Lívance – nejlepší recept

Lívance jsou lahodnou sladkou nebo slanou pochoutkou pocházející z různých kultur po celém světě. Lívance mohou být smažené nebo pečené, s různými druhy masa, zeleniny, ovoce nebo kombinací přísad. Jsou snadnou a univerzální svačinou, předkrmem nebo přílohou, kterou připravíte během chvilky.

Lívance pocházejí již ze starověkého Říma, kde se jim říkalo „globi“, smažený houskový knedlík. Lívance jsou oblíbené v mnoha kulturách již po staletí. V Itálii se jim říká „frittelle“, v Řecku „loukoumades“, ve Francii „beignets“, v Indii „pakoras“ a ve Spojených státech a Kanadě „apple fritters“.

Lívance jsou ideálním způsobem, jak zužitkovat zbytky surovin. Správnou kombinací ingrediencí můžete vytvořit nekonečné množství lívanců z čehokoli, co máte po ruce. Můžete připravit slané lívance se sýrem, bramborami, šunkou, houbami nebo s čímkoli, co vám vyhovuje. Nebo můžete připravit sladké lívance s jablky, banány, dýní nebo medem.

Výroba lívanců je jednoduchá. Začíná se obecným receptem na těsto, které obsahuje mouku a tekutinu, jako je mléko, voda nebo pivo, v závislosti na receptu. Těsto pomáhá tvořit také pojivo, jako jsou vejce, prášek do pečiva nebo kukuřičný škrob. Vyberte si ingredience, vmíchejte těsto a přidejte dostatek oleje na smažení nebo pečení lívanců.

Několik tipů pro dokonalé lívance:

 • použijte husté těsto, aby nebyly příliš mastné
 • smažte nebo pečte při správné teplotě (při příliš vysoké se lívance připálí, při příliš nízké budou rozmočené!)
 • nezapomeňte povrch před začátkem lehce potřít olejem

Lívance jsou klasickou svačinkou, kterou si můžete vychutnat kdykoli během roku. Z několika jednoduchých ingrediencí si můžete připravit lahodný pokrm, který vás jistě potěší. Díky nekonečnému množství kombinací je zábavné experimentovat a vytvářet vlastní jedinečné lívance. Tak se do toho pusťte a vyzkoušejte si to!

Vyzkoušejte i další recepty na lívance a také palačinky:

Lívance – recept

Lívance jsou rozmanitou skupinou smažených jídel, která se vyrábí v mnoha chutných variantách. Jsou oblíbené po celém světě a jedí je již nespočet generací.

Čas přípravy

 • 1 hodina

Ingredience na lívance

 • 500 ml mléka
 • 300 g polohrubé mouky
 • 10 g cukru
 • 10 g droždí
 • sůl
 • vejce
 • 100 g švestkových povidel
 • 50 g tvarohu
 • 50 g kyselé smetany
 • 20 g rostlinného tuku na pečení
 • citrónová kůra

Postup na lívance

 1. Z malého množství mouky, cukru a droždí s teplým mlékem připravíme kvásek a necháme jej v teple nakynout.
 2. Do zbytku mouky, cukru a vejce postupně přidáváme mléko, citrónovou kůru a kvásek.
 3. Připravíme těsto, které dobře vymícháme a necháme vykynout.
 4. Do lívanečníku s rozehřátý tukem naběračkou naléváme těsto, které upečeme dozlatova po obou stranách.
 5. Teplé lívance potřeme švestkovými povidly, posypeme tvarohem a polijeme hustou smetanou.

Zajímavosti o lívancích

Lívance jsou velmi univerzální jídlo, které lze naplnit téměř jakoukoli ingrediencí. Obvykle se připravují kombinací těsta nebo směsi podobné těstu s různými přísadami, jako je zelenina, ovoce, sýry, maso a další ingredience. Těsto se pak smaží v oleji nebo jiném tuku. Lívance jsou známé již po mnoho staletí a mají různé podoby, od sladkých přes slané až po něco mezi nimi. Lívance jsou oblíbené po celém světě a v některých zemích jsou dokonce národním jídlem.

 • Zajímavostí je, že lívance byly vynalezeny náhodou. Historici se domnívají, že vznikly v důsledku nepovedeného experimentu. Podle vyprávění se ve 13. století pokoušel hladový mnich jménem bratr Juniper připravit pro svůj klášter placky. Bohužel těsto bylo příliš husté a lepilo se mu na ruce. Přimíchal do něj trochu zeleniny a koření, aby se s ním lépe manipulovalo, a tak se zrodily první lívance!
 • Další zajímavostí je, že lívance jsou oblíbenou alternativou palačinek. Ačkoli palačinky jsou obvykle základem většiny snídaňových receptů, lívance představují jedinečnou obměnu klasického snídaňového pokrmu. Lívance jsou syté a chutné a lze je upravit podle vlastních preferencí. V nabídce najdete lívance s nejrůznějšími přísadami, například s jablky se skořicí nebo tvarohem, nebo dokonce slané kreace, například s cibulí a šunkou.
 • A konečně třetí zábavnou skutečností o lívancích je, že je lze podávat téměř v každém ročním období. Lívance jsou oblíbené v létě, ale dají se jíst i celoročně. V chladných měsících je vydatný lívanec skvělým způsobem, jak se zahřát a zasytit, zatímco v teplých měsících se hodí lehký a křupavý lívanec. Lívance jsou tak univerzální, že je lze snadno přizpůsobit pro každou příležitost.

Lívance jsou klasickým pokrmem s bohatou historií a řadou lahodných chutí. Jsou vítanou alternativou k palačinkám a lze je upravit tak, aby vyhovovaly všem chuťovým buňkám. Ať už hledáte letní svačinu, nebo vydatné jídlo, lívance se k němu hodí dokonale!