Čím vytápět dům – čím topit v domě

Existuje velká řádka možností čím vytápět rodinný dům. Existuje samozřejmě několik způsobů, jak dům vytápět a vše má své výhody a nevýhody. Čím je nejvýhodnější topit v domě v dnešní době?

S provozem rodinného domu je spojováno mnoho výdajů. Ať už to jsou ty základní jako jsou právě poplatky za energie a vodu, může se to také týkat vybavení a různých oprav. Proto je dobré přemýšlet nad tím, které výdaje jsou nutné, a na kterých se dá ušetřit.

Výběr způsoby vytápění

Když vybíráme, čím budeme vytápět v domě, tak je třeba hledět na ekonomickou stránku, ale také na to, jak moc pohodlné či nepohodlné takové topení je. Pro hodně lidí hraje také důležitou roli ekologie a nechtějí za sebou nechávat zbytečnou ekologickou stopu.

Jiní dají přednost především svému pohodlí. Jdeme tedy na výběr ideální topení pro váš rodinný baráček.

Topení elektřinou

Je třeba říci, že topení elektřinou je opravdu hodně pohodlné, doslova jen otočíte kohoutek, nebo zmáčknete čudlík. Bohužel ceny elektrické energie jsou dnes hodně vysoké a tak topení elektrikou. rozhodně nepatří mezi nejlevnější topení do domu.

Proto také hodně lidí od topení elektrikou úplně upustila. A topí jiným způsobem. Případně si spousta lidí nechává vytápění elektřinou jako záložní možnost. Možná není úplně špatné kombinovat dva způsoby topení.

V případě mladé rodiny může být dům vytápěný například uhlím či dřevem a za pár let, až v rodinném domě zůstanou nejspíš sami starý rodiče, tak se mohou vrátit k topení na elektřinu, které pro ně bude určitě mnohem pohodlnějším.

Levné možnosti na topení

Takové topení hnědým uhlím vyjde stále hodně levně. Proto také stále hodně lidí využívá k topení uhlí. Je však třeba říci, že to není moc ekologické. Už lepší je topení dřevem, ale to je často hodně pracné. Možností může být také biomasa, štěpka nebo peletky.

Jak u dřeva, tak u uhlí je důležité si udělat na zimu pořádné zásoby, je dobré obojí kupovat včas, protože v sezóně i těsně před ní se stává, že je všeho nedostatek a ceny jdou poměrně nahoru. Rodinné domy mívají kromě kamen na dřevo také kotelnu, kde je dost prostoru vše uchovávat.

Na dřevo se poté hodí velký koš na dřevo, který vám zajísti pořádek.

Pohodlné vytápění domu plynem

Pokud chcete pohodlné vytápění, tak zvolte zemní plyn. Ceny plynu rostly, ale zatím to je ještě únosné. Cena plynu za m3 není zase tak hrozná, do budoucna bude určitě hůř. Topení plynem se hodně rozšířilo a dnes je plyn zaveden téměř v každé vesnici.

Také existuje celá řada kombinovaných kotlů – plyn s elektřinou, což opět může být skvělým řešením, jak se dá u vytápění velkého rodinného domu ušetřit.

Solární panely jsou oblíbeným způsobem, jak ušetřit na nákladech na vytápění domácnosti.

Solární panely

V posledních pár letech jsou velmi oblíbené solární panely. Zjednodušeně řečeno se jedná o desky, které se připevňují na střechu domu a získávají energii ze slunečního záření, která se dá používat mimo jiné na vytápění domu.

Sluneční článek (též označován jako fotovoltaický či solární) je v podstatě taková poloviční dioda. Jeho základem je tenká křemíková destička s vodivostí typu P, na které se při výrově vytvoří také tenká vrstva polovodiče typu N, obě vrstvy jsou odděleny přechodem.

Solární panel je proto tvořen solárními články tak, aby se získaná energie dala použít. Získaná energie se může používat na ohřev vody i vytápění domu. Domácnost se tak částečně stává soběstačná.

Solární panely nejsou vhodné pro každou domácnost. Některé domy mají špatný sklon střechy, jiné jsou umístěny na špatném území. U solárních panelů je důležité, aby se dali umístit na střechu tak, aby na ně co nejvíce svítilo sluníčko.

Existuje celá řada firem, které se zabývají solárními panely – a to jak jejich umístěním, instalací, tak i důkladným výkladem, jak s nimi pracovat.

U solárních panelů je vždy důležité dopředu promyslet, zda se dají na střechu vhodně umístit a budou získávat dostatek energie, nebo se jejich instalace nevyplatí.

Na trhu je také celá řada druhů solárních panelů a ty dražší v sobě mají i baterii. Takže v případě, že se z panelů získá dostatek energie, která se hned nespotřebuje, může být použita později.