Aroma difuzér – provonit byt a zlepšit náladu

Život prožíváme všemi smysly. To, jak se právě cítíme, působí i naši kondici a náladu, ačkoli si to vědomě nemusíme připouštět. Naši psychickou pohodu snadno může ovlivnit i něco zdánlivě tak nedůležitého, jako je obyčejná vůně. Nebo naopak zápach.

Smysl, který neošálíme

Však to sami známe. Když je nám nějaká vůně příjemná, rádi ji vyhledáváme a rádi v ní setrváváme. Naše čichové buňky se tetelí blahem, a kdyby mohly mluvit, určitě by volaly něco jako zasni se, uvolni se, relaxuj a nebo prostě jen žij!

Bohužel většina z nás stráví většinu dne zavřená mezi čtyřmi stěnami v práci, v kolektivu lidí, kde si pravda můžeme užít lecco, ale příjemná vůně to moc často nebývá. Snad jedině pokud se řadíte ke šťastlivcům, co mají sladkou práci v čokoládovně, parfumerii nebo květinářství, kde si libých vůní užijete dosyta.

Zkusili jste proto už vaši domácnost nebo kancelář osvěžit příjemnou vůní z aroma difuzéru?

Teď nemáme na mysli takový ten reklamou propagovaný chemický osvěžovač vzduchu do zásuvky, ani sprej plný škodlivin, ani tu umělou vůni stromečku v autě, ze které vás tak akorát rozbolí hlava.

Právě naopak. Když hovoříme o vůních, máme na mysli vůně přírodní, vyrobené z přírodních silic a éterických olejů.

Osvěžovače do zásuvky nebo ve spreji jsou sice možná levné a jednoduché na použití, ale přírodě na hony vzdálené. Obsahují zdraví škodlivé látky např. benzen či tolueny, které určitě dobrovolně čichat nechceme.

Pokud bychom ale rádi vylepšili klima v interiéru a nemuseli se přitom bát škodlivých následků, můžeme vyzkoušet některé z přírodních difuzérů nebo speciálních prostorových parfémů.

Co je to difuzér a jak funguje?

Difuzér nepatří mezi žádné převratné objevy. Vždyť vůně v interiéru s oblibou používali již staří Egypťané. A v 19. století se příznivé účinky vonných silic uplatnily ve formě katalytických lamp v nemocnicích, aby pomáhaly likvidovat nejen všudy přítomný zápach, ale také bakterie.

Tyto lampy však zápach pouze „pohltily“, ale nedokázaly vzduch nasytit vůní. To správné složení alkoholu a vonných silic, které nám nyní dokáže tak krásně provonět byt, přišlo až později. A tohoto kouzla právě využívá tyčinkový difuzér.

Slovo difuzér je odvozeno z anglického diffuse – rozptylovat. Interiérový difuzér tedy slouží k plynulému rozptýlení vůně v místnosti.

Vonné aroma difuzéry s tyčinkami jsou přírodní bytové parfémy a používají se univerzálně k provonění interiéru.

Přírodní aroma difuzér se skládá ze skleněné lahvičky, která je naplněna vonnou esencí. Lahvička je uzavřena zátkou s otvorem. Do otvoru se následně vkládají tyčinky rostlinného původu (nejčastěji z přírodního bambusu nebo ratanu), které kapalinu z lahvičky nasávají, a následně se vonná esence z tyčinky postupně uvolňuje do vzduchu.

Používání difuzéru je velmi snadné, stačí ponořit tyčinky do lahvičky s parfémovanou esencí tak, aby tyčinkami mohla vůně vzlínat a proudit do interiéru.

Z čeho je náplň v difuzéru?

Náplň aroma difuzéru tvoří výhradně přírodní esenciální oleje, které jsou zdravotně zcela nezávadné. Při jejich uvolňování nevznikají žádné škodlivé látky.

Respektive právě naopak – uvolněné esenciální silice mohou mít blahodárný vliv na náš organismus. Záleží na tom, jakou variantu vůně použijeme.

Náplň vydrží v lahvičce třeba deset měsíců. Intenzita vůně se pak odvíjí i dle toho, kolik tyčinek do esence vložíme. Více tyčinek, více vůně. Jednoduchá matematika.

Jaký má difuzér přínos?

Nenápadný, zato nemalý. Vůně z difuzéru obecně dokáže navodit příjemnou atmosféru v celém interiéru. Vonné oleje mohou příznivě ovlivnit náš výkon, soustředění, nebo nás naopak dokáží zklidnit a uvolnit.

Vůně působí na náš limbický systém a ať chceme nebo ne, jejím působením se přirozeně zlepší nálada a celkově se budeme cítit lépe.

Difuzér můžeme také používat čistě účelově, aby nám eliminoval nežádoucí pachy a výpary, kterých se nevyhneme při vaření, uplatníme ho v koupelně, na toaletě, ale i ve skříni či u botníku, zkrátka všude tam, kde chceme mít voňavo a svěže.

Pokud navíc zvolíme esence, které mají schopnost ničit i bakterie ve vzduchu (např. eukalyptus), hodí se nám difuzér hlavně v sychravém období jako pomocník v boji s nemocemi. A zabijeme tak dvě mouchy jednou ranou. Máme vzduch voňavý a ještě k tomu vyčištěný od bacilů.

Jakou vůni vybrat?

Zde je pole působnosti zcela ponecháno vašim preferencím. Sami víte nejlépe, které vůně jsou vám sympatické, a které nás naopak dráždí a do 5 minut přivodí migrénu.

Rozhodující jsou samozřejmě také prostory, do kterých hodláte difuzér umístit.

Pokud to bude místo, které užíváte jen vy sami (samostatná kancelář, samostatný pokoj), nemusíte se na nikoho ohlížet a vyberte si esenci, kterou máte nejraději, nebo tu, jejímž prostřednictvím hodláte podpořit některou oblast svého života (relaxaci, soustředění, aktivitu atp.)

Jestliže bude aroma difuzér určen do interiéru, kde se může pohybovat i více osob (celá domácnost, open space kancelář), je lepší volit takovou vůni, která svým charakterem a intenzitou bude příjemná a nevtíravá.

Vybírat můžete z velmi široké škály klasických vůni jako je vanilka, růže či citrusy. Ale klidně můžete sáhnout i po méně tradičních kombinacích, jako např. osvěžující verbena, která vás přenese do slunné Provence, či exotická vůně, která vám navodí atmosféru thajské zahrady.

  • Potřebujete povzbuzení? Vsaďte na vůni citrusů, jako je citron či grep. Tyto se hodí i do kancelářských prostor.
  • Nemůžete spát a obtížně relaxujete? Sáhněte po vůni levandule, myrty, cedru či zeleného čaje, které vám s uvolněním pomohou.
  • Rádi byste povzbudili sexuální apetit? Nainstalujte si doma difuzér s vůní ambry, mechu či vanilky.

Aroma difuzér klidně i darujte

Luxusní aroma difuzéry v elegantním provedení a ve vybrané kombinaci vůní se pak rozhodně nemusíte stydět koupit ani jako dárek pro vaše blízké.

Pokud víte, že vaše přátele potěší kvalitní a současně praktický dárek, a také se dokážete trefit do jejich čichového vkusu, může být aroma difuzér dobrou volbou.

Jen dejte pozor při jeho předávání, aby si takový dárek příjemce nevyložil tak, že vám to u něj doma dvakrát nevoní.

A jak jste na tom vy? Používáte doma difuzér?