Aroma difuzér – provonit byt a zlepšit náladu

Aroma difuzér slouží k rozptýlení esenciálních olejů do vzduchu a k vytvoření příjemné vůně. Je oblíbenou volbou mezi těmi, kteří si chtějí užívat blahodárných účinků esenciálních olejů, aniž by museli používat svíčky nebo kadidlo.

Život prožívá člověk všemi smysly. To, jak se právě cítí, působí i na jeho kondici a náladu, ačkoli si to vědomě nemusí připouštět. Psychickou pohodu snadno může ovlivnit i něco zdánlivě tak nedůležitého, jako je obyčejná vůně. Nebo naopak zápach.

Kdo chce vylepšit klima v interiéru a nemuset se přitom bát škodlivých následků, může vyzkoušet některé z přírodních difuzérů nebo speciálních prostorových parfémů.

Co je to difuzér a jak funguje?

Difuzér nepatří mezi žádné převratné objevy. Vždyť vůně v interiéru s oblibou používali již staří Egypťané. A v 19. století se příznivé účinky vonných silic uplatnily ve formě katalytických lamp v nemocnicích, aby pomáhaly likvidovat nejen všudy přítomný zápach a také bakterie.

Tyto lampy však zápach pouze „pohltily“, avšak nedokázaly vzduch nasytit vůní. To správné složení alkoholu a vonných silic, které nyní dokáže tak krásně provonět byt, přišlo až později. A tohoto kouzla právě využívá tyčinkový difuzér.

Slovo difuzér je odvozeno z anglického diffuse – rozptylovat. Interiérový difuzér tedy slouží k plynulému rozptýlení vůně v místnosti.

Vonné aroma difuzéry s tyčinkami jsou přírodní bytové parfémy a používají se univerzálně k provonění interiéru.

Přírodní aroma difuzér se skládá ze skleněné lahvičky, která je naplněna vonnou esencí. Lahvička je uzavřena zátkou s otvorem.

Do otvoru se následně vkládají tyčinky rostlinného původu (nejčastěji z přírodního bambusu nebo ratanu), které kapalinu z lahvičky nasávají. Následně se vonná esence z tyčinky postupně uvolňuje do vzduchu.

Používání difuzéru je velmi snadné. Stačí ponořit tyčinky do lahvičky s parfémovanou esencí tak, aby tyčinkami mohla vůně vzlínat a proudit do interiéru.

Tento proces umožňuje, aby se éterické oleje vstřebávaly do vzduchu, kde mohou poskytovat řadu prospěšných účinků. Aroma difuzéry lze použít ke zmírnění stresu a úzkosti, zlepšení nálady a dokonce i k podpoře lepšího spánku.

Z čeho je náplň v difuzéru?

Náplň aroma difuzéru tvoří výhradně přírodní esenciální oleje, které jsou zdravotně zcela nezávadné. Při jejich uvolňování nevznikají žádné škodlivé látky.

Respektive právě naopak – uvolněné esenciální silice mohou mít blahodárný vliv na organismus. Záleží na tom, jakou variantu vůně člověk použije.

Náplň vydrží v lahvičce třeba deset měsíců. Intenzita vůně se pak odvíjí i dle toho, kolik tyčinek se do esence vloží. Více tyčinek, více vůně. Jednoduchá matematika.

Jaký má difuzér přínos?

Nenápadný, zato nemalý. Vůně z difuzéru obecně dokáže navodit příjemnou atmosféru v celém interiéru. Vonné oleje mohou příznivě ovlivnit výkon, soustředění, nebo naopak dokáží zklidnit a uvolnit.

Vůně působí na limbický systém a jejím působením se přirozeně zlepší nálada a celkově se člověk bude cítit lépe.

Difuzér lze také používat čistě účelově, aby eliminoval nežádoucí pachy a výpary, kterým se člověk nevyhne při vaření. Uplatní se v koupelně, na toaletě, i ve skříni či u botníku. Zkrátka všude tam, kde chce mít člověk voňavo a svěže.

Pokud se navíc zvolí esence, které mají schopnost ničit i bakterie ve vzduchu (např. eukalyptus), hodí se difuzér hlavně v sychravém období jako pomocník v boji s nemocemi.

Jakou vůni vybrat?

Zde je pole působnosti zcela ponecháno osobním preferencím. Každý nejlépe ví, které vůně jsou mu sympatické, a které ho naopak dráždí a do 5 minut přivodí migrénu.

Rozhodující jsou samozřejmě také prostory, do kterých se má difuzér umístit.

Pokud to bude místo, které užívá člověk sám (samostatná kancelář, samostatný pokoj), nemusí se na nikoho ohlížet a vybere si esenci, kterou má nejraději. Nebo tu, jejímž prostřednictvím hodlá podpořit některou oblast svého života (relaxaci, soustředění, aktivitu atp.)

Jestliže bude aroma difuzér určen do interiéru, kde se může pohybovat i více osob (celá domácnost, open space kancelář), je lepší volit takovou vůni, která svým charakterem a intenzitou bude příjemná a nevtíravá.

Vybírat lze z velmi široké škály klasických vůni jako je vanilka, růže či citrusy. Klidně je možné sáhnout i po méně tradičních kombinacích, jako např. osvěžující verbena či exotická vůně, která navodí atmosféru thajské zahrady.

Kdo potřebuje povzbuzení, může zvolit vůni citrusů, jako je citron či grep. Tyto se hodí i do kancelářských prostor.

Pro lepší spánek a relaxaci lze sáhnout po vůni levandule, myrty, cedru či zeleného čaje, které s uvolněním pomohou.

Sexuální apetit povzbudí vůně ambry, mechu či vanilky.

Aroma difuzér lze i darovat

Luxusní aroma difuzéry v elegantním provedení a ve vybrané kombinaci vůní se pak rozhodně nemusí člověk stydět koupit ani jako dárek pro své blízké.

Pokud ví, že přátele potěší kvalitní a současně praktický dárek, a také se dokážete trefit do jejich čichového vkusu, může být aroma difuzér dobrou volbou.