Jak správně používat katalytickou lampu

Katalytická lampa je v posledních letech znovu objeveným trendem na poli interiérových vůní. Za její velkou oblibou stojí hlavně skutečnost, že dokáže vzduch zbavit škodlivých bakterií i nežádoucích pachů a následně místnost provonět příjemnou vůní.

To vše během několika minut. Aby vám však tato pomocnice dobře sloužila, je dobré se při jejím používání držet několika jednoduchých zásad. Jaké to jsou, vám prozradí další řádky.

Katalytická lampa představuje chytré spojení funkcí aromalampy a čističe vzduchu v jednom. Dokáže ze vzduchu odstranit bakterie i nežádoucí pachy, provonět prostor, a tím navodit příjemnou atmosféru.

Vonné tyčinky, difuzéry, svíčky, vonné oleje apod. také umí navodit libou vůni, ale na rozdíl od katalytické lampy tyto prostředky dokáží jen „přebít“ nebo překrýt stávající vůni.

Kdežto katalytická lampa nejprve vyčistí vzduch, zneutralizuje v něm stávající pachy a následně jej zaplní novou vůní.

Osvědčí se vám například pro efektivní odstranění pachů při vaření. Pokud si naplánujete na nedělní oběd připravit lososa, kuchyň i okolní prostory se vám chtě nechtě zaplní typickou vůní, se kterou těžko pomůže digestoř i pořádné vyvětrání.

Totéž pokud doma chováte domácí mazlíčky nebo potřebujete vyčistit vzduch v bytě po kuřákovi. Ve všech těchto případech vám katalytická lampa pomůže s desinfekcí interiéru a navození útulné voňavé atmosféry.

Navíc díky líbivým designům, ve kterých se katalytické lampy vyrábí, působí tito domácí pomocníci rovněž jako krásný a stylový prvek v jakémkoli interiéru.

Jak pracuje katalytická lampa

Katalytická lampa vám na první pohled připomene větší lahvičku s parfémem. Její součástí je nádobka s interiérovým parfémem (tj. parfém na bázi alkoholu s obsahem vonných esencí, ale může být i neutrální směs bez vůně), dále bavlněný knot s porézním kamínkem na jeho konci, zaslepovací uzávěr a ozdobný kryt s otvory.

Knot do sebe nasaje hořlavou vonnou směs. Kámen na jeho konci funguje jako katalyzátor. Po zapálení knotu se kámen rozpálí na teplotu až 500 °C. Po 2 až 3 minutách se plamen sfoukne a nastává chemická reakce – tzv. katalytická reakce. Ta je pro funkčnost lampy stěžejní.

Při katalytické reakci začne tekutá náplň za přítomnosti vzduchu oxidovat a do ovzduší se uvolní molekuly ozónu, které ze vzduchu neutralizují veškeré pachy a zabijí bakterie. Vonná esence, která z lampy vzlíná do prostoru, pak vzduch nasytí vůní.

Jelikož doba hoření trvá jen krátce, nevytváří se při používání katalytické lampy oxid uhličitý ani jiné zplodiny a nespaluje se kyslík z okolí (na rozdíl od vonných svíček či aromalamp).

Ale co ten ozón?!

Právě díky ozónu vznikajícímu při katalytické reakci dochází k žádoucímu zahubení bakterií, virů a jiných mikroorganismů. Ovšem je potřeba mít na paměti, že ozón je současně jedna z nejtoxičtějších látek, která může být ve vyšší koncentraci pro člověka potenciálně nebezpečná.

Z toho důvodu je potřeba katalytickou lampu používat přesně podle návodu (max 20-30 minut), nikoli ji mít aktivovanou nepřetržitě, aby množství vytvořeného ozónu nepřekračovalo limity, které už mohou být pro člověka ohrožující.

Návod na použití katalytické lampy krok za krokem

1) Pomocí trychtýře, který je součástí balení s lampou, naplňte lampu asi do 2/3 neutrální nebo vonnou směsí (neutrální směs pouze zneškodní pachy, vonná směs vám prostor také provoní). Nedávejte do lampy více náplně, mohlo by to negativně ovlivnit celý katalytický proces.

Při nalévání náplně buďte opatrní. Náplň obsahuje hořlavý izopropylalkohol, který vám navíc může poškodit povrch nábytku a jiných předmětů. Nenalévejte náplň u otevřeného ohně. Pokud se náhodou polijete, stačí místo omýt vodou a mýdlem.

2) Vsuňte do lampy kahan – bavlněný knot s porézním kamenem na konci. Pokud se jedná o první použití lampy, počkejte, až se knot dostatečně nasaje tekutou náplní (to trvá asi půl hodiny). Jestliže je už knot dobře nasáklý, bude i povrch kamene mírně zvlhčený.

3) Zapalte kahan. Nechte ho ale hořet jen krátce, max. 2 až 3 minuty. Plamen může být zpočátku velký (vysoký až 15 cm), ale postupně se snižuje. Po 3 minutách plamen kahanu sfoukněte.

4)  Ihned po sfouknutí plamene začne probíhat katalytická reakce a uvolňování vonných látek. Nasaďte na lampu ozdobný kryt s otvory a nechte ji puštěnou, jak dlouho potřebujete. Na provonění běžného pokoje o rozměrech 15 – 20 m2 stačí lampě tak 20 minut. Z důvodu vytvářen ozónu se nedoporučuje používat lampu déle než 30 minut.

5) Jakmile budete chtít lampu uhasit a katalytickou reakci ukončit, nasaďte na kahan zaslepovací víčko. Zastavením přísunu vzduchu se katalytická reakce přeruší. Po chvíli kahan vychladne.

Pokud budete chtít lampu znovu aktivovat, prostě ji opět na 2-3 minuty zapálíte a poté plamen sfouknete jako v bodě 3.

Co dělat, aby lampa dobře sloužila?

  • Zaslepovací víčko mějte na lampě nasazené vždy, když ji nepoužíváte. Zabráníte tak zbytečnému odpařování vonné tekutiny z nádobky a náplň vám tak déle vydrží.
  • Udržujte knot stále čistý. Pokud by se vám pórovitý materiál kamene zanesl, nešla by lampa zapálit nebo by po zapálení nepříjemně „čudila“.
  • Abyste zabránili rychlému zničení kamínku, je dobré ho po několikerém použití „vykoupat“ v neutrální náplni z čistého isopropylalkoholu bez vonných látek (neutrální směs se dá koupit).
  • Pořiďte si druhý náhradní kamínek a kamínky střídejte.
  • Neumývejte kámen ani bavlněný knot vodou. Jestliže chcete nádobku lampy vyčistit vodou, vždy z ní nejprve vytáhněte kahan, nádobu vyčistěte a nechte důkladně vyschnout.
  • Pořizujte si náhradní náplně do katalytické lampy od stejného výrobce (značky), jako máte lampu. Máte tak jistotu, že složení a konzistence bude přizpůsobena originálnímu kahanu lampy.

Jak dlouho vydrží balení náplně?

Samozřejmě záleží na intenzitě používání katalytické lampy. Při dennodenním vytížení po 20-30 minutách vám náplň o objemu 500 ml vydrží klidně až 4 měsíce.

Na závěr nutno dodat, že sebelepší katalytická lampa nemůže nahradit základní hygienu, kam patří časté větrání, vysávání apod. Ačkoli katalytická reakce dokáže zatočit s mnoha bakteriemi a parazity, přísun tolik potřebného čerstvého vzduchu do interiéru za vás nevyřeší.

Ovšem může být perfektním a praktickým doplňkem právě k tomu, abyste váš interiér udrželi svěží a cítili jste se v něm dobře.

Ať už si katalytickou lampu pořídíte s neutrální náplní z důvodu likvidace nežádoucích pachů v domácnosti, nebo jako moderní a designově povedenou variantu aromalampy, je možné, že jakmile ji jednou vyzkoušíte, už se k jiným řešením ani nebudete chtít vracet.