Kynuté buchty – nejlepší recept

Kynuté buchty jsou oblíbeným sladkým pečivem pocházejícím ze střední Evropy. Jsou to lahodné bochánky těsta, které jsou plněny ovocem, tvarohem nebo dalšími náplněmi a po upečení jsou posypány cukrem nebo polevou. Tyto měkké a vláčné buchty jsou ideální pro ranní snídani, odpolední svačinu nebo jako dezert po hlavním jídle.

Historie kynutých buchet sahá až do 16. století, kdy byly prvně vyzkoušeny v Německu. V průběhu času se buchty staly oblíbeným jídlem v celé střední Evropě a každá země má svou vlastní verzi. V České republice jsou nejoblíbenější buchty plněné povidly, tvarohem nebo ovocem.

Hlavní složkou kynutých buchet je kynuté těsto. Jeho příprava se liší v závislosti na receptu, ale základní složky jsou obvykle mouka, kvasnice, mléko, cukr, máslo a vejce. Těsto musí být dobře vypracované, aby se během kynutí vytvořily pórky, které v buchtách zaručují jejich měkkost a vláčnost. Po vykynutí se těsto dělí na menší kousky, které se plní náplní a formují do kulatých tvarů. Poté se nechají ještě chvíli odpočinout, než se dávají péct.

Kynuté buchty se mohou plnit různými náplněmi, ať už sladkými nebo slanými. V České republice se nejčastěji plní povidly, tvarohem nebo ovocem, jako jsou švestky, meruňky nebo jahody. Někdy se do buchet přidává také nasekaný ořech, skořice nebo rozinky pro zvýraznění chuti. Ve střední Evropě jsou oblíbené také slané varianty, jako je plnění mletým masem nebo šunkou.

Kynuté buchty se nejčastěji pečou v troubě, ale existují i alternativní způsoby přípravy, jako například vaření nebo grilování. Při pečení je důležité buchty pravidelně kontrolovat, aby nebyly příliš načasované a nedocházelo k jejich přesušení.

Kynuté buchty jsou oblíbené nejen pro svůj výrazný sladký chuťový profil, ale také pro svou vláčnost a měkkost. Jsou ideálním jídlem pro všechny milovníky sladkého, ale také pro ty, kteří preferují méně sladké varianty. Výhodou je také to, že kynuté buchty lze snadno připravit i v domácích podmínkách a to bez použití složitých technik.

Nikdy nebylo tak snadné si vychutnat skvělý dezert nebo snídani v podobě kynutých buchet. Snadno dostupné v obchodech nebo jednoduché k přípravě v domácí kuchyni, jsou skvělou volbou pro každou příležitost. Takže neváhejte a vyzkoušejte si tuto lahodnou středoevropskou specialitu ještě dnes!

Vyzkoušejte i další buchty:

Kynuté buchty – recept

Kynuté buchty jsou oblíbeným pečivem nejen v naší zemi, ale i v mnoha dalších zemích, jako jsou například Maďarsko, Německo, či Rakousko. Jedná se o sladké pečivo plněné ovocem, marmeládou nebo tvarohem, které navíc nabývá na objemu díky procesu kynutí. Tyto buchty jsou oblíbené zejména pro svou vláčnost a snadnou přípravu.

Čas přípravy

 • 1 hodina 30 minut

Ingredience na kynuté buchty

 • 250 ml mléka
 • 30 g droždí
 • 2 lžíce pískového cukru
 • 500 g polohrubé mouky
 • špetka soli
 • 2 vajíčka
 • 50 g rostlinného tuku
 • moučkový cukr na posypání, tuk na vymazání

Náplň:

 • 500 g měkkého tvarohu
 • 1 žloutek
 • 60 g pískového cukru
 • 1 vanilkový cukr
 • 3 lžíce rozinek
 • citronová šťáva

Postup na kynuté buchty

 1. Ve 100 ml mléka rozmícháme droždí, lžíci cukru, lžíci mouky a necháme vzejít.
 2. Smícháme mouku, kvásek, vejce, zbylé mléko, cukr a rozehřátý tuk.
 3. Vypracujeme těsto, které nechám minimálně hodinu kynout.
 4. Z těsta tvarujeme placky, které plníme tvarohovou náplní.
 5. Zformujeme je do tvaru buchty.
 6. Na vymazaný pekáč klademe buchty spojem dolů a potíráme rozehřátým tukem.
 7. Nechám 20 minut odpočinout, poté zapékáme v troubě asi 40 minut dozlatova.

Zajímavosti o kynutých buchtách

Kynuté buchty jsou oblíbeným sladkým pokrmem, který se skládá z kynutého těsta plněného ovocem nebo náplní. Toto tradiční české a středoevropské jídlo se těší velké oblibě pro svou jednoduchost, lahodnou chuť a možnosti kombinování různých ingrediencí.

 • Jednou z nejdůležitějších ingrediencí pro přípravu kynutých buchet je kynuté těsto. Jeho příprava je zpravidla časově náročnější a vyžaduje trpělivost a zručnost. Nejčastěji se používá kynuté těsto z mouky, mléka, cukru, žloutků, droždí a másla. Droždí je zde důležitým prvkem, který pomáhá těstu kynout a udělit mu jemnou a křehkou strukturu. Kynuté těsto se nejprve nechá kynout na teplém místě, poté se propracuje a uloží na chladné místo, aby dobře nakynulo.
 • Kynutá buchta může mít různé náplně, ale nejoblíbenější jsou ty ovocné. Ovocné buchty se dělí na několik kategorií podle druhu náplně. Nejčastěji se používá čerstvé nebo konzervované ovoce, jako jsou třešně, meruňky, jahody, borůvky nebo jablka. Z ovocných buchet se dělají tzv. měkké buchty, kdy je těsto plněné ovocem a méně pečené, a tvrdé buchty, kdy je těsto plněné ovocem a pečené déle.
 • Kromě ovocných buchet se mohou dělat také sýrové, makové nebo ořechové. Tyto buchty mají jako náplň tvaroh, mák nebo mleté ořechy a jsou oblíbené pro svou sladkou chuť a výživný obsah.
 • Důležitým krokem při přípravě kynutých buchet je výběr vhodného pečicího nádobí. Nejčastěji se používají kulaté nebo čtvercové formy z nerezové oceli. Důležité je také pečení buchet při správné teplotě v troubě. Většinou se pečou při teplotě kolem 180-200 °C.
 • V některých oblastech jsou kynuté buchty součástí tradičního pečení na Velikonoce nebo Vánoce. V České republice jsou také oblíbeným pokrmem na svátečním stole při tzv. „božích hodách“. Protože příprava kynutých buchet vyžaduje dost času a trpělivosti, jsou v dnešní době oblíbenou dobrotou k zakoupení i v pekárnách a cukrárnách.
 • Kromě ohromující chuti a vůně mají kynuté buchty také několik zajímavostí. Například existuje více druhů tvarů kynutých buchet – kromě klasického kulatého tvaru se vyrábějí i buchty ve tvaru srdce, písmen, mřížky a podobně. Často se také připravují mini verze kynutých buchet, tzv. „buchtičky“, které jsou vhodné pro děti nebo jako dezert pro více osob.
 • Další zajímavostí je, že kuchyňská šlehačka se v České republice často používá jako ozdoba na kynutých buchtách. Šlehačka přidává k buchtě libovolnou sladkou příchuť a dokonale se hodí k čerstvému ovoci, které se nachází uvnitř měkkého těsta.

Kynuté buchty jsou výborným pokrmem pro všechny milovníky sladkého. Jsou dokonalé pro oslavy a výjimečné příležitosti, ale také jako odpolední svačina. Při jejich přípravě se můžete tvořivě vyjádřit a kombinovat různé druhy náplní dle své chuti. Určitě však budete potřebovat trochu trpělivosti a lásky k pečení. Můžete si být jisti, že kynuté buchty se stanou jednou z vašich oblíbených sladkých pochoutek. Tak nezapomeňte vyzkoušet některý z mnoha receptů a užívat si šťavnatých a vonících kousků kynutých buchet!