Jak správně používat katalytickou lampu

Katalytická lampa je v posledních letech znovu objeveným trendem na poli interiérových vůní. Za její velkou oblibou stojí hlavně skutečnost, že dokáže vzduch zbavit škodlivých bakterií i nežádoucích pachů a následně místnost provonět příjemnou vůní.

To vše během několika minut. Aby však tato pomocnice dobře sloužila, je dobré se při jejím používání držet několika jednoduchých zásad. Jaké to jsou, prozradí další řádky.

Katalytická lampa

Katalytická lampa představuje chytré spojení funkcí aromalampy a čističe vzduchu v jednom. Dokáže ze vzduchu odstranit bakterie i nežádoucí pachy, provonět prostor, a tím navodit příjemnou atmosféru.

Vonné tyčinky, difuzéry, svíčky, vonné oleje apod. také umí navodit libou vůni. Na rozdíl od katalytické lampy však tyto prostředky dokáží jen „přebít“ nebo překrýt stávající vůni.

Kdežto katalytická lampa nejprve vyčistí vzduch, zneutralizuje v něm stávající pachy a následně jej zaplní novou vůní.

Osvědčí se například pro efektivní odstranění pachů při vaření. Pokud si někdo naplánuje na nedělní oběd připravit lososa, kuchyň i okolní prostory se chtě nechtě zaplní typickou vůní, se kterou těžko pomůže digestoř i pořádné vyvětrání.

Taktéž pokud doma chová domácí mazlíčky nebo potřebuje vyčistit vzduch v bytě po kuřákovi. Ve všech těchto případech katalytická lampa pomůže s desinfekcí interiéru a navození útulné voňavé atmosféry.

Navíc díky líbivým designům, ve kterých se katalytické lampy vyrábí, působí tito domácí pomocníci rovněž jako krásný a stylový prvek v jakémkoli interiéru.

Jak pracuje katalytická lampa

Katalytická lampa na první pohled připomene větší lahvičku s parfémem. Její součástí je nádobka s interiérovým parfémem (tj. parfém na bázi alkoholu s obsahem vonných esencí, ale může být i neutrální směs bez vůně), dále bavlněný knot s porézním kamínkem na jeho konci, zaslepovací uzávěr a ozdobný kryt s otvory.

Knot do sebe nasaje hořlavou vonnou směs. Kámen na jeho konci funguje jako katalyzátor. Po zapálení knotu se kámen rozpálí na teplotu až 500 °C. Po 2 až 3 minutách se plamen sfoukne a nastává chemická reakce – tzv. katalytická reakce. Ta je pro funkčnost lampy stěžejní.

Při katalytické reakci začne tekutá náplň za přítomnosti vzduchu oxidovat a do ovzduší se uvolní molekuly ozónu, které ze vzduchu neutralizují veškeré pachy a zabijí bakterie. Vonná esence, která z lampy vzlíná do prostoru, pak vzduch nasytí vůní.

Jelikož doba hoření trvá jen krátce, nevytváří se při používání katalytické lampy oxid uhličitý ani jiné zplodiny a nespaluje se kyslík z okolí (na rozdíl od vonných svíček či aromalamp).

Právě díky ozónu vznikajícímu při katalytické reakci dochází k žádoucímu zahubení bakterií, virů a jiných mikroorganismů. Ovšem je potřeba mít na paměti, že ozón je současně jedna z nejtoxičtějších látek, která může být ve vyšší koncentraci pro člověka potenciálně nebezpečná.

Z toho důvodu je potřeba katalytickou lampu používat přesně podle návodu (max 20-30 minut), nikoli ji mít aktivovanou nepřetržitě, aby množství vytvořeného ozónu nepřekračovalo limity, které už mohou být pro člověka ohrožující.

Návod na použití katalytické lampy krok za krokem

Pomocí trychtýře, který je součástí balení s lampou, se naplní lampa asi do 2/3 neutrální nebo vonnou směsí (neutrální směs pouze zneškodní pachy, vonná směs vám prostor také provoní). Do lampy se nedává více náplně, mohlo by to negativně ovlivnit celý katalytický proces.

Při nalévání náplně je třeba být opatrný. Náplň obsahuje hořlavý izopropylalkohol, který navíc může poškodit povrch nábytku a jiných předmětů. Nenalévá se náplň u otevřeného ohně. Pokud se náhodou někdo polije, stačí místo omýt vodou a mýdlem.

Pak se do lampy vsune kahan – bavlněný knot s porézním kamenem na konci. Pokud se jedná o první použití lampy, musí se knot dostatečně nasát tekutou náplní (to trvá asi půl hodiny). Jestliže je už knot dobře nasáklý, bude i povrch kamene mírně zvlhčený.

Zapálí se kahan. Nechá se hořet jen krátce, max. 2 až 3 minuty. Plamen může být zpočátku velký (vysoký až 15 cm), postupně se snižuje. Po 3 minutách se plamen kahanu sfoukne.

Ihned po sfouknutí plamene začne probíhat katalytická reakce a uvolňování vonných látek. Na lampu se nasadí ozdobný kryt s otvory a nechá se puštěná, jak dlouho každý chce.

Na provonění běžného pokoje o rozměrech 15 – 20 m2 stačí lampě tak 20 minut. Z důvodu vytváření ozónu se nedoporučuje používat lampu déle než 30 minut.

Jakmile bude chtít člověk lampu uhasit a katalytickou reakci ukončit, nasadí na kahan zaslepovací víčko. Zastavením přísunu vzduchu se katalytická reakce přeruší. Po chvíli kahan vychladne.

Pokud bude chtít člověk lampu znovu aktivovat, prostě ji opět na 2-3 minuty zapálí a poté plamen sfoukne.

Co dělat, aby lampa dobře sloužila?

Zaslepovací víčko má být na lampě nasazené vždy, když se nepoužívá. Zabrání se tak zbytečnému odpařování vonné tekutiny z nádobky a náplň tak déle vydrží.

Knot se musí udržovat stále čistý. Pokud by se pórovitý materiál kamene zanesl, nešla by lampa zapálit nebo by po zapálení nepříjemně „čudila“.

Aby se zabránilo rychlému zničení kamínku, je dobré ho po několikerém použití „vykoupat“ v neutrální náplni z čistého isopropylalkoholu bez vonných látek (neutrální směs se dá koupit).

Měl by se pořídit druhý náhradní kamínek a kamínek by se měly střídat.

Kámen ani bavlněný knot se nemají umývat vodou. Jestliže chce člověk nádobku lampy vyčistit vodou, vždy z ní nejprve vytáhne kahan, nádobu vyčistí a nechá důkladně vyschnout.

Pořizovat by se měly náhradní náplně do katalytické lampy od stejného výrobce (značky), jako je lampa. Je tak jistota, že složení a konzistence bude přizpůsobena originálnímu kahanu lampy.

Jak dlouho vydrží balení náplně?

Samozřejmě záleží na intenzitě používání katalytické lampy. Při dennodenním vytížení po 20-30 minutách náplň o objemu 500 ml vydrží klidně až 4 měsíce.

Na závěr nutno dodat, že sebelepší katalytická lampa nemůže nahradit základní hygienu, kam patří časté větrání, vysávání apod. Ačkoli katalytická reakce dokáže zatočit s mnoha bakteriemi a parazity, přísun tolik potřebného čerstvého vzduchu do interiéru nevyřeší.

Ovšem může být perfektním a praktickým doplňkem právě k tomu, aby člověk udržel svěží interiér a cítil se v něm dobře.