Inspirace na dárky, které potěší každého

Také máte pocit, že obchodníci se nám s Vánoci připomínají rok od roku stále dřív? Letos jsem první reklamu nabádající ke včasnému nákupu dárků zaznamenala snad ještě před tím, než přírodu zahalily první pavučiny babího léta. Sotva jsme se stihli vzpamatovat z faktu, že léto je nenávratně pryč, už abychom se zase psychicky nastavili na prosinec a dárky?

Na druhou stranu, kdo je včas připraven, užije si Advent a vánoční svátky v klidu. Neznám však ve svém okolí mnoho lidí, kteří by se ve vymýšlení a shánění vánočních dárků vyžívali (čest všem výjimkám!). Spíše tomu bývá naopak, a to hlavně v případě, že plánujeme obdarovat osobu, kterou třeba až tolik důvěrně neznáme (obchodní partner či kolega v práci).

Pro mnohé z nás se tak předvánoční čas může proměnit v malou noční můru a každý rok musíme rozlousknout stejně tvrdý oříšek: Jaký dárek vybrat, abych jím dotyčného potěšil nebo přinejhorším neurazil?

Malou inspiraci můžete načerpat v dnešním článku, kde najdete několik tipů na vánoční dárky použitelné pro ženy, muže i obchodní partnery všech věkových kategorií.

Univerzální dárek neurazí

U výběru dárků obecně existují v podstatě dvě výchozí možnosti:

Buď vybíráme dárek pro někoho blízkého, u kterého víme nebo alespoň trochu tušíme, co má rád a čím mu uděláme radost. V takovém případě máme částečně vyhráno a můžeme volit i dárky osobnějšího rázu. A nemusí to být zrovna ponožky či svetr se sobem.

Nebo hledáme dárek pro někoho, o jehož zájmech a zálibách toho moc nevíme. Potom je někdy těžké trefit se do černého. V daném případě nic nepokazíme, když se budeme držet osvědčených univerzálních řešení. Takové „klasické“ dárky sice příliš nepřekvapí, ale na druhou stranu ani nezklamou.

1) Jedlé dárky

Nic objevného, že? Když už nevíme kudy kam, většinou to skončí u něčeho dobrého k jídlu. A není to rozhodně nic proti ničemu, protože jedlé dárky se uplatní vždy, Vánoce nevyjímaje. Kdo by také pohrdnul nějakou tou lahodnou delikatesou či lahví fajnového pití? Něco na zub také můžete darovat úplně každému bez ohledu na věk, postavení či pohlaví.

Které jedlé dárky jsou léty prověřeny?

Luxusní čokoláda

Nejen že vypadá lákavě na pohled, ale zejména ta hořká je navíc díky vysokému obsahu kakaa vyloženě zdravá. Čím vyšší obsah kakaové sušiny čokoláda má, tím je považována za kvalitnější.

Na trhu je dnes mnoho druhů, značek a variací kvalitních čokolád. Sáhnout tak můžete nejen po klasických čokoládových pralinkách, ale třeba i po ručně vyráběné čokoládě se sušeným ovocem i oříšky nebo po žádané BIO či RAW čokoládě.

Značková káva

Káva je nejen dobrá, ale také zdravotně prospěšná. Navíc za dobrou kávou se už dnes nemusíme trmácet za baristou do kavárny. Mnoho lidí si může skvělé espreso či latté připravit díky domácím kávovarům klidně v pohodlí domova.

Zkuste se však poohlédnout po skutečně kvalitní značce, kterou by si obdarovaný třeba kvůli vyšší ceně sám běžně nekoupil, o to víc váš dárek ocení.

Dobrý porcovaný nebo sypaný čaj

Najdou se i tací, kteří kávě neholdují. Kvalitním sypaným nebo porcovaným čajem tak uděláte radost všem čajomilům. Při výběru čaje platí totéž, co u kávy, zkuste volit osvědčenou značku. Velký sortiment zelených, černých i ovocných čajů i v BIO kvalitě naleznete na velkém množství e-shopů.

Samostatnou kapitolou jsou rovněž „pečené čaje“, které jsou v posledních letech hitem každého podzimu a zimy, a vypadá to, že ani letošní sezónu tomu nebude jinak.

Džem nebo marmeláda

Chutné domácí marmelády bez chemických konzervantů jsou dnes velmi v kurzu. Ne každý má možnost si je sám doma vyrobit, takže i taková “obyčejná” záležitost, jakou je marmeláda, se jako dárek rozhodně cení. Můžete to rovnou zkusit s některou méně tradiční příchutí například džem z exotického manga, marakuji nebo pomeranče a zázvoru.

Jako ne zcela tradiční pochutina mohou zapůsobit také ovocná želé vyrobené ze směsi ovoce a portského vína. Skvěle chutnají a pořídíte je ve specializovaných prodejnách.

Víno či něco ostřejšího

Dárkovou sadu kvalitních značkových vín či láhev něčeho ostřejšího si nemusíte schovávat jen na narozeniny. Klidně ji můžete zakomponovat jako součást vánočního dárku. Ale na druhou stranu je dobré vědět, že neobdarováváte zapřisáhlého abstinenta či člověka, který má k alkoholu výhrady.

Poctivá domácí paštika

Pro masomily jako dělaná. Nemusíte se ale omezovat jen na tuzemskou produkci, klidně otestujte například lahodnou terinu z francouzské kuchyně. Však Francouzi jsou na jídlo skuteční odborníci a paštiky umí připravit na jedničku.

Náš tip:

Nespoléhejte se na to, co vám připraví v obchodě jiní, ale poskládejte si dárkový balíček sami jen z těch nejlepších delikates. Ať už to bude dobrá čokoláda nebo lahev vína či vyzrálého koňaku.

Ačkoli se dnes dají běžně koupit hotové dárkové balíčky, můžete zapojit svou fantazii a vytvořit si vlastní balíček přesně podle svých představ a naskládat do něj věci, které budou obdarovanému rozhodně chutnat.

Součástí balíčku mohou být nejen výše zmiňované laskominy, ale koneckonců do něj můžete zakomponovat jakoukoli dobrou pochutinu, která vydrží a rychle se nekazí.

2) Kvalitní potrava pro duši

Potravu pro tělo bychom tedy měli, ale co když někdo přes ten plný žaludek zase tolik není a spíše ocení nějaký „oduševnělejší“  dárek? Co takhle zkusit to s knihou nebo hudebním cédéčkem?

Dobrá kniha – Nemusí to být jen tak klasická papírová. Mnoho lidí totiž tvrdí, že na čtení už dnes vůbec nemá čas. Pro takové může být perfektním dárkem audiokniha, kterou si mohou pouštět třeba při manuální práci doma nebo při cestě autem.

CD s hudbou – Že je hudba na cédéčku přežitek a že se už nenosí? Ano, možná to zlí jazykové tvrdí a možná, že na tom i něco bude. Přesto je stále mnoho z nás, kteří této klasice zůstali věrni a rádi si vychutnají svou oblíbenou skladbu na kvalitním nosiči (nejen tu na YouTube prošpikovanou reklamami) a s kvalitním zvukem na své domácí HiFi soustavě nebo třeba při jízdě v autě.

Univerzálním dárkem může být CD s relaxační či meditační hudbou, která nás může přivést jednak k dokonalému klidu, jednak poslouží jako vhodná kulisa například při práci, studiu či jiné duševní činnosti. Pro milovníky metalu je vhodným místem pro výběr dárku Metal shop Praha.

Diář – Diář je výborným a osvědčeným dárkem zejména v pracovních kruzích. Diáře však dnes nepoužívají jen manažeři.

Díky tomu, že na trhu se v posledních letech objevilo množství kreativních či motivačních diářů, může být diář jako vánoční dárek trefou do černého u kohokoli, kdo chce rozvíjet sám sebe a svůj tvůrčí potenciál. Nebo prostě jen touží po graficky hezky zpracovaném diáři, kam si bude moci zapisovat nejen úkoly, ale i své plány, touhy, sny a myšlenky.

3) Péče o tělo

Tělová či dekorativní kosmetika – Většinou jasná volba v případě, že vybíráme dárek pro ženu. Ale ani muži v tomto případě rozhodně nemusí přijít zkrátka.

Pokud máme ve svém okolí kolegu, šéfa či obchodního partnera, o kterém víme, že si potrpí na kvalitní kosmetiku, není problém ho podarovat třeba šikovným kosmetickým balíčkem kvalitní pánské kosmetiky.

To, že je kosmetika častým a vcelku snadným řešením co se vánočního dárku týče, potvrzují i obchody, které jsou speciálně před Vánoci vybavené nabitými regály s předpřipravenými kosmetickými balíčky. Stačí si jen vybrat.

Anebo jako v případě jedlých dárků – můžeme vytvořit vlastní kosmetický balíček podle sebe a vybrat do něj jen tu nejlepší, ideálně přírodní kosmetiku, která je pečující a šetrná k tělu zároveň.

Cestovní kosmetika – Mini sprchový gel, mini šampon či malý tělový krém. Nejčastější zástupci kosmetiky na cesty, bez kterých se jen těžko obejdeme. Cestovní balení vhodné kosmetiky je tak vhodným dárkem pro všechny cestovatele, obchoďáky i manažery, kteří jsou často na cestách a nechtějí se spoléhat jen na kosmetiku, kterou jim nabídne hotelový pokoj.

Parfém – Luxusní parfém může být skvělým dárkem, který ocení snad každá žena (i někteří muži). Kupovat parfém se však nemusí vyplatit, pokud neznáme přesný vkus nebo oblíbenou značku obdarovaného. To bychom se mohli dostat na tenký led a špatným výběrem značky či typu vůně šlápnout naprosto vedle. Dárek by se tak minul účinkem. Tedy parfém ano, ale jen pokud víte, jakou značku nebo alespoň typ.

Proč jsou vánoční nákupy tak stresující?

Důvody, proč jsou pro mnohé z nás vánoční nákupy stresující, se mohou u jednotlivých lidí značně lišit. Mezi nejčastější příčiny prokrastinace a pocitu přetížení mohou patřit nerealistická nebo vysoká očekávání (stanovená námi nebo ostatními), potřeba, aby vše bylo „dokonalé“, nebo strach, že druhým „zkazíme“ Vánoce, pokud věci nepůjdou přesně podle plánu.

Významně k tomu mohou přispět i celkové náklady na svátky (jídlo, cestovní výdaje, dárky, výzdoba). Jiní mohou pociťovat rostoucí úzkost, obavy nebo strach, že nevybrali ten „správný“ dárek. Tato emocionální nejistota může vést k dalšímu odkládání, takže se s přibývajícím časem cítíme stále hůře.

Ačkoli je často nejlepším řešením řešit věci dříve, než se nám vymknou z rukou a začneme se cítit hůře, je důležité si uvědomit, že nikdy není pozdě ukázat někomu, že vám na něm záleží.