Katalytická lampa – novinka, nebo historická tradice

Pomocí vůní se dá výrazně povznést atmosféra v jakémkoli interiéru. Příjemná vůně nám může zlepšit náladu, navodit pocit uvolnění, přebít nežádoucí pachy. Bytové vůně – difuzéry, aromalampy, vonné svíčky i vonné tyčinky – u nás už zcela zdomácněly. Vyzkoušeli jste však už na provonění interiéru katalytickou lampu? Že ne? Potom je nejvyšší čas zjistit, co vše tento šikovný pomocník dokáže.

Pokud jste s katalytickou lampou zatím neměli tu čest, možná si pod tímto výrazem představíte ledasco. Dvakrát romanticky nám její název právě nezní. Při jeho vyslovení si spíše vybavíme nějaký technický prototyp od zapáleného chemika, než elegantního pomocníka v aromaterapii. A přitom přesně tím druhým katalytická lampa je.

Kořeny má tento chytrý vynález v zemi galského kohouta. A i ti chemici na jejím počátku přece jen také stáli. Na konci 19. století totiž Francii i jiné země Evropy sužovaly epidemie tyfu a dalších závažných chorob.

Nejvíce bakterií se logicky vyskytovalo tam, kde se koncentrovalo velké množství pacientů – v nemocnicích. Hledalo se tak vhodné řešení, jak chytře a efektivně tyto smrtící bakterie a také pachy z nemocí v prostorách nemocnic zlikvidovat.

Na scénu přichází lékárník a chemik Maurice Berger, který v roce 1898 vyrobí první „přístroj“, který umí na základě katalytického spalování dezinfikovat vzduch. Katalytickou lampu si nechá ihned patentovat a „lampy Berger“, jak se také často podle svého zakladatele nazývají, se brzy začaly úspěšně používat snad ve všech zdravotnických zařízeních a vojenských lazaretech.

Od čištění k provonění

První Bergerovy lampy dokázaly vzduch vyčistit od bakterií, ale ne ho provonět. Parfémy se do katalytických lamp začaly přidávat až o něco později a to v době, kdy se lampy rozšířily z nemocnic do běžných domácností. Protože i obyčejní lidé chtěli mít doma čistý vzduch.

Bergerův nápad přidat do neutrální náplně lampy trochu vysoce kvalitního parfému sklidil okamžitý úspěch. Katalytická lampa se stala jedinečným zařízením, které dokázalo čistit vzduch a ještě jej naplnit příjemnou vůní.

Vylepšením prošel také vzhled, který lampám vtiskli proslulí designéři. Trend byl neúprosný. Kdo na počátku 19. století ve Francii nevlastnil designově vyšperkovanou katalytickou lampu, ten jako by nebyl.

Tento šikovný vynález tak nemohl chybět ani ve sbírce žádné slavné osobnosti. Coco Chanel, Jean Cocteau či Pablo Picasso, ti všichni byli hrdými majiteli katalytické lampy.

Lampy v zapomnění

Ani na našem území není katalytická lampa žádnou převratnou novinkou. Možná jste to ani netušili, ale u nás zažívaly katalytické lampy podobný boom, jako tomu bylo ve Francii. Největší popularitu si vychutnaly během 30. let v meziválečné době.

Po válce se však časy změnily, katalytická lampa se dostala na seznam nedostatkového zboží a tak pomalu na dlouhé půlstoletí upadla v zapomnění.

Teprve koncem 20. století, kdy se po změně režimu znovu nastartoval tržní systém, dochází k pozvolnému  zmrtvýchvstání katalytických lamp. K jejich většímu rozšíření v českých domácnostech však došlo až v posledních letech. V současnosti se u nás lampy opět těší zvýšené pozornosti, ovšem slávy jako před druhou světovou válkou už nedosahují.

Na jakém principu pracuje katalytická lampa

Stěžejní vlastností katalytické lampy, na které je postaven její úspěch, je skutečnost, že pachy nepřekrývá, ale pohlcuje. A jak je možné, že katalytická lampa dokáže vzduch vyčistit? Je to díky katalytické reakci, respektive katalytickému spalování.

Jedná se o chemickou reakci, při které dochází k tzv. hoření bez plamene. Při katalytickém rozkladu vzniká ozón, který dokáže likvidovat patologické mikroorganismy a „nasávat“ molekuly pachu.

Na rozdíl od tyčinkových aroma difuzérů a klasických aromalamp, které stávající pachy pouze přebijí, katalytická lampa nejprve vzduch zneutralizuje a poté jej nasytí vůní.

Lampa taktéž na rozdíl od těch vonných prostředků, u nichž se používá svíčka, nehoří, nespotřebovává kyslík z ovzduší a neuvolňuje do něj zplodiny.

Do katalytické lampy se dávají speciální náplně. Můžete vybírat z mnoha vonných variací. Základem každé vůně je izopropylalkohol a příslušná vonná esence. Vůně v katalytických lampách jsou ve své podstatě vysoce kvalitní parfémy, které jsou intenzitou vůně srovnatelné s tělovými parfémy.

Nesmíme ale zapomínat na skutečnost, že katalytická lampa nám samozřejmě nemůže nahradit pravidelné větrání a přísun čerstvého vzduchu. Větrání je základ čistého interiéru.

Nicméně tím, že lampa dokáže během několika minut zbavit vzduch pachů, bakterií a parazitů, může být velmi užitečným pomocníkem i pro alergiky nebo osoby chovající domácí mazlíčky.

Kdy sáhnout po katalytické lampě?  

Možná uvažujete o pořízení nějakého typu aroma difuzéru k provonění interiéru, ale nejste si jisti, které řešení pro vás bude lepší? Zda tyčinkový nebo elektrický difuzér, vonné svíčky či vonné tyčinky. Při rozhodování je vždy potřeba zvážit hlavní účel – co od bytového parfému očekáváte.

Katalytická lampa perfektně poslouží v následujících případech:

  • hledáte snadné a účinné odstranění pachů z ovzduší (kouř, pachy z kuchyně apod.)
  • požadujete vyčištění vzduchu od parazitů a patologických mikroorganismů
  • hledáte formu bytového parfému vhodnou i pro alergiky
  • přejete si provonět interiér už během 20 minut
  • hledáte designově elegantní řešení pro aplikaci bytové vůně
  • hledáte přírodní a netoxickou vůni, která nevadí ani domácím mazlíčkům

Zajímavosti o katalytické lampě

Katalytické lampy, známé také jako vonné lampy nebo výtokové lampy, nejsou jen módním bytovým doplňkem, ale skrývají se za nimi i zajímavá fakta a historie. Od jejich vynálezu až po způsob fungování – zde je několik zajímavých informací o katalytických lampách, které je činí výjimečnými a oblíbenými.

Původ a vynález

Katalytické lampy poprvé vynalezl koncem 19. století francouzský lékárník Maurice Berger. Původně Berger vytvořil lampu k čištění vzduchu v nemocnicích, aby odstranil bakterie a nepříjemné pachy. Brzy si však uvědomil, že lampu lze použít také k rozptylování příjemných vůní. Tak se zrodil koncept vonné lampy.

Primární účel

Jedním z hlavních důvodů, proč si katalytické lampy získaly oblibu, byla jejich schopnost čistit vzduch. Konstrukce lampy zahrnuje knot a katalytický hořák, které ohřívají vonný olej ze zásobníku lampy. Jak se olej odpařuje, přeměňuje se na molekuly, které neutralizují nežádoucí pachy a potenciálně škodlivé látky ve vzduchu, což přispívá k čistšímu a svěžejšímu obytnému prostoru.

Eliminace zápachu a zdravotní přínosy

Katalytické lampy nepříjemné pachy pouze nemaskují, ale fyzicky je ničí. Při uvolňování vonných molekul se naváží na molekuly způsobující zápach a rozloží je, čímž zápach zcela odstraní. Tento jedinečný proces zajišťuje, že vzduch ve vaší domácnosti není pouze provoněný, ale skutečně vyčištěný. Díky tomu jsou katalytické lampy obzvláště výhodné pro alergiky nebo osoby citlivé na určité pachy.

Design a estetika

Katalytické lampy se vyrábějí v široké škále designů, takže jsou nejen funkční, ale také atraktivní domácí dekorace. Od elegantních a moderních stylů až po složité a umělecké designy – pro každý vkus a téma interiéru se najde katalytická lampa. Některé lampy se dokonce dodávají s ozdobnými krytkami, keramickými vrcholy nebo barevným sklem, což dodá estetický nádech každé místnosti.

Rozmanitost vůní

S katalytickými lampami si můžete vybrat ze širokého sortimentu vonných olejů a vytvořit tak požadovanou atmosféru. Ať už dáváte přednost květinovým, ovocným, dřevitým nebo svěžím vůním, pro každou preferenci je k dispozici vonný olej. Mnoho značek vonných olejů navíc nabízí různé úrovně intenzity, což vám umožňuje regulovat sílu vyzařované vůně.

Rituální zážitek

Použití katalytické lampy se může stát jemným rituálem, který přispěje k vaší celkové relaxaci a pohodě. Proces spočívá v naplnění lampy vonným olejem, zapálení knotu, nechání hořet po dobu několika minut a následném zhasnutí plamene. Lampa bude i nadále uvolňovat vůni a čistit vzduch, aniž by bylo třeba plamene. Tento rituální zážitek může do vašeho prostoru vnést pocit klidu a pohody.

Dlouhotrvající účinek

Účinky katalytické lampy mohou přetrvávat ještě dlouho po jejím zhasnutí. I po zhasnutí lampy molekuly vůně nadále cirkulují ve vzduchu a zanechávají příjemnou vůni, která přetrvává dlouhé hodiny. Tento dlouhotrvající účinek znamená, že si můžete užívat výhod katalytické lampy, i když ji aktivně nepoužíváte.

Oblíbená mezi sběrateli

Katalytické lampy si získaly značnou oblibu mezi sběrateli po celém světě. Historické katalytické lampy, zejména ty, které vyrábějí renomované značky, jako je Lampe Berger, jsou velmi žádané. Jedinečnost designu každé lampy a historický význam s nimi spojený činí ze sbírání katalytických lamp fascinující koníček.

Závěrem lze říci, že katalytické lampy jsou nejen estetickým, ale také funkčním nástrojem pro čištění vzduchu a vytváření příjemné atmosféry. Díky své zajímavé historii, přínosům pro čištění vzduchu a rozmanitosti vůní se staly oblíbenou volbou pro milovníky bytových dekorací.