Nesmrtelná popularita obyčejného kalendáře

Je starý tisíce let a stal se naprosto běžnou součástí našich životů. Bez jeho pomoci už bychom také možná utonuli v chaosu času. Ten nenápadný kus papíru s daty a často i obrázky, který nikdy nechybí v žádné domácnosti, ani kanceláři – kalendář.

Když si vzpomenu na dětství, vybaví se mi babiččina starodávná kredenc a v její vitríně za sklem posazený klasický stolní kalendář.

Byly na něm černobílé fotky nejvýznamnějších přírodních krás tehdejšího Československa. Měla jsem ten kalendář v nepochopitelné oblibě a pořád dokola si ty jeho obrázky fascinovaně prohlížela.

Je zajímavé a zároveň potěšitelné, že přes veškerý pokrok i v dnešním digitalizovaném a internetem prošpikovaném 21. století si můžete v papírnictví koupit naprosto stejný kalendář. Stejná forma, stejné zpracování. Jen ty fotky jsou logicky novější, barevné a pořízené kvalitním digitálním foťákem…

Napadlo vás někdy pátrat po tom, jak starý je vlastně kalendář a kdy vznikl ten první papírový?

Jak vznikl kalendář

Potřebu sledovat čas v podobě střídání dne a noci, měsíců a roků a nějakým způsobem ho zaznamenávat, měli lidé od nepaměti. Jen systém počítání a zapisování si každá kultura našla svůj.

Na různých místech světa a v různých civilizacích tak historicky vznikly a postupně se používaly odlišné typy kalendářů. Narazíme tak na kalendáře lunární i solární, kalendář Babylonský, Mayský, Aztécký či Keltský.

Jedno však měly společné, a to určení jednotlivých časových etap:

  • Den byl odvozen z pravidelného střídání světla a tmy.
  • Měsíc vzniknul z lunárních cyklů (nov – úplněk – nov).
  • Rok vzešel z rozdílného postavení Slunce vůči Zemi v průběhu 12 měsíců. (V našich podmínkách rok členíme dále na 4 roční období.)

Spousta původních kalendářů do dnešních dnů nepřežila a byla nahrazena jinými typy. Ale kupříkladu v Číně se zachoval týž kalendář, který tam byl sestaven v roce 2637 před naším letopočtem. Čínský kalendář patří společně s kalendářem egyptským mezi nejstarší známé datovací systémy a dodnes se stále používá v mnoha asijských zemních (mimo Číny třeba v Japonski, Vietnamu, Koreji).

Poetika názvu kalendář a jeho vývoj v Evropě

Tušili jste, že název kalendář je odvozen z latinského výrazu calendarium (od calendae), což byla původně kniha pohledávek římských bankéřů? Já tedy ne.

Kalendy označovaly první dny v měsíci. Tyto dny byly obvyklými termíny pro placení dluhů a úroků.

Důležitý prvek do vývoje kalendáře vnesl pro Evropu i většinu světa římský císař Gaius Julius Caesar svým juliánským (křesťanským) kalendářem. Caesar v roce 46 před n. l. zavedl reformu starořímského kalendáře a přijal takové rozdělení roku, jak ho známe dnes. Toto rozdělení pak v podstatě převzalo křesťanství s tím, že do něj zařadilo své svátky.

Papež Řehoř XIII. následně provedl v 16. století ještě „drobnou“ úpravu juliánského kalendáře a přikázal z něj vypustit 10 dnů, které se nashromáždily jako odchylka od astronomické skutečnosti. Zkorigoval tak nepřesnosti přestupných let.

Tento upravený juliánský, resp. gregoriánský kalendář se nyní používá ve většině zemí dodnes a dodnes  také slouží  k přehledné organizaci života, která je nezbytná nejen pro účely společenské, ale také hospodářské či náboženské.

Pár zajímavostí ze světa kalendáře

7 denní týden si lidé odvodili tak, že jeden měsíční cyklus rozdělili na 14 dnů (14 dnů v cyklu měsíc přibývá a 14 dnů zase ubývá) a ty znovu rozdělili na polovinu. Zůstalo tak 7 dnů jakožto 1 týden. I podle Bible potřeboval Bůh 7 dnů na to, aby stvořil svět, takže číslo 7 zároveň odráželo křesťanskou symboliku.

Gregoriánská reforma kalendáře „ukradla“ lidem 11 dnů života! Lidé šli v klidu spát v noci 4. 10. a dle nového kalendáře ráno vstávali o dobrých o 11 dnů později s datem 15. 10.  1582. No posuďte sami, kam se v porovnání s tímto skokem hrabou naše potíže s přechodem na zimní a letní čas, že ano?

Většina evropských jazyků používá názvy měsíců v roce odvozené z latiny a proto jsou výrazy podobné (Januar, january, janvier, január, gennaio, ianuari, Februar, february, février, febraio, februarie atd.).

Dokonce i slovenština se drží latiny. Pouze čestina nebo třeba chorvatština jako zástupci slovanských jazyků si názvy pojmenovaly libozvučně po svém. Např. v čestině vznikl leden od ledu, duben od rašících dubů, květen od kvetení rostlin, srpen podle senosečí prostřednictvím srpu.

Aby si lidé lépe zapamatovali sled dnů v týdnu a svátků (ještě před zavedením knihtisku), uváděly se do kalendáře jednoduché veršovánky. Verše  to byly dost primitivní, ale plnily účel. Každá slabika verše znamenala jeden den a některé slabiky byly počátečními slabikami svátků.

Verše a různé říkanky či průpovídky setrvaly v kalendářích i dál poté, co už se kalendáře běžně tiskly. Svého času bývala v tištěných kalendářích proto i četba pro široké vrstvy. Obliba kalendáře tak byla veliká a kalendář se označoval jako žánr lidového čtení. Největší popularitu zažil v 19. století.

Zvláštní typy kalendářů

V průběhu časů se u kalendářů prakticky zas tak mnoho nezměnilo.

Lunární kalendář 2019

Klasické stolní kalendáře pokryly svou tématikou snad všechny žánry, proto si ten svůj nej kalendář, kterým ozdobí kancelářský stůl nebo kuchyňský kout, najde každý.

Kalendář s recepty, s radami pro zahradníky, kalendář o bylinkách, kalendář s náboženským zaměřením nebo třeba s motivačními citáty. Lidem, kteří se snaží žít v souladu s fázemi měsíce, zase pomůže populární lunární kalendář.

U dětí je každoročně před Vánoci zase zcela jistě nejoblíbenější adventní kalendář s okýnky plnými čokolády.

Kalendář, nebo raději diář?

Mandala – diář na 2019

Jen klasický stolní kalendář však už vzhledem k nárokům společnosti příliš nestačí. Se stoupající potřebou mít veškerou evidenci svých pracovních úkolů, akcí, schůzek a důležitých dnů vždy prakticky při ruce, přišel na pomoc papírový diář.

Pro ty z nás, kteří v rozhodujícím okamžiku vždy upřednostní papír před jakoukoli elektronickou formou, má papírový diář nezastupitelnou funkci. A jelikož diář je pak našim věrným průvodcem po celý rok, je opět dobré si vybrat takový, který se vám bude líbit po všech stránkách.

Zejména citlivá ženská duše uvítá možnost pořízení  třeba některého z designově povedených diářů zaměřených relaxačně, či naopak na osobní růst a seberozvoj.

Pokud plánujete svůj čas dopředu, můžete si už nyní vybrat z nabídky tematických kalendářů a diářů na celý rok 2019 právě v našem obchodě světa Poznání. A jak jste na tom vy, používáte také stále klasické kalendáře a papírové diáře, nebo se spíše přikláníte k využívání elektronické formy např. v podobě plánovacích aplikací v mobilních zařízeních?

Zdroje:
  • https://www.chytrous.cz/historie-kalendare/
  • http://digilib.k.utb.cz/bitstream/handle/10563/1997/landsbergerov%C3%A1_2006_bp.pdf?sequence=1
  • https://cs.wikipedia.org/wiki/Kalend%C3%A1%C5%99