Mandaly – vše co vědět

Mandala. Slovo staré jako sanskrt, které (ačkoli to na první pohled nemusí být patrné) provází lidstvo už od nepaměti. Mohlo by se zdát, že mandalu pro moderní svět objevilo několik nadšenců do ezoteriky teprve v 21. století, ale není tomu tak.

Pravdou je, že vlna popularity v malování mandal se zvedla zejména v posledních letech. V dnešním článku jsme shrnuli základní poznatky, které o mandalách máme. Tj.

  • co to mandaly jsou,
  • kde všude se s nimi můžeme setkat,
  • jak si mandalu namalovat i to,
  • jak následně číst poselství, která nám mandala přináší.

1) Co je mandala

Pod mandalou si nejčastěji představíme obrazec, který se vyznačuje pravidelným, nezřídka geometrickým tvarem. Obrazec může být barevný i černobílý. V každém případě na nás působí jedinečně a harmonicky.

Dalo by se říci, že v dnešní době zažívají mandaly doslova renesanci, a tak se s nimi ve svém okolí setkáváme stále častěji. U mandalových omalovánek se zklidňujeme, prostor našeho domova či kanceláře harmonizuje obrázek s barevnou mandalou, úkoly si zapisujeme do diáře s motivem mandal nebo jsme si právě nalepili veselou mandalu na sklo okenní tabulky.

Pojďme se proto podívat, co vlastně pojem mandala znamená a odkud k nám do Evropy přišla?

2) K čemu jsou nám mandaly vůbec dobré?

To, že mandaly ve skutečnosti znamenají víc než jen zajímavě laděnou kresbu, už není žádným tajemstvím. S jejich pomocí můžeme dokonce zlepšit některé oblasti svého života. Harmonizační síly mandal, které na nás působí svým tvarem i barvami, jsou známy již tisíce let.

Po psychické stránce mandaly výrazně podporují naše soustředění a kreativitu, meditaci i tichou reflexi. Díky svému koncentrickému tvaru jsou totiž mandaly ideální předlohou pro meditaci. Soustředěný pohled na mandalu nás zklidňuje a meditaci s mandalou navíc bez problémů mohou vyzkoušet i úplní začátečníci bez předchozích zkušeností s meditací.

Samotné vymalovávání i malování mandal je taktéž proces meditace i vlastního poznání. A v čem konkrétně mandaly mohou prospět našim životům?

Přečtěte si 4 důvody, proč pozvat mandaly do svého života.

3) Jak si namalovat vlastní mandalu

Malování mandal je v současné době obrovský trend, mandalové omalovánky zažívají velký boom a k mandalové terapii tíhne stále více unavených a vystresovaných lidí. Nejen tvorba vlastní mandaly, ale i hotové mandalové obrázky mají na naše zdraví i psychiku blahodárný vliv.

S tímto zjištěním pracoval také lékař a zakladatel analytické psychologie C. G. Jung, který ve 20. století mandalu „znovuobjevil“ a zpopularizoval jako formu léčebného prostředku v psychoterapii.

Chcete si vyzkoušet, jaké to je namalovat si vlastní mandalu krok za krokem? Zvládne to namalovat opravdu každý.

4) Jak zjistit, co nám mandala sděluje

Odhodlali jste se k namalování vlastní mandaly? A víte, že v ní může být nějaké skryté poselství, které se při malování projevilo? Sledují se použité geometrické tvary, formy a také barvy. Jak v nich ale správně číst?

Univerzální návod sice neexistuje, nicméně pár vodítek se dá při čtení mandalového sdělení najít. Sepsali jsme je pro vás už před nedávnem tady:

Tak se na ně mrkněte a dejte nám vědět, jestli se vám z vaší osobní namalované mandaly podařilo něco vyčíst.

Pokud se vám přesto bude zdát, že vaše mandala zarytě mlčí a žádné sdělení vám nepřináší, nezoufejte. Protože mandaly nemalujeme proto, abychom se stresovali nad nerozluštěným poselstvím, ale naopak proto, abychom stres formou kreativní tvorby odbourali.

Určitě jste si minimálně při malování mandaly alespoň dobře odpočinuli, vypnuli jste na chvíli analytickou a logickou stranu mozku a zapojili naopak hemisféru pravou, tvůrčí. A to se rozhodně počítá.

Z předchozích článků o minerálech už víme, že drahé kameny je potřeba pravidelně opečovávat (čistit a nabíjet), aby mohly plnit svou harmonizační,

Ano, opravdu existují určité drahé kameny, které podporují lásku a vzájemnou přitažlivost mezi vámi a vaším vyvoleným.