Alexandrit – vzácný kámen nejen pro osobní krize

Ruský národní drahokam. Kámen přeměny a vnitřní vyrovnanosti. Smaragdem ve dne, ametystem či rubínem v noci. Všemi těmito přívlastky se dá charakterizovat alexandrit. Jedná se o velmi vzácný minerál.

Cena pravého alexandritu je velmi vysoká, jde o jeden z nejdražších kamenů na světě, proto se tento drahý kámen v běžné nabídce obchodů s minerály jen tak nenajde.

Alexandrit je vysoce ceněn sběrateli drahých kamenů a znalci šperků. Je známý svou pozoruhodnou schopností měnit barvu. Při přirozeném denním světle vykazuje zelenomodrý odstín a při žárovkovém světle purpurově červený odstín.

Je také velmi ceněný pro svou odolnost. Tvrdost podle Mohsovy stupnice je 8,5-9,0. To z něj činí vynikající volbu pro šperky, protože je odolnější než mnoho jiných drahých kamenů.

Původ a vlastnosti alexandritu

Z mineralogického hlediska je alexandrit nejvíce ceněnou odrůdou chryzoberylu, a to proto, že se vyznačuje proměnou barev (tzv. barvoměnou) podle toho, jakému světlu je právě vystaven.

Proměna barev je způsobena příměsí chrómu a železa, díky čemuž kámen pohltí část světelného spektra. Za denního světla převládá barva až smaragdově zelená, při umělém osvětlení pak nastupuje barva fialově červená až purpurová.

Své jméno získal kámen na počest ruského cara Alexandra II. Protože první naleziště alexandritu bylo objeveno na smaragdové lokalitě v údolí říčky Toková na Urale (v Rusku), je tento minerál považován za ruský národní drahokam a byl pojmenován po slavném ruském vládci.

Naleziště alexandritu

Nalezišť s ložisky alexandritu není na světě mnoho. I proto je tento kámen tak ceněný. V České republice nejsou známa žádná naleziště.

V zahraničí se nachází významná naleziště kromě již zmíněného Uralu také v Brazílii, na Srí Lance, na Madagaskaru, v Tanzanii, v Zimbabwe a na Tasmánii.

Charakteristika kamene

Alexandrit je považován za symbol života a šťastných změn. Pomáhá nalézt ztracenou jistotu a sebedůvěru, pevnou půdu pod nohama a také východisko z nesnází. Může být talismanem a průvodcem při hledání cesty z životní krize.

Z energetického hlediska je alexandrit přiřazen ke 2. čakře sakrální (centrum vitality) a k čakře čela (při meditacích).

Z astrologického hlediska je to ideální minerál pro znamení Blíženců (v zařazení k jednotlivým znamením se některé prameny liší).

Jedná se o raritní drahokam, který může být pro mnohé jedince také jednoznačně zajímavou finanční investicí.

Účinky alexandritu

Na fyziologické úrovni je alexandrit obecně ceněn zejména pro následující:

  • Ovlivňuje nervový systém
  • Podporuje správnou funkci vnitřních orgánů (žalude, slezina a slinivka břišní)
  • Napomáhá při léčbě leukémie, protože podporuje produkci bílých krvinek
  • Zklidňuje záněty
  • Pomáhá tělu zbavit se škodlivin a jedů
  • Pomáhá při regeneraci
  • Pomáhá nastartovat samoléčebné procesy těla

Po duševní a emocionální stránce působí takto:

  • Probuzení intuice (položený na čakře čela hlavně při meditaci)
  • Posiluje schopnost překonávat překážky
  • Upevnění víry, že vše nakonec dobře dopadne
  • Pomáhá vnitřní vyrovnanosti
  • Podrží nás v průběhu životních a osobních krizí, kdy nás přepadá beznaděj, a nemáme vidinu šťastného konce
  • Zvýšení sebevědomí
  • Posílení konstruktivního myšlení
  • Učí nás brát život takový, jaký je
  • Pomáhá nám radovat se ze života

O významu alexandritu se diskutuje již po staletí. Mnozí se domnívají, že alexandrit je symbolem štěstí a zdaru, zatímco jiní věří, že představuje sílu a odvahu.

Někteří věří, že alexandrit svému nositeli přináší rovnováhu a harmonii, zatímco jiní jej považují za symbol transformace a obnovy. Některé kultury dokonce věří, že alexandrit má moc zahánět zlé duchy.

Bez ohledu na svůj význam je alexandrit vzácný a krásný drahokam, který je velmi vyhledávaný.

Jak kámen čistit a nabíjet?

Alexandrit je vhodné čistit přes noc v misce pramenité vody, nebo ho nechat očistit pod proudem tekoucí vody. Nabíjí se krátce na slunci, avšak mělo by se vyhnout ostrým poledním paprskům. Silným zahřátím by kámen mohl ztrácet barvu.

Je třeba pamatovat na to, že použití drahých kamenů k léčbě a harmonizaci těla v žádném případě nenahrazuje konvenční lékařskou péči. Schopnosti drahých kamenů lze využívat jako podporu léčby, avšak nelze ji brát jako její plnou náhradu.