Jak na pravidelný zánět močových cest

Přestože zánět močových cest nepatří mezi závažná onemocnění, představuje potíž, která se s oblibou opakovaně vrací. Díky včas zahájené léčbě většinou dochází během několika dnů k ústupu obtíží. Pokud však opakované záněty podceníte, hrozí, že přejdou do chronického stadia, kdy je léčba složitější. Náchylnější k zánětům močových cest jsou ženy, muži jimi trpí jen zřídka.

Počínající infekce se většinou projevuje pálením a řezáním při močení. Ti, kteří se již s tímto onemocněním setkali, většinou dokáží začínající infekci včas odhalit. V takových případech se často podaří zahnat příznaky bez pomoci lékaře. Naordinujte si pobyt v teple a zvýšený pitný režim, do kterého zařaďte urologické čaje.

Vyplatí se mít po ruce i kapky z lichořeřišnice, která působí proti všem kmenům stafylokokových bakterií, které způsobují onemocnění močových cest a ledvin. Pokud však příznaky sílí, nebo se přidávají další, je třeba lékařskou pomoc vyhledat. Pokud se v lékařských testech ukáže, že jsou močové cesty bakteriemi napadeny, pomohou jedině antibiotika.

Dochází-li k velmi častému opakování zánětu, je třeba zvolit specifickou a dlouhodobou léčbu nižšími dávkami antibiotik.

Hygiena, pitný režim a teplo na prvním místě

Základem úspěchu v boji s opakovanými infekcemi je dodržování správné hygieny, pravidelný pitný režim – alespoň 2,5 litrů tekutin denně, a ochrana intimních partií před prochladnutím. Správné očištění po vykonání potřeby je samozřejmostí. Nechráněný pohlavní styk a nedostatečné mytí riziko infekce zvyšuje.

Pokud i přes dostatečnou hygienu pociťujete problémy po pohlavním styku, pomůže, když si těsně po styku dojdete na toaletu, čerstvá moč je totiž sterilní a odplaví potencionální bakterie. Významně účinkuje i používání vaginálního krému.

Nesedávejte chladnější povrchy, a dbejte na dostatečně teplé oblečení. Dále je důležité pravidelné vyprazdňování. Moč, která se delší dobu v měchýři hromadí, představuje pro množení bakterií příznivé prostředí. Vhodné spodní prádlo sehraje také svou roli, mělo by být nejlépe bavlněné a ne příliš těsné. Vyhněte se i parfémovaným kosmetickým produktům, např. parfémovaným vložkám, mýdlům a pěnám do koupele.