Jak přírodně odstranit z auta nepříjemné pachy

Náš vůz je uzavřený prostor se sedadly, která toho dokážou hodně absorbovat. Není žádný div, že kvůli této vlastnosti začnou do interiéru vašeho automobilu pronikat nepříjemné pachy.

Nejhorší je to v zimním období, kdy není příjemné otevírat okna, když potřebujete čerstvý vzduch. Kouření, nehody s pitím nebo cestující se špatnou osobní hygienou, to vše dokáže ve výsledku vytvořit celkem pronikavý zápach.

Se všemi těmito faktory se může zdát udržení čistého vzduchu v autě jako nemožné. Použití chemických odstraňovačů zápachu nebo vůní může často působit ještě hůř a ve výsledku nepříjemná vůně stále zůstává. V tomto článku se podíváme na způsoby, které fungují na přirozené bázi s využitím přírodních prostředků.

Postupujte následovně:

Jedním z nejpopulárnějších způsobů, jak dosáhnout příjemné vůně v interiéru vozidla, je použití osvěžovače vzduchu. Často se může jednat o vůně do auta, které mají za úkol napodobit vůni nového automobilu.

V případě těchto vůní existují určité obavy z toho, zda není zdraví škodlivá, což je nepravděpodobné. Ovšem mohou u některých citlivých lidí vyvolat alergickou reakci. Zvlášť řidiči taxislužby nebo ti, co vozí i cizí cestující, by měli nad výběrem správné vůně uvažovat.

Zde jsou některé z umělých parfémů do auta:

  • Vůně ve spreji
  • Závěsné osvěžovače vzduchu
  • Klipový osvěžovač na výstup ventilátoru
  • Elektrické osvěžovače vzduchu
  • Osvěžovače – ionizéry

Tyto osvěžovače mají své výhody. Spreje se hodí pro případ, kdy potřebujete vylepšit vůni čalounění v automobilu. Osvěžovače ve formě klipů jsou dost blízko k nosu řidiče, aby ho ochránily před nepříjemnými vůněmi. Ionizátory mohou být účinnou volbou při odstraňování zápachů, ovšem jejich použití může být celkem nákladné.

V mnoha případech auta páchnou jenom díky tomu, že není věnována správná péče klimatizaci. Výsledkem nedbalé péče je množení bakterií, které způsobují nepříjemný zápach. Cítit to bude zejména, když zapnete klimatizaci.

Nejlepší způsob, jak tomu zabránit, je čištění klimatizace každých 6 měsíců pomocí vhodného čistícího prostředku.

Prevence je základ

Kromě čištění klimatizačního systému je prevence nejlepším způsobem, jak udržet vůni v autě čistou a čerstvou. Zde je několik tipů, jak nejlépe zabránit nepříjemným pachům v automobilu.

Nekuřte

Ať už jste náruživý nebo občasný kuřák, při jízdě v autě byste kouřit neměli. Cigaretový kouř snadno proniká do čalounění sedadel a dalších částí.

Je opravdu dost obtížné se ho následně zbavit. Jde také o nejčastější příčinu podstatného snížení ceny vozu při prodeji.

Dokonce i když kouříte s otevřeným okénkem, kouř se stejně dostane dovnitř a pro některé cestující (zvlášť nekuřáky) pak nemusí být odér v automobilu příjemný.

Nejíst v autě

Jde o jeden z nejlepších způsobů, jak zabránit vnikání pachů do vašeho auta. Balíček sušenek asi moc nezapáchá, ovšem i tak můžete nadrobit a postupně dojde k vytvoření nějaké zápachu. Horké jídlo, zejména kořeněné, např. kari nebo chilli, se může na kvalitě vzduchu v autě podepsat podstatně více.

Nejhorší viník, který dokáže vygenerovat opravdový zápach, je rozlité mléko nebo jogurt a zapomenete to vyčistit. Po čase vznikne zápach, se kterým si hned tak neporadíte.

Zavírejte okénka

Když se nacházíte blízko oblasti, kde je obecně horší vzduch, je vždy dobré okénka raději zavřít. Může se jednat např. o blízkou farmu nebo chemický závod.

Opatrně při převozu zvířat

Máte kočku nebo psa, kterého berete všude s sebou? Pak se zkuste vyvarovat alternativě, kdy je máte převážet mokré. Zápach mokrého psa či kočky dokáže v uzavřeném prostoru auta opravdu zkvalitnit cestování. V ideálním případě vždy používejte pod zvířata deku a snažte se zabránit jejich kontaktu s čalouněním vozidla.

Zpocení po sportu

Ať už vezete děti z cvičení nebo profesionálního sportovce po tréninku, pokud se neosprchují,  pak vůně potu velmi lehce nabourá čistý vzduch v autě.

Přírodní vůně do auta

Na závěr vám představíme trochu netradiční vůně do auta, které vychází z přírodních esenciálních olejů. Výhodou olejů je velký výběr různých vůní přesně dle vaší nálady. Vůně do auta od značky Boles ď olor je ve formě skleněných flakonů se dřevěným uzávěrem, které se zavěšují pomocí tkanice.

Parfém do auta pak pracuje na principu difuzéru, který vůni postupně uvolňuje skrze dřevo. Před použitím tedy stačí překlopit lahvičku, aby se část oleje nasákla do dřeva, a odtud se bude uvolňovat. Snadno si tak můžete regulovat intenzitu vůně a vše pracuje zcela na přírodní bázi.