5 kroků, jak namalovat vlastní mandalu

Malování mandal je v současné době obrovský trend, mandalové omalovánky zažívají velký boom a k mandalové terapii tíhne stále více unavených a vystresovaných lidí. A dobře dělají, protože nejen tvorba vlastní mandaly, ale i hotové mandalové obrázky mají na naše zdraví i psychiku blahodárný vliv.

S tímto zjištěním pracoval také lékař a zakladatel analytické psychologie C. G. Jung, který ve 20. století mandalu „znovuobjevil“ a zpopularizoval jako formu léčebného prostředku v psychoterapii.

Rádi byste se k příznivcům relaxace s mandalou přidali, ale nevíte tak úplně přesně, jak a kde s malováním začít?

Prokreslete se k harmonii

Možná vám malování nikdy nešlo od ruky, anebo jste už naopak pod tíhou povinností dávno zapomněli, jaké uklidnění vám obyčejné tahy tužkou na papíře přináší. Možná teď jen křečovitě svíráte propisku, zoufale zíráte na bílou stránku a nevíte, z jakého konce začít. Nevadí.

Zahoďte veškeré zábrany a bloky v hlavě, zkuste se uvolnit a zapomenout na to, že váš výkres z hodin výtvarné výchovy na základce prostě na nástěnce nikdy nevisel.

Nemusíte být zrovna akademičtí malíři, abyste si kdykoli mohli vytvořit vlastní mandalu podle své fantazie. Také není nikde psáno, že nutně musíte začínat s extra složitými tvary a strukturami. Vždyť krása tkví i v jednoduchosti.

Malovat podle šablony, či raději bez ní?

Pokud toužíte po pravidelných tvarech, můžete využít některou z předdefinovaných šablon na vymalování, viz například zmíněné mandalové omalovánky nebo si stáhněte nějakou hotovou šablonu, kterých je na internetu k dispozici mnoho.

Jistou nevýhodou předpřipravené šablony je ale určitá omezenost v kreativitě. Výsledné tvary a křivky mandaly ze šablony jsou prostě předem dané a ve vašem malování tak nemusí být zohledněna bezbřehá fantazie či vaše aktuální rozpoložení.

Pokud se tedy nechcete ničím omezovat, namalujte si vlastní mandalu krok za krokem.

Přinášíme vám jednoduchý návod, jak při malování mandal můžete postupovat. Nakonec uvidíte sami, že kreslení mandal není tak složité, jak se na první pohled může zdát.

Jak si namalovat mandalu krok za krokem

1. Zajistěte si čas, prostor a klid na tvorbu

Udělejte si čas pro sebe. Vyhraďte si klidně hodinu nebo třeba celý půlden, kdy budete úplně sami a nerušeni. Najděte si příjemné místo doma nebo v přírodě, kde se cítíte dobře a kde budete moci v klidu tvořit. Dejte pryč mobil, pusťte si příjemnou hudbu nebo zapalte vonnou svíčku a jen tak chvíli relaxujte.

2. Nalaďte se na příjemnou vlnu odpočinku

Zkuste nechat volně odplynout všechny myšlenky a starosti. Vnímejte své uvolněné fyzické tělo, ale i své aktuální rozpoložení a emoce. Zeptejte se sami sebe, jak se právě cítíte. Tuto náladu pak vložte do výsledných tvarů a barev mandaly.

Vezměte do ruky tužku a papír a začněte. Malujte buď podle předlohy, nebo podle své fantazie na prázdný papír.

3. Určete si směr malování

Pokud malujete originál na čistém papíru, vyberte si směr, kterým budete při malování postupovat. Mandalu můžete začít kreslit od středu papíru ke krajům, nebo naopak od kraje ke středu. Ideální je pak v tomto zvoleném směru vytrvat po celou dobu malování.

Tím, že jste soustředěni na určitý postup malování, si automaticky zklidňujete mysl, které tak nedopřejete chaoticky těkat z jedné myšlenky na druhou.

4. Ničím se neomezujte a prostě malujte

Při malování se neomezujte a netvořte si žádné limity. Malujte tvary, které vás napadnou a moc nad svou volbou nedumejte. Volte barvy, které vás aktuálně přitahují a které ve své mandale chcete mít.

Jste frustrovaní? Vyřáděte se klidně s černou a hnědou. Létáte v blažených výšinách? Pak možná bude v obrázku převažovat barva růžová, červená nebo veselá žlutá.

Nepřemýšlejte, jestli spolu barvy a tvary ladí nebo ne. Dovoleno je vše. Nejde o výsledek. Ten nikdy nemůže být dobrý nebo špatný.

Finální obrázek bude odraz vás samých, jedinečný a nenapodobitelný. Výsledné vyhodnocení použitých barev a tvarů si nechejte až na samotný závěr.

5. Závěrečné zhodnocení

Máte hotovo? Podívejte se na výsledek a nechte na sebe svou mandalu chvíli působit jako celek. Posuďte sami, zda se vám obrázek líbí a čím vás oslovuje.

Zkuste vnímat, jaké pocity ve vás hotová mandala vyvolává? A jak se vám líbil čas strávený samotnou tvorbou? Vnímáte, zda se v průběhu tvorby něco stalo s vaší náladou a emocemi? Zaznamenali jste nějakou změnu?

Zhodnoťte své pocity a udělejte si o nich klidně poznámky na zadní stranu obrázku. Cítíte radost, naději, lásku nebo naopak smutek, vztek či samotu? Dejte své mandale název podle svého rozpoložení, a pokud budete chtít, můžete se k obrázku kdykoli vrátit a pracovat s ním.

Pokud jste do mandaly vložili své negativní emoce a špatnou náladu, klidně ji na konci zničte. Roztrhejte, spalte. Může to pro vás mít očistný účinek.

Tibetští mniši  kupříkladu věří, že energie mandaly je uvolněna ve chvíli, kdy je mandala dokončena a hotovou mandalu nechají rozfoukat větrem nebo její barevný písek nasypou do řeky.

Chytrá kniha – praktický pomocník při vaší tvorbě

Pokud vás malování mandal chytlo a chcete svou tvorbu posunout na další úroveň, pořiďte si třeba některou z praktických knih, kde jsou postupy malování mandaly rozpracovány podrobněji.

Podnětná pro vás může být např. kniha Jak se tvoří mandaly od autorky Dity Vořechovské. Tato příručka je ideální inspirací pro všechny, kdo s malováním mandal začínají, a také pro všechny z vás, kterým vyhovují praktické návody, které vás povedou k cíli krok za krokem.

Autorka v knize přináší perfektní návod pro kohokoli, kdo se chce v malování mandal realizovat. Díky jasným ilustracím a detailně popsanému „pracovnímu postupu“ zvládne svou originální mandalu vykouzlit každý.

Klíčem je vytvořit si nejprve kružnici s geometrickou sítí a dále postupovat s malováním dle uvedených kroků až do zdárného konce.

Výhodou této ucelené knižní příručky je jednak fakt, že návod máte ucelený v jednom kompaktním balení, a jednak že kniha se nedrží jen klasického kreslení s tužkou a papírem, ale zmiňuje i další, méně tradiční umělecké techniky.

Váš tvůrčí duch se tak díky nápadům z knihy může naprosto vyřádit například při tvorbě mandal vyšívaných, mandal ze třpytivých sklíček nebo při skládání jemné mandaly z čerstvých květin.