Vonné tyčinky – milovat, nebo nesnášet

Již v minulosti využívali lidé pálení sušených bylin a jejich kouř k léčivým, desinfekčním i rituálním účinkům. Se stejnou formou voňavého dýmu se dnes setkáváme ve formě vonných tyčinek, které pracují právě na principu spalování vonné substance.

Někdo aromatický kouř tyčinek vyhledává, druhý ho naopak nesnese a při pobytu v místnosti prosycené vůní z tyčinek ho rozbolí hlava. Vonné tyčinky jsou tak či tak společně s ostatními interiérovými vůněmi v posledních letech velmi oblíbené.

Umíte si například představit stylovou čajovnu nebo obchůdek s orientálním zbožím, kde by celou atmosféru nedokreslovala právě vůně z vonných tyčinek? Vonné tyčinky prostě k určitým příležitostem rozhodně patří.

Co jsou vonné tyčinky

Vonná tyčinka je určitým druhem kadidla, které si v Evropě automaticky spojujeme s náboženstvím, kostely, chrámy a vykuřováním prostoru.

Používání tyčinek je od pradávna spojováno s celou východní jihovýchodní Asií a Tibetem, odkud se postupně rozšířily do zbytku světa.

Ve východních kulturách je lidé tradičně zapalují ve svatyních, chrámech, před různými modlami, soškami a využívají je při náboženských rituálech.

V našich „západních“ poměrech využíváme vonné tyčinky zejména pro jejich aroma, abychom provoněli interiér, dále při relaxaci i meditaci nebo pro zklidnění po dni plném stresu.

A stejně jako v minulosti, i dnes po tyčinkách sáhneme, pokud potřebujeme například energeticky vyčistit (vykouřit) určitý prostor.

V učení Feng-Shui převládá názor, že použitím vonných tyčinek také povzbudíme tok energie v různých oblastech našeho života.

Historie vonných tyčinek

Vonné tyčinky jsou starobylou formou aromaterapie, kterou po staletí používalo mnoho různých kultur po celém světě. Historie vonných tyčinek sahá až do starověku, kdy se používaly k různým účelům, od náboženských obřadů až po léčebné prostředky.

V Indii sahá používání vonných tyčinek až do védského období, tedy do doby kolem roku 1500 př. n. l.. V hinduistických spisech je uvedena řada vonných látek, které se používaly při náboženských obřadech a rituálech, včetně santalového dřeva, kadidla a myrhy.

Tyčinky se také používaly k podpoře klidu a míru v domácnosti a k odhánění zlých duchů. Na Blízkém východě se vonné tyčinky používaly při náboženských obřadech a jako součást pohřebních rituálů, zatímco v Japonsku se používaly k uctění bohů a k očistě prostor.

Obliba vonných tyčinek vzrostla v období renesance, kdy se v Evropě staly stále oblíbenějším prostředkem k maskování nepříjemných pachů a navození příjemné atmosféry. Používaly se také k provonění místností, k odhánění hmyzu a dokonce jako pomůcka při meditaci.

Moderní verzí vonných tyčinek jsou vonné tyčinky, které se dnes hojně používají v nejrůznějších souvislostech. Vonné tyčinky se dodávají v různých vůních a používají se k vytvoření uklidňující atmosféry, ke snížení stresu a ke zlepšení nálady.

Vonné tyčinky jsou důležitou součástí mnoha kultur a jejich historie a používání se předávaly po staletí. I dnes jsou oblíbeným způsobem, jak navodit klidnou atmosféru a využít terapeutických účinků aromaterapie.

Z čeho se tyčinky vyrábí

Kvalitní vonné tyčinky z Asie se vyrábí stále podle tradičních receptur, které jsou prověřeny staletími, a mnoho se na nich nezměnilo.

Základem jsou přírodní suroviny, sušené byliny, květy, esenciální oleje, santalové dřevo apod. Zpracování se pak může lišit podle konkrétní země.

Pokud si tyčinky pořizujete, hledejte opravdu kvalitní a ryze přírodní výrobek. Už ze zdravotních důvodů si nikdy nepořizujte tyčinky neznámého původu,  tyčinky, které byly máčené v syntetickém barvivu, nebo tyčinky, u kterých není jasné složení. Přece jenom dýchat chemické zplodiny dobrovolně nechce nikdo z nás.

Druhy vonných tyčinek

Nejznámějšími a tradičními výrobci tyčinek jsou Indie, Nepál, Tibet a Japonsko. Samozřejmě se s nimi ale setkáte i všude jinde v Číně, Thajsku, Barmě, Laosu, Kambodži, Indonésii.

1) Tibet: nejkvalitnější

Jako jedny z nejkvalitnějších na světě bývají často označovány tyčinky z Nepálu a Tibetu. Protože na úpatí Himáláje roste velké množství léčivých bylin, santalového dřeva i dalších dřevin, ne náhodou taktéž používané v ajurvédské medicíně.

A podle těchto starodávných ajurvédských receptur se také jednotlivé přísady rolují do jakýchsi vonných provázků nebo tyčinek. Charakteristická je jejich hrubá struktura a jejich kouř je silně kořeněný, zemitý, podobně jako drsný život v Himáláji.

Samozřejmostí je, že tibetské tyčinky jsou čistě přírodního původu. Dají se používat ke zklidnění, relaxaci i při různých rituálech.

2) Indie: největší množství

Největším producentem vonných tyčinek je bezesporu Indie. I zde je pálení kadidel a tyčinek historickou tradicí.

Tradiční výroba vychází z posvátných hinduistických textů (tzv. véd). Primárním účelem tyčinek byly náboženské obřady a uctívání bohů.

Na rozdíl od tibetských tyčinek jsou indické tyčinky často parfémovány přírodními aromatickými oleji a mají intenzivnější vůni. Nerolují se, ale nanášejí se ručně na bambusovou štěpinu. Jsou vhodné do větších prostor, pro vytvoření příjemné atmosféry.

3) Japonsko: nejjemnější a nejkultivovanější

Nejvyšším uměním je výroba vonných tyčinek v Japonsku. Přesnost, pečlivost, cit pro krásu a harmonii, to je japonská kultura.

Díky tomuto přístupu pak podle tradičních postupů vznikají zcela přírodní vonné tyčinky s křehkou vůní, která nám asociuje klid přírody a tichou až posvátnou atmosféru japonských zahrad a chrámů.

Vůně japonských tyčinek jsou čisté a decentní. Nejsou tak intenzivní jako tibetské či indické a budou se líbit všem, kdo nevyhledávají silné a vysoce parfémované vůně.

4) Čakrové tyčinky

Speciální sortou mezi vonnými tyčinkami jsou tyčinky čakrové, které (jak napovídá název) se dají využít k meditaci a harmonizaci čaker.

Čakrové vonné tyčinky stojí na čistě přírodních ingrediencích, jsou vyrobeny z nejjemnějších bylin, různých vonných dřev, vonných olejů a esencí. Samozřejmě jsou bez chemických přísad. Každá tyčinka je navíc rolována ručně.

Při jejich spalování se působí na jednotlivé čakry a energetická centra v těle. Ovlivňují tak příznivě tok energie v celém organismu a působí na úrovni fyzického těla, tak i na úrovni duševní.

Vůně pro každou příležitost

Vždy si vyberte druh tyčinky i vůni, která bude vyhovovat vašemu naturelu. Můžete sáhnout i po vůni, která bude ideálně doplňovat situaci, kterou řešíte:

 • K celkové očistě domova je vhodný vůně jasmínu, borovice, levandule, lotosu, pačuli, violky vonné, cedru, skořice, citrónu či cypřiše.
 • Na ochranu můžete použít tyčinky s vůní bergamotu, myrhy, santalového dřeva, cypřiše či skořice.
 • Uvolnit se v meditaci pomůže jasmín, magnólie, myrha, santalové dřevo či lotos.
 • Zlé duchy a negativní energie pomohou zahnat tyčinky ze santalového dřeva, lotosu a myrhy.
 • Vyšší koncentraci přinese vůně avokáda, orchideje, ylang-ylang či skořice.

Jak tyčinky používat

Používání tyčinek je jednoduché. Tyčinku zapálíte, necháte rozhořet, a jakmile začne tyčinka žhnout, plamínek uhasíte.

Tyčinky je potřeba do něčeho zapíchnout, ideální je pořídit si stojánek na tyčinky, který je pro ně přímo dělaný.

Stojánky jsou různé, mezi nejběžnější patří podlouhlé a na konci zahnuté dřívko s otvorem, do kterého tyčinku zapřete a necháte doutnat.

Vždy je dobré dávat pozor, aby vám teplo z tyčinky nesálalo na rostliny, nebo jste je neměly umístěny v blízkosti dětí či domácích mazlíčků.

Při nákupu si také všímejte, zda si pořizujete skutečně čistý přírodní produkt. Nepalte tyčinky uměle dobarvované. Problémem takových tyčinek jsou aromatické polycyklické uhlovodíky, které vznikají při nedokonalém spalování a mohou mít škodlivé účinky. Vonné tyčinky proto obecně raději vždy používejte v místnosti dostatečně velké a takové, kterou můžete větrat.

Pokud tedy chcete mít jistotu, že si doma zapálíte přírodní a kvalitní produkt, vybírejte jen tyčinky od osvědčených výrobců, třeba v našem e-shopu a užijte si příjemné dny strávené s příjemnou vůní.

Vonné tyčinky – zajímavosti

Ať už se vonné tyčinky používají jak k duchovním obřadům, nebo jen k příjemnému provonění domova, o vonných tyčinkách je plno zajímavostí.

 • O vonných tyčinkách je také známo, že zlepšuje duševní jasnost a uvolnění.
 • Věří se, že vonné tyčinky mají léčivé vlastnosti, například pomáhají čistit vzduch od bakterií a virů.
 • Ve středověku se vonné tyčinky používaly k vykuřování domů, protože se věřilo, že zahání škůdce a nemoci.
 • Vonné tyčinky lze použít k navození romantické atmosféry.
 • Používání vonných tyčinek je v západním světě stále populárnější díky jeho schopnosti pomáhat vytvářet uklidňující prostředí.
 • Vonné tyčinky jsou k dispozici v různých vůních, například levandule, santalové dřevo a jasmín.
 • Vonné tyčinky se často používají v aromaterapii, protože vůně tyčinky můžou pomoci podpořit relaxaci a snížit stres.
 • Vonné tyčinky lze také použít k odhánění komárů a jiných škůdců.

Ať už chcete svůj domov obohatit o příjemnou vůni, nebo využít výhod aromaterapie, vonné tyčinky jsou snadným a příjemným způsobem, jak toho dosáhnout.