Mandaly – vše co vědět

Mandala. Slovo staré jako sanskrt, které provází lidstvo už od nepaměti. Mohlo by se zdát, že mandalu pro moderní svět objevilo několik nadšenců do ezoteriky teprve v 21. století, avšak není tomu tak. Co jsou mandaly?

Pravdou je, že vlna popularity v malování mandal se zvedla zejména v posledních letech, avšak její historie je velmi dlouhá.

Mandala je mocný a krásný symbol, který se používá v mnoha duchovních a kulturních tradicích. Jedná se většinou o kruhový obraz, který se skládá z různých barev a vzorů. Ty vytvářejí harmonický a vyvážený design.

Mandaly se vyskytují v hinduismu, buddhismu a dalších východních duchovních tradicích. Používají se také jako forma umění, meditace a léčení. Co dalšího vědět o mandalách?

Co je mandala?

Pod mandalou se nejčastěji představí obrazec, který se vyznačuje pravidelným, nezřídka geometrickým tvarem. Obrazec může být barevný i černobílý. V každém případě působí jedinečně a harmonicky.

Slovo mandala pochází ze sanskrtu a v překladu znamená „kruh„. Věří se, že mandala představuje vesmír nebo posvátný prostor. Její design je často považován za symbol jednoty všech věcí, vzájemného propojení všeho života a nekonečné povahy vesmíru.

Mandaly se již po staletí používají jako prostředek ke spojení s božstvím, k nastolení harmonie a rovnováhy v duši a k soustředění a projasnění životů.

Dalo by se říci, že v dnešní době zažívají mandaly doslova renesanci. U mandalových omalovánek se člověk zklidňuje. Také pomáhají navodit pocit klidu a míru v mysli.

Lze je použít k uvědomění si vlastních myšlenek, pocitů a emocí. Mandaly mohou být použity k vytvoření pocitu soustředění a jasnosti, což umožní získat vhled do života a rozvinout hlubší porozumění sobě samému.

K čemu jsou mandaly dobré?

To, že mandaly ve skutečnosti znamenají víc než jen zajímavě laděnou kresbu, už není žádným tajemstvím. S jejich pomocí lze dokonce zlepšit některé oblasti svého života. Harmonizační síly mandal, které působí svým tvarem i barvami, jsou známy již tisíce let.

Po psychické stránce mandaly výrazně podporují soustředění a kreativitu, meditaci i tichou reflexi. Díky svému koncentrickému tvaru jsou totiž mandaly ideální předlohou pro meditaci.

Soustředěný pohled na mandalu zklidňuje a meditaci s mandalou navíc bez problémů mohou vyzkoušet i úplní začátečníci bez předchozích zkušeností s meditací.

Samotné vymalovávání i malování mandal je taktéž proces meditace i vlastního poznání. A v čem konkrétně mandaly mohou prospět životům? V dalším článku jsou uvedeny 4 důvody, proč pozvat mandaly do svého života.

Jak si namalovat vlastní mandalu

Malování mandal je v současné době obrovský trend, mandalové omalovánky zažívají velký boom a k mandalové terapii tíhne stále více unavených a vystresovaných lidí. Nejen tvorba vlastní mandaly, avšak i hotové mandalové obrázky mají na zdraví i psychiku blahodárný vliv.

S tímto zjištěním pracoval také lékař a zakladatel analytické psychologie C. G. Jung, který ve 20. století mandalu „znovuobjevil“ a zpopularizoval jako formu léčebného prostředku v psychoterapii.

Namalovat mandalu zvládne opravdu každý.

Jak zjistit, co mandala sděluje?

V mandale může být nějaké skryté poselství, které se při malování projevilo. Sledují se použité geometrické tvary, formy a také barvy. Jak v nich správně číst?

Univerzální návod sice neexistuje, nicméně pár vodítek se dá při čtení mandalového sdělení najít. Podrobný návod, jak číst magická poselství mandal.

Pokud se bude zdát, že vaše mandala zarytě mlčí a žádné sdělení nepřináší, nemusí člověk zoufat. Protože mandaly nemaluje proto, aby se stresoval nad nerozluštěným poselstvím, nýbrž naopak proto, aby stres formou kreativní tvorby odboural.

Určitě si minimálně při malování mandaly alespoň dobře odpočine, vypne na chvíli analytickou a logickou stranu mozku a zapojí naopak hemisféru pravou, tvůrčí. A to se rozhodně počítá.