Advent – co přináší tradice a jak vykouzlit nej atmosféru

Čas velkého těšení, příprav, ale také předvánočního shonu je tu. Vše začalo první adventní nedělí připadající letos na 29. listopadu. V novém pojetí ji označujeme jako železnou, v tom tradičním symbolizuje začátek období zasvěceného rozjímání, dobročinnosti, zklidnění a především očekávání příchodu Ježíše Krista. Co dalšího však s sebou přináší a jak své domovy naladit na tu správnou adventní strunu?

V dřívějších dobách se advent tradoval jako doba postní. Zapovězeny tak byly všechny veřejné veselice. Žádný tanec, ani zpěv, žádná zábava. Lidé se věnovali domácím pracím, na které po zbytek roku nebyl čas. I proto měli možnost se na konci roku obracet k rozjímání a křesťanským zvykům spojeným s očekáváním Spasitele.

Nesměly u toho chybět různé symbolické dekorace, které již před mnoha lety dávaly jasně najevo, že nastal sváteční čas. Přesně čtyři neděle před vánočními svátky.

K takovým symbolům patří od devatenáctého století dodnes oblíbený adventní věnec. Může mít různé podoby, u nás jej dle zvyku zdobíme čtyřmi svíčkami. Tři by měly být fialové a jedna růžová. Symbolizují právě ony čtyři týdny adventního času, kdy se připravujeme na Vánoce.

Věnec samotný by pak měl být vyráběn z jehličí, které je stále zelené a živé. Podle křesťanské tradice nám tak připomíná Krista, který zemřel a poté vstal z mrtvých a stal se nesmrtelným.

Stejně jako naše duše. A ptáte se, proč kruh? Ten je zase symbolem Boha, protože nemá konec ani začátek.

Samotná fialová (případně modrá) barva symbolizuje pokání, ztišení a čekání. Zatímco dříve naši předci věnce zavěšovali na stuhách ke stropu, dnes je obvykle umísťujeme na stůl.

Napadlo vás někdy při zapalování svíček, co která z nich znamená?

První fialová je tzv. svící proroků. Představuje památku na ně, protože oni předpověděli narození Ježíška.

Na druhou adventní neděli zapalujeme druhou fialovou svíčku, tzv. betlémskou. Ta reprezentuje lásku a představuje Ježíškovy jesličky.

O týden později zapalujeme růžovou svíci, tzv. pastýřskou. Vyjadřuje radost, protože postní období se chýlí ke konci a slavnostní atmosféra adventu se stupňuje.

Nakonec, na čtvrtou adventní neděli zapalujeme poslední fialovou svíčku – andělskou. Ta představuje mír a pokoj. Konec adventu pak představuje západ slunce na Štědrý večer. Pak přicházejí Vánoční svátky, které oznamují narození Páně neboli Boží hod vánoční, 25. prosince.

Vykouzlit příjemnou a odpočinkovou adventní atmosféru pro nás dnes není nic složitého. A pokud přesto nevíte, za jaký konec to vzít, je zřejmé, že potřebujete inspirovat!

Hledáte originální motivy, svíčky, lampy nebo vůně? Pak vám POZNÁNÍ může nabídnout to, co hledáte.

Obzvláště oblast svíček skýtá neobyčejně bohatou studnici možností. Začít můžete jednoduše u čajových, až po ty v plechovkách, ve sklenicích, vonné, magické, esoterické, ale vyberete si i z široké nabídky vonných vosků do aromalamp či kostek.

Pokud vám jde v prvé řadě o to, aby váš domov naplnila neopakovatelná vůně, doporučujeme prozkoumat sekci interiérových vůní.

Pro inspiraci nahlédněte na stránky e-shopu POZNÁNÍ. Difuzéry, vonné oleje do lamp, prostorové parfémy, přírodní silice, vonné sáčky, aromalampy a v neposlední řadě nabízí i knihy o aromaterapii.

Jehličím vonící adventní věnce sice v POZNÁNÍ nekoupíte, ale jak už víte, uspějete při výběru svíček a pro doladění atmosféry a výzdoby můžeme doporučit ještě veškeré andělské dekorace, protože obzvláště ve svátečním čase andělů není nikdy dost.

Stejně tak vše, co je spojeno se světlem, v tento zimní čas útulně prozáří naše domovy.

Svícny a lampy z polodrahokamů a solných krystalů udělají nemalou službu. Hodí se pro dokreslení výjimečných situací nejen v období Vánoc, ale i po zbytek roku. Sůl, růženín, ametyst, kalcit, achát přírodní, modrý i červený… Svícny a lampy najdete v e-shopu.

Kromě toho vám knihkupectví pomůže načerpat inspiraci pro vánoční pečení, třeba i bez lepku, o tradicích, pro koledy a v neposlední řadě pro dárky.

Přejeme Vám proto hezké a šťastné období adventu a aby se pro Vás skutečně stalo časem zklidnění, rozjímání a pohody.