Jednohubky – nejlepší recept

Jednohubky jsou malé, ale chutné kousky, které jsou oblíbené na různých druzích slavností, jako jsou večírky, oslavy, svatby nebo další události. Jednohubky se staly velmi populární v posledních letech a jejich využití se stále rozšiřuje. Jsou vynikající jako malé občerstvení nebo jako součást závěrečného menu.

Původ jednohubek se datuje již do starověku, kdy byly podávány na různých slavnostech a hostinách. V Evropě se jednohubky staly populární v 19. století, kdy byly servírovány jako součást čajových obřadů. V té době byly jednohubky jednoduché, tvrdé a ploché pečivo s rozmanitými náplněmi, jako je sýr, šunka nebo povidla.

V dnešní době jsou jednohubky velmi oblíbené v různých kuchyních po celém světě. Jsou velmi rozmanité a mohou se lišit velikostí, tvarem i náplní. Existuje nespočet variant jednohubek, které jsou vytvářeny podle lokálních tradic a preferencí.

Jednohubky jsou vynikajícím způsobem, jak představit různorodost chutí a ingrediencí v jednom malém kousku. Jsou pohodlné při podávání, což je dělá ideální volbou na různé druhy akcí. Ti, kteří chtějí podávat bohatší jídla, mohou jednohubky kombinovat s dalšími předkrmy, saláty nebo polévkami. Také jsou skvělým řešením pro vegetariány a vegany, kteří si mohou vybrat z různých možností náplní.

Existuje nespočet možností, jaké náplně můžete použít do jednohubek. Některé z nejoblíbenějších jsou sýr, šunka, salám, roastbeef, zelenina, hummus nebo avokádo. V současné době jsou také oblíbené jednohubky s exotickými náplněmi, jako je mango, krevety nebo kozí sýr.

Nejtypičtější podavač jednohubek je jako předkrmy. Malé rozměry jednohubek je dělají ideálním jídlem pro přípitek na různých společenských událostech. Jsou také oblíbené jako lehký oběd nebo svačina, protože jsou snadné a rychlé na přípravu.

Jednohubky jsou skvělým způsobem, jak překvapit své hosty něčím novým a neokoukaným. Jsou jednoduché na přípravu a velmi flexibilní, takže se hodí na různé příležitosti. Tak proč se nepřesvědčit, jak jsou jednohubky výborné.

Připravte si i další chuťovky:

Jednohubky – recept

Jednohubky jsou oblíbenou volbou při různých společenských událostech, protože jsou snadno přenosné a každý si může vybrat z různých variant podle své chuti.

Čas přípravy

 • 15 minut

Ingredience na jednohubky

 • 100 g sýru Niva
 • 80 g másla
 • 5 rohlíků
 • 2 ks žervé
 • arašídy
 • sůl

Postup na jednohubky

 1. V misce vidličkou rozmačkáme Nivu s 50 g povoleného másla a třeme dohladka.
 2. Přidáme sýry žervé, nepatrně osolíme a utřeme do pěny.
 3. Rohlíky nakrájíme na kolečka a tence je potřeme máslem.
 4. Vidličkou naneseme načechranou pomazánku.
 5. Nakonec jednohubky ozdobíme arašídy.

Zajímavosti o jednohubkách

Jednohubky jsou malé, chutné a originální pokrmy, které mají v posledních letech stále větší oblibu mezi milovníky dobrého jídla. Jednohubky můžeme najít v nabídce různých restaurací, kaváren a bister po celém světě a jejich variace jsou nekonečné.

Co jsou jednohubky?

 • Jednohubky jsou jednoduché malé pokrmy, které se často podávají jako předkrm nebo jako součást mezi svačiny. Jsou to malé plátky chleba, pečiva nebo krekru, které jsou pokryté nějakou lahůdkou a ozdobené různými ingrediencemi. Může se jednat například o listové saláty, různé druhy sýrů, masové speciality, mořské plody, zeleninu nebo různé krémy.

Původ jednohubek

 • Jednohubky mají svůj původ v Anglii, kde se podávaly jako součást čajových svačin. V 19. století se staly populární i v dalších evropských zemích, kde byly podávány jako součást formálních obědů či večírků. V současné době jsou jednohubky oblíbené po celém světě a v každé zemi se liší jejich složení a příprava.
 • Oblíbená varianta jednohubek v Itálii jsou bruschette. Jsou to plátky čerstvého pečiva potřené olivovým olejem a česnekem, posypané bylinkami a nakonec grilované. Na bruschettu se poté dává přísada z rajčat, oliv, bylinek nebo různých sýrů.
 • Dalším oblíbeným druhem jednohubek jsou tzatziky z Řecka, což jsou plátky chleba potřené humusem, zakryté listovou zeleninou a ozdobené rajčaty, sýrem feta a olivami. Tato varianta je typická pro země Blízkého východu a stále častěji se objevuje i v jiných částech světa.
 • V Česku jsou jednohubky velmi populární jako součást různých svačin nebo jako rychlý zdravý oběd. Oblíbené jsou například jednohubky s mozzarellou, cherry rajčaty a pestem, nebo s avokádem a lososem. Také můžeme najít nejrůznější kreativní variace jednohubek, například s namazaným chřestem a krevetami, či s ricottou a vlašskými ořechy.

Jaké jsou přednosti jednohubek?

 • Jednohubky mají několik předností, díky kterým jsou oblíbené u mnoha lidí. Jsou jednoduché na přípravu, nevyžadují mnoho surovin a často se dají zhotovit z ingrediencí, které máme doma. Jsou také ideální jako rychlý oběd nebo svačina, protože se jedná o malé porce, které nezatíží náš žaludek.
 • Další předností jednohubek je jejich variabilita. Dají se připravit z různých druhů chleba či pečiva, které můžeme spojit s pestrou škálou přísad, a tak každý si může vybrat svou oblíbenou kombinaci. Jednohubky jsou také ideální pro vegetariány, protože se dají připravit i bez masa nebo ryb.

Není divu, že se jednohubky těší stále větší oblibě. Jsou to oblíbené pokrmy pro všechny věkové kategorie, snadno se připravují a lze je přizpůsobit různým dietám. Navíc jsou to skvělé alternativy k obvyklým předkrmům či svačinám a představují originální a lahodnou formu podávání jídla.