Jak přírodně odstranit z auta nepříjemné pachy

Náš vůz je uzavřený prostor se sedadly, která toho dokážou hodně absorbovat. Není žádný div, že kvůli této vlastnosti začnou do interiéru vašeho automobilu pronikat nepříjemné pachy.

Nejhorší je to v zimním období, kdy není příjemné otevírat okna, když potřebujete čerstvý vzduch. Kouření, nehody s pitím nebo cestující se špatnou osobní hygienou, to vše dokáže ve výsledku vytvořit celkem pronikavý zápach.

Se všemi těmito faktory se může zdát udržení čistého vzduchu v autě jako nemožné. Použití chemických odstraňovačů zápachu nebo vůní může často působit ještě hůř a ve výsledku nepříjemná vůně stále zůstává. V tomto článku se podíváme na způsoby, které fungují na přirozené bázi s využitím přírodních prostředků.

Co by to mohlo být za zápach?

Mezi běžné příčiny zápachu z auta patří rozlité tekutiny, drobky z jídla, chlupy domácích zvířat a plesnivé potraviny.

Pokud se vám nedaří zápach identifikovat, může se jednat o plísně a houby na kobercích a čalounění. To se vyskytuje zejména u starších vozidel, která mohou mít špatné těsnění proti povětrnostním vlivům, které může propouštět vodu. Plíseň se samozřejmě může objevit i v případě, že jste nechali otevřená okna během silného deště a vytvořili tak vlhké prostředí, ve kterém se plíseň může množit.

Než se pokusíte omezit zápach plísní nebo hniloby, použijte rukavice, směs čtyř dílů vody, jednoho dílu bílého octa a drátěnku nebo kartáček, abyste odstranili všechny porosty plísní.

Dalším zápachem, který se z auta obtížně odstraňuje, je cigaretový kouř. Pokud jste si koupili ojeté auto s přetrvávajícím zápachem kouře, zkuste nechat v autě přes noc misku s kávovou sedlinou, citrusovou kůrou nebo skořicovými tyčinkami, které pomohou zápach zamaskovat. Udělejte to před vysáváním vozu a v případě potřeby to na konci procesu zopakujte.

Je také možné, že se do interiéru vašeho vozu dostává zapáchající vzduch díky znečištěnému kabinovému vzduchovému filtru. Ten vám mohou vyměnit v autoservisu, ale pokud si věříte, můžete si zakoupit vhodný filtr pro váš vůz a provést výměnu sami, což vám může ušetřit peníze.

Postupujte následovně:

Jedním z nejpopulárnějších způsobů, jak dosáhnout příjemné vůně v interiéru vozidla, je použití osvěžovače vzduchu. Často se může jednat o vůně do auta, které mají za úkol napodobit vůni nového automobilu.

V případě těchto vůní existují určité obavy z toho, zda není zdraví škodlivá, což je nepravděpodobné. Ovšem mohou u některých citlivých lidí vyvolat alergickou reakci. Zvlášť řidiči taxislužby nebo ti, co vozí i cizí cestující, by měli nad výběrem správné vůně uvažovat.

Zde jsou některé z umělých parfémů do auta:

 • vůně ve spreji
 • závěsné osvěžovače vzduchu
 • klipový osvěžovač na výstup ventilátoru
 • elektrické osvěžovače vzduchu
 • osvěžovače – ionizéry

Tyto osvěžovače a aroma difuzéry mají své výhody. Spreje se hodí pro případ, kdy potřebujete vylepšit vůni čalounění v automobilu. Osvěžovače ve formě klipů jsou dost blízko k nosu řidiče, aby ho ochránily před nepříjemnými vůněmi. Ionizátory mohou být účinnou volbou při odstraňování zápachů, ovšem jejich použití může být celkem nákladné.

V mnoha případech auta páchnou jenom díky tomu, že není věnována správná péče klimatizaci. Výsledkem nedbalé péče je množení bakterií, které způsobují nepříjemný zápach. Cítit to bude zejména, když zapnete klimatizaci.

Nejlepší způsob, jak tomu zabránit, je čištění klimatizace každých 6 měsíců pomocí vhodného čistícího prostředku.

Prevence je základ

Kromě čištění klimatizačního systému je prevence nejlepším způsobem, jak udržet vůni v autě čistou a čerstvou. Zde je několik tipů, jak nejlépe zabránit nepříjemným pachům v automobilu.

Nekuřte

Ať už jste náruživý nebo občasný kuřák, při jízdě v autě byste kouřit neměli. Cigaretový kouř snadno proniká do čalounění sedadel a dalších částí.

Je opravdu dost obtížné se ho následně zbavit. Jde také o nejčastější příčinu podstatného snížení ceny vozu při prodeji.

Dokonce i když kouříte s otevřeným okénkem, kouř se stejně dostane dovnitř a pro některé cestující (zvlášť nekuřáky) pak nemusí být odér v automobilu příjemný.

Nejíst v autě

Jde o jeden z nejlepších způsobů, jak zabránit vnikání pachů do vašeho auta. Balíček sušenek asi moc nezapáchá, ovšem i tak můžete nadrobit a postupně dojde k vytvoření nějakého zápachu. Horké jídlo, zejména kořeněné, např. kari nebo chilli, se může na kvalitě vzduchu v autě podepsat podstatně více.

Nejhorší viník, který dokáže vygenerovat opravdový zápach, je rozlité mléko nebo jogurt a zapomenete to vyčistit. Po čase vznikne zápach, se kterým si hned tak neporadíte.

Zavírejte okénka

Když se nacházíte blízko oblasti, kde je obecně horší vzduch, je vždy dobré okénka raději zavřít. Může se jednat např. o blízkou farmu nebo chemický závod.

Opatrně při převozu zvířat

Máte kočku nebo psa, kterého berete všude s sebou? Pak se zkuste vyvarovat alternativě, kdy je máte převážet mokré. Zápach mokrého psa či kočky dokáže v uzavřeném prostoru auta opravdu zkvalitnit cestování. V ideálním případě vždy používejte pod zvířata deku a snažte se zabránit jejich kontaktu s čalouněním vozidla.

Zpocení po sportu

Ať už vezete děti z cvičení nebo profesionálního sportovce po tréninku, pokud se neosprchují, pak vůně potu velmi lehce nabourá čistý vzduch v autě.

Přírodní vůně do auta

Na závěr vám představíme trochu netradiční vůně do auta, které vychází z přírodních esenciálních olejů. Výhodou olejů je velký výběr různých vůní přesně dle vaší nálady.

Parfém do auta pak pracuje na principu difuzéru, který vůni postupně uvolňuje skrze dřevo. Před použitím tedy stačí překlopit lahvičku, aby se část oleje nasákla do dřeva, a odtud se bude uvolňovat. Snadno si tak můžete regulovat intenzitu vůně a vše pracuje zcela na přírodní bázi.

Každodenní čisticí prostředky pro vaše auto

Než se uchýlíte k profesionálnímu čištění vozu, existuje řada nástrojů a produktů, které vám pomohou odstranit zápach. Některé z nich již možná máte doma:

 • jedlá soda
 • ocet
 • mýdlo na nádobí
 • vysavač
 • čistič koberců
 • dřevěné uhlí
 • krystaly/gely pohlcující zápach
 • dezinfekční ubrousky

Pokud zjistíte, že zápach ve vašem autě přetrvává i po opakovaném čištění různými přípravky, je možná na čase, abyste ho odvezli k důvěryhodnému profesionálnímu autodílníkovi. Je však také možné, že přetrvávající zápach je příznakem vážnějšího problému s autem.

Některé běžné zápachy mohou naznačovat závažnější problém; například pokud při chodu motoru cítíte zápach zkažených vajec, může se jednat o problém s katalyzátorem vašeho vozu. Pokud si nejste jistí zápachem vycházejícím z vašeho vozu, nechte vozidlo co nejdříve prohlédnout důvěryhodným mechanikem, abyste se vyhnuli nebezpečnějším nebo nákladnějším problémům.

Zbavte se odpadků způsobujících zápach

Prvním krokem k odstranění zápachu z čehokoli je zbavit se problémů způsobujících zápach. Možná si myslíte, že v autě nemáte žádné předměty způsobující zápach. Ale můžete se mýlit.

Nyní je ten správný čas na to, abyste své auto pořádně vyčistili. Odstraňte všechny odpadky, které jsou všude v autě vidět. Místa, kde se mohou skrývat odpadky a náhodné předměty (zejména věci, které vám do auta nevědomky přinesou děti a domácí mazlíčci), budou:

 • pod sedadly
 • v přihrádce na rukavice
 • pod podlahovými rohožemi
 • v kapsách na sedadlech
 • držáky nápojů
 • v zavazadlovém prostoru
 • zatlačené mezi sedadly nebo za sklopnými sedadly

Odstraňte vše! I když si chcete v autě ponechat nějaké předměty, nezapomeňte je během čištění všechny odstranit. Po vyčištění vozu pak předměty vyměňte.

Pokud máte v autě autosedačky nebo podsedáky, nezapomeňte je při čištění vyjmout. Nikdy nevíte, co se pod nimi může skrývat. Vyjmutí sedadel také usnadní vysávání.

Vysávání auta

Odstranění odpadků je jen prvním krokem k odstranění zápachu v autě. Nyní je čas odstranit všechny drobky, nečistoty a drobné částečky, které nejsou snadno viditelné. Vysávání dokáže zázraky při přirozeném odstraňování zápachu z vašeho auta. Ani nevíte, kolik drobných věcí se hromadí v čalounění vašeho vozu, rohožích, podlaze, kufru atd.

Ať už používáte vysavač do auta, domácí vysavač nebo ruční vysavač, ujistěte se, že vysáváte každý povrch a všude, kam vidíte. Na čalounění můžete nejprve použít malý, tuhý kartáč, abyste uvolnili nečistoty a částečky. Záleží na tom, jak moc je čalounění znečištěné a zda si myslíte, že je na něm hodně rozemleté špíny a drobků.

Pro majitele domácích zvířat je také důležité, aby před vysáváním odstranili co nejvíce zvířecích chlupů, pokud nepoužíváte vysavač, který je určen k odstraňování zvířecích chlupů. Zvažte použití odstraňovače psích a kočičích chlupů.

Použijte speciální nástavce, pokud nějaké máte, abyste se dostali opravdu do každého zákoutí. Chcete použít co nejmenší nástavec na polštáře sedadel, pod sedadly, mezi sedadly, kolem křivek interiéru vozidla atd.

Nezapomeňte vyprázdnit nádobu vysavače, pokud je plná, a to buď předem, nebo v průběhu čištění. U ručních vysavačů bude možná nutné vyprazdňovat nádobu často během vysávání, protože nezadrží mnoho nečistot a materiálu.