Feng Shui – ložnice – jak spát jako dudek

Chodíme do ní odpočívat, noc co noc zde nabíráme síly na další den, uzdravujeme se z nemocí, milujeme se, nacházíme útočiště před okolním světem. Místo, které skýtá soukromí a kam nevpouštíme starosti všedního dne – ložnice.

Snad nejdůležitější místnost v bytě či domě. Alespoň podle čínského učení feng shui určitě. Máte však pocit, že právě s tou vaší ložnicí něco není úplně v pořádku, protože kýženou harmonii a odpočinek ne a ne přinést?

Budíte se rozlámaní a bez energie, aniž by tenhle stav měl objektivní příčinu? Zkuste se na ložnici podívat právě očima feng shui. Možná bude stačit jen pár jednoduchých interiérových úprav a oáza zenového klidu je na světě.

Harmonická ložnice navíc souvisí rovněž s kvalitou našich vztahů, hlavně těch partnerských. Přečtěte si také 10 tipů pro šťastné partnerství podle feng shui.

1) Umístění ložnice

Podle světových stran

Pokud máme dopředu možnost si zvolit umístění ložnice s ohledem na světové strany a dispozici domu či bytu, máme zpola vyhráno. Bohužel ne vždy si luxus takové volby můžeme dovolit a často se musíme spokojit se stavem, jaký již je.

Co se týče polohy ložnice, je z hlediska feng-shui nevhodnější umístění směrem na západ.

To proto, že orientace západním směrem mírní stres a tiší podráždění nejlépe ze všech světových stran.

Nemáte-li však ložnici na západ, nezoufejte. Není totiž vůbec nic ztraceno. Co přináší ostatní směry?

 • Také severozápad, sever východ nebo jihovýchod se postarají o dobrý tok energie čchi, o klid a odpočinek.
 • Jih bude vyhovovat tvůrčím osobnostem, lidem, kteří se věnují tvořivé, umělecké činnosti.
 • Jihovýchod kladně ovlivňuje finanční a soukromé vztahy
 • Sever a východ zajistí klid a zotavení
 • Severozápad podporuje jasné a strukturované myšlení.

Shrnuto, podtrženo. Jestliže to jde, vyhněte se orientaci ložnice na severovýchod nebo jihozápad. Všechno ostatní je vlastně úplně v pohodě.

Podle dispozic domu či bytu

Obecně se doporučuje, aby ložnice (vcelku logicky) byla umístěna v nejklidnější části bytu či domu, tj. co nejdál od vchodu, kde se předpokládá větší provoz, který by nás při odpočinku rušil.

Rovněž se vyhněte umístění ložnice v bezprostřední blízkosti koupelny. Zde je myšleno zejména takové to řešení, kdy z ložnice vedou přímé dveře do koupelny. Ta by vám ale mohla odčerpávat energii, zejména pokud u ní necháte otevřené dveře. Nicméně pokud to jinak nejde a koupelna s ložnicí sousedí, nezapomínejte dveře od koupelny vždy zavírat. Hlavně v noci, aby se proud pozitivní energie neztrácel.

2) Prostor, barvy a světlo

Prostorná, vzdušná, snadno větratelná a vždy uklizená. To jsou hlavní zásady pro harmonicky působící ložnici. Toto pravidlo ostatně platí i pro ostatní místnosti, které zařizujeme podle feng shui.

Ložnice by rozhodně neměla být přeplněna nábytkem, věcmi, rostlinami ani dekoracemi či obrázky. Zapomeňte také na schovávání krabic s různými věcmi pod postelí.

Vytřiďte vše přebytečné a nepotřebné oblečení, které už nebudete nikdy nosit. Když si uděláte pořádek ve skříni, děláte si zároveň i jasno v hlavě.

Barvy a světlo

Chcete-li z ložnice vytvořit místo odpočinku, držte se při výběru barev světlých a teplých odstínů.

Vhodná je např. béžová v kombinaci s bílou či světle zelenou. Hodně intenzivní barvy jako třeba červená jsou totiž nabity silnou energií a vnáší do prostoru příliš mnoho ohně, vzbuzují dráždivost. Naopak modrá může být pro někoho zase příliš chladná. Vhodné jsou i jemné tapety s harmonickým vzorkem, který bude působit uklidňujícím dojmem.

Osvětlení dokáže ovlivnit naši aktuální náladu a rozpoložení. Do ložnice se hodí ne moc ostré, spíše měkké a teplé světlo, které přináší klid a láká k odpočinku. Je dobré, když si jeho intenzitu můžeme regulovat. Vhodné jsou světla se stmívačem či několik různě rozmístěných tlumených svítidel.

3) Nábytek

Postel

Bytelná postel je základ. A nejlépe pokud bude ze dřeva a s masivním čelem, o které se dá opřít. Taková postel totiž navozuje pocit bezpečí a ochrany.

Energie dřeva zaručuje klidný a hluboký spánek.

Podle feng shui nejsou příliš vhodné kovové postele. Ve vodní posteli by zase byl váš spánek doslova „jako na vodě“.

Také co se týče matrace a ložního prádla, dejte přednost přírodním materiálům. Syntetiku, nahraďte bavlnou, která na rozdíl od umělých tkanin neprodukuje statickou elektřinu.

Nedoporučují se ani postele s úložným prostorem. Ten sám o sobě samozřejmě nevadí, ale nesmí být k prasknutí nacpaný ložním prádlem, ručníky či jinými věcmi, které nemáte jinak v bytě kam dát a které by podobně jako věci pod postelí, blokovaly tok čchi.

Každá věc má svou energii a čím víc věcí v ložnici bude, tím méně prostoru zbyde pro vaši vlastní energii. Tedy ani pod postelí nic neskladujte.

Umístění postele

Otázku, kam s ní, určitě nepodceňujte. Máte-li možnost, udělejte to takto:

 • Umístěte postel vždy čelem ke zdi, abyste byli hlavou u zdi.
 • U postele byste měli mít dobrý výhled na dveře i celou místnost. Tahle pozice vám dá pocit bezpečí (zezadu vás chrání zeď) a klidu (vidíte na celou místnost).
 • Není dobré nechávat postel jen tak v prostoru bez pomyslné energetické opory hlavy.
 • Postavte postel tak, aby nohy nemířily na dveře.
 • Postel nemá být ani v těsné blízkosti okna ani dveří (např. mít postel pod oknem není dobré).
 • Nikdy nedávejte postel do linie mezi okno a dveře, kudy vede dráha energie čchi. Byli byst vystaveni proudu unikající čchi a ráno byste se budili unavení, neklidní a rozlámaní. Protože v takto umístěné posteli klid nenajdete.
 • Neumísťujte si nad postel, respektive nad hlavu žádné těžké předměty, lampy či police. Visely by nad vámi jako pomyslné mentální břemeno. Stejně neklidně může působit i zkosení stropu nad vaší hlavou např. v případě, že máte ložnici v podkroví.
 • Postel by měla být přístupná z obou stran oběma partnerům, není proto vhodné, aby byla jedna strana postele naražena těsně u zdi.
 • Pokud nemůžete jinak a máte za hlavou postele okno, vždy ho na noc zatáhněte hustým závěsem nebo roletou, kterou neproniká světla.
Skříň a zrcadlo

Pořiďte si prostornou šatní skříň, která bude dobře vybavená pro uschování všech kusů oděvů od ponožek po kabáty. Skříň udržujte v čistotě a pravidelně ji větrejte. Vhodný materiál je (stejně jako u postele) dřevo.

Veškeré oblečení pokud možno do skříně hned schovávejte. Nenechávejte použité oděvy či prádlo ledabyle ležet na podlaze, posteli či jinde po místnosti.

Zrcadla v ložnici ne

Nepořizujte si skříně s vnějšími zrcadly. Zrcadla v ložnici nejsou pro klidný spánek vhodná. Proč? Mít zrcadlo v ložnici je sice běžný zvyk, nicméně zrcadla odráží energii čchi, která neustále proudí. A co se týče ložnice, není dobré, aby se tu čchi odrážela a tím rušila spící osobu při odpočinku.

Mimochodem, totéž pro zrcadla platí i pro různé předměty a dekorace z lesklých materiálů, jako je sklo či kov. Fungovaly by stejně, jako zrcadlo, takže si je do ložnice nedávejte.

Pokud ale zrcadla v ložnici máte, třeba u důvodu, že nemůžete zvolit lepší řešení, zkuste je na noc vždy překrýt.

4) Co dál v ložnici podle feng shui mít či nemít?

 • Rostliny ano, ale stačí jedna ideálně s kulatými listy.
 • Obrazy ano, ale dejte si sem pouze takové, které na vás působí uklidňujícím dojmem (krajinky, kytice, harmonická zátiší, harmonické abstraktní malby). Žádné deprimující či ponuré motivy.
 • Vyhněte se obrazům s motivem vody (hasí vášeň).
 • Nevystavujte si v ložnici fotky ani obrazy dětí či svých rodičů. Ty v ložnici nemají co dělat, dejte jim prostor třeba na chodbě, v hale či obývacím pokoji. Když už rodinná fotografie, tak pouze vás a partnera.
 • Zapomeňte na jakoukoli elektroniku. Nemá v ložnici co dělat. Žádná televize, počítač, elektrický radiobudík, mobil… to vše z ložnice jednou pro vždy vypovězte, protože elektrický proud působí z energetického hlediska rušivě.
 • Nedávejte si do ložnice ani nic takového, co vám bude (i podvědomě) stále připomínat práci (šicí stroj, počítač, šanony s pracovními dokumenty apod.). Rušivé je také velké množství knih.

Také nezapomínejte na pravidelný úklid, utírání prachu a větrání. Uvidíte, že pokud zkusíte doma aplikovat i jen pár těchto drobností, bude vám ve vaší ložnici tak dobře, že se na odpočinek v ní bude už jen těšit.

A jak to máte doma vy? Drželi jste se při zařizování ložnice nějakých rad, nebo jste dali spíš na vlastní intuici?