Šungit – magický kámen s harmonizačními schopnostmi

Pokud byste na něj narazili v přírodě a viděli ho v surovém stavu, pravděpodobně ho bez povšimnutí minete stejně jako jakýkoli jiný kámen. Svým černým neprůsvitným povrchem vám možná trochu připomene vytěžené černé uhlí, ale jinak vám na první pohled nic neprozradí, že ten obyčejný černý „šutřík“, o který jste právě zakopli, je šungit, jeden z nejcennějších minerálů světa.

Surový šungit

Šungit či také shungit je kámen, druh horniny, ale ne jen tak ledajaký. Jedná se o jedinečný minerál na uhlíkové bázi, který se ukrývá v nejstarších vrstvách zemské kůry staré přes 2 miliardy let. A ve volné přírodě ho bohužel jen tak nenajdete.

Lépe řečeno najdete ho pouze v jediné lokalitě, na břehu Oněžského jezera u vesnice Shunga v Karelii, tj. v severozápadním Rusku.

Zde se totiž nachází jediné dosud známé a objevené ložisko šungitu o rozloze asi 10 000 km2. Nikde jinde na světě se šungit nevyskytuje. Malá vesnice zároveň dala šungitu také název.

Tím ale jeho výjimečnost nekončí. Vědcům dodnes vrtá hlavou i jeho „mimozemské“ složení a proto do dneška kolují dohady i nad možným vesmírným původem. Šungit v sobě totiž obsahuje stejné molekuly, jako mají meteority – jedná se o vzácné přírodní fullereny.

Teorie o vzniku šungitu

Hypotézy o původu šungitu kolují dvě. První – mimozemská – se přiklání k možnosti, že šungit byl součástí planety Phaeton, planety, která podle některých vědců je nebo byla součástí sluneční soustavy a která do Země narazila cca před 2 miliardami let.

Druhá se opírá se o přirozený vývoj a sděluje, že šungit vznikl postupně z organických sedimentů, podobně jako již zmíněné uhlí. Otázkou bez odpovědi ovšem zůstává, proč tyto sedimenty vznikly pouze v jedné jediné lokalitě na planetě?

Dokud se neprokáže, kde je pravda, zůstane tento kámen pravděpodobně stále zahalen rouškou tajemství.

Šungit pro lepší vodu

Díky své speciální krystalové mřížce na bázi uhlíku má šungit schopnost absorbovat negativní a škodlivé věci. Dokáže vyčistit vodu a obohatit ji o další stopové prvky.

Pokud zalejete šungitovou drť vodou, získáte vodu vyčištěnou, desinfikovanou a také se změněnou informační strukturou. Šungit se proto dnes již běžně používá jako součást vodních filtrů.

Léčivou sílu tohoto černého kamene objevil v Karélii již ruský car Petr Veliký, který se jako jeden z prvních zabýval výzkumy ohledně účinků šungitu a šungitových minerálních vod na lidské zdraví.

Díky němu v Karelii vznikly také (dnes již neexistující) šungitové lázně „Marzialnye Wody“ v blízkosti města Petrosawodsk u Oněžského jezera, kde se tenkrát léčili převážně dětští pacienti.

Dokonce se říká, že vojáci v armádě Petra Velikého si na carův popud při problémech se zásobami čisté vody přidávali šungit do každé vody, kterou měli k dispozici, protože nebylo jasné, zda je nezávadná. Díky pití této šungitové vody vojáci zůstali zdraví a nepodlehli střevním problémům.

Multifunkční kámen

Šungitu se přisuzují až magické schopnosti. A zřejmě právem. Nejenže je vědecky prokázána jeho schopnost zbavovat vodu mnoha nežádoucích látek včetně těžkých kovů, dusičnanů, pesticidů a jiných chemických látek či virů a bakterií, ale samotný kámen dokáže také neutralizovat negativní energii.

Jeho schopnosti nemizí ani v opracované podobě. Proto se s oblibou používá ve formě dekorativních pyramid, koulí, drtě, ale i zpracován ve formě šperků či náramků na ruku.

S čím šungit pomáhá?

Přinášíme jen stručný výčet příznivých účinků šungitu na lidské tělo. Určitě bychom jich našli více, ale toto jsou ty stěžejní a prokazatelné:

  • Harmonizuje energii v organismu
  • Zlepšuje spánek
  • Ve formě koupelí v šungitové vodě zlepšuje celkový stav organismu, odstraňuje únavu a stres
  • Ve formě masti pomáhá v boji s kožními chorobami
  • Mytí šungitovou vodou vyhlazuje a omlazuje pleť a snižuje projevy akné
  • Obklady z šungitové vody pomáhají urychlovat hojení řezných ran i popálenin, pomohou mírnit projevy artrózy a hojivě působí i na křečové žíly
  • Pohlcuje elektromagnetické záření

Šungitová pyramida

Mnoho studií ukázalo, že šungit neutralizuje elektromagnetické záření z mobilů, počítačů, televizorů, mikrovlnek apod. Vytváří kolem sebe ochranné pole proti geopatogením. Jako efektivní pohlcovač elektrosmogu se používají hlavně šungitové pyramidy.

Náš tip: Pořiďte si  na pracovní stůl do kanceláře nebo do domácí pracovny šungitovou pyramidu, která vám pomůže nežádoucí elektrosmog a záření eliminovat.  Pyramida by měla být vždy orientovaná podle světových stran. Jednou za měsíc  je také dobré pyramidu energeticky očistit, tj. opláchnout vodou a dát ji nabít na slunce nebo na čerstvý vzduch.

Šungit a rostliny

Šungit má příznivý vliv jak na člověka, tak i na zvířata, rostliny a stromy. Hnojivo s příměsí šungitu například snižuje kyselost půdy a pomáhá udržovat půdní vlhkost. Dokáže pomoci rostlinám k vyšší produktivitě, protože zvyšuje obsah fosforu a vápníku.

Při pokusu s pěstováním brambor s pomocí šungitového hnojiva se například produkce brambor zvýšila o více než 2/3 a to vše bez zbytečné chemie. Stačil k tomu „obyčejný čertovský kámen“.