit odborného lékaře, který ve většině případech předepíše kompresivní punčochy na křečové žíly. V pokročilém stadiu většinou přichází na řadu operace.

Bolavým nohám se dá často předcházet pravidelným pohybem.

Bolest nohou v těhotenství

Velmi často se bolest nohou objevuje během těhotenství. Zejména na konci těhotenství, kdy už se žena pomalu ale jistě začíná chystat na porod svého potomka. Téměř vždy jsou také přítomny otoky nohou. Nohy jsou pak často doslova nalité jako konve. A mají barvu do fialova.

Jedná se o častý a vlastně i normální jev. Ženské tělo v době těhotenství prochází celou řadou změn a jedním z nich je i větší hmotnost. Nárůst hmotnosti ovlivňuje celou řadu věcí. Dochází také k většímu zadržování vody v ženském těle.

S nárůstem hmotnosti, které se v těhotenství pohybuje nejčastěji od 10 do 30 kg, souvisí velmi úzce i těžiště a propadající se nožní klenba.

Otékání nohou

V některých případech jsou bolesti nohou v klidu spojené s otoky. Objevují se zejména oteklé kotníky, ale někdy i otoky celých dolních končetin. Otékání může mít různou příčinu. Vždy je to nutné řešit s lékařem, který vás řádně vyšetří a stanoví příslušnou léčbu a diagnózu.

Jedná se o celou řadu možných příčin, proč nohy natékají. Jedná se například o věk. Čím je člověk starší, tím je větší pravděpodobnost, že mu budou nohy natékat. Další příčinou je dlouhé sezení, nebo naopak dlouhé stání.

Také strava velmi ovlivňuje případné natékaná nohou. Člověk by se tak měl vyhnout velmi slaným potravinám, alkoholu a kouření. U žen v těhotenství kvůli zvýšené hmotnosti často dochází k otékání nohou. Odvodnění oteklých nohou vyřeší například podpůrné punčochy.