4 věci, na které by měl dávat pozor každý diabetik

Nebezpečí diabetu nespočívá pouze v onemocnění samotném, tedy v hodnotě cukru v krvi. Diabetes je významným rizikovým faktorem dalších zdravotních komplikací, které mohou významně snižovat kvalitu života, a dokonce vést k předčasnému úmrtí. Mezi jeho pozdní (chronické) komplikace patří nejčastěji postižení očí, ledvin či nervových vláken (zhoršení funkce trávicího ústrojí, neuropatie nohou). Život lidí s diabetem je pak přímo ohrožen vyšším rizikem infarktu a mrtvice. Co je tedy diabetes a jak se pacientům s touto diagnózou žije? 

V České republice se aktuálně léčí téměř sto tisíc lidí s touto diagnózou. To ale bohužel není celkové číslo. Stále přibývá těch, u nichž zůstává diabetes skrytý. Diabetes se také často může projevit i u dětí

Diabetes mellitus

Diabetes, neboli cukrovka, je závažné onemocnění, které vyžaduje každodenní léčbu. Jedná se o onemocnění, které ovlivňuje způsob, jakým tělo zpracovává cukr, a při špatné léčbě může způsobit některé závažné zdravotní komplikace. 

Cukrovka je celoživotní onemocnění způsobené tím, že slinivka břišní neprodukuje dostatek inzulinu, nebo že tělo účinně nevyužívá inzulín, který produkuje. Bez dostatečného množství inzulinu nemůže tělo využívat cukr z potravy k výrobě energie a místo toho se hromadí v krvi. Toto hromadění cukru v krvi po určitou dobu může být nebezpečné. 

Lidé s cukrovkou by měli sledovat hladinu cukru v krvi, zdravě se stravovat, udržovat si zdravou hmotnost, pravidelně se věnovat fyzické aktivitě a užívat všechny potřebné léky podle pokynů lékaře. 

Kromě změny životního stylu existují jak alternativní terapie, jako je akupunktura a doplňky stravy, tak i lékařské terapie, jako je léčba inzulinem, které mohou pomoci zvládnout diabetes. Je důležité, aby lidé s diabetem převzali kontrolu nad svým stavem tím, že se budou vzdělávat a spolupracovat se svým lékařem na vytvoření individuálního léčebného plánu. Při správné léčbě mohou lidé s cukrovkou vést zdravý, aktivní život a snížit riziko dlouhodobých komplikací.

Neléčená cukrovka může být životu ohrožující.

Diabetes mellitus 1. typu

Diabetes 1. typu je autoimunitní onemocnění, při kterém obranný systém těla omylem zničí beta buňky slinivky břišní produkující inzulín, a tím jí zabrání produkovat dostatek inzulínu k regulaci hladiny cukru v krvi. 

Tento typ diabetu se často vyskytuje u dětí a mladých dospělých a většinou mu nelze předcházet. 

Bez správné léčby může tato forma cukrovky vést k závažným komplikacím, včetně poškození srdce, ledvin, nervů a očí, a také ke zvýšenému riziku mrtvice a úmrtí.

Diabetes mellitus 2. typu

Diabetes 2. typu je nejčastější formou cukrovky, která se vyskytuje přibližně u 90 % všech případů diabetu. Je způsobena buď rezistencí na inzulín, nebo tím, že slinivka břišní neprodukuje dostatek inzulínu. 

Tento typ cukrovky se může vyvinout v jakémkoli věku a do značné míry souvisí s volbou životního stylu. Riziko vzniku diabetu 2. typu mohou zvyšovat faktory, jako je nadváha nebo obezita, pokročilý věk, nedostatek fyzické aktivity a výskyt diabetu v rodině. 

Pokud není diabetes 2. typu správně léčen, může vést k závažným komplikacím, včetně poškození nervů a ledvin, srdečních onemocnění, mrtvice a poškození očí.

Co dělat s cukrovkou

Lidé s cukrovkou by měli dodržovat řadu opatření, aby zůstali zdraví a vyhnuli se možným zdravotním komplikacím. Je důležité podniknout kroky ke správné léčbě cukrovky, aby se snížilo riziko zdravotních komplikací, jako jsou srdeční infarkty, onemocnění ledvin, špatný krevní oběh a poškození nervů.

Lidé s cukrovkou by měli pravidelně sledovat hladinu glukózy v krvi a dodržovat zdravý životní styl, aby si udržovali hladinu cukru v krvi v přijatelném rozmezí. To zahrnuje vyváženou stravu, pravidelné cvičení a užívání všech potřebných léků předepsaných lékařem. Důležité je také chodit na pravidelné preventivní prohlídky a nechat si kontrolovat oči, zda se u nich neobjevují příznaky diabetické retinopatie

Důležité je udržovat si zdravou hmotnost pravidelným cvičením a snižováním spotřeby kalorií. Zásadní je jíst vyváženou stravu s důrazem na potraviny s nízkým obsahem tuku, cukru a vlákniny. Pravidelná fyzická aktivita je pro zvládání diabetu zásadní.

Důležité je také vyhýbat se kouření a pití alkoholu. Kouření zvyšuje riziko vzniku různých zdravotních problémů a může také nepříznivě ovlivnit hladinu cukru v krvi. Diabetici by také měli dostatečně odpočívat a co nejvíce snížit hladinu stresu.

Doporučuje se také, aby lidé s cukrovkou užívali multivitamín, minerály a omega-3 mastné kyseliny jako doplněk stravy. 

Člověk s cukrovkou by měl rozhodně dodržovat zdravý životní styl.

4 věci, které jsou pro diabetiky nutnost

Pravidelný dohled odborníka – diabetolog je hlavním „parťákem“ v léčbě diabetu. Je odborníkem na nemoc, proto by s ním člověk měl probrat vše, co ho trápí. Zeptat se člověk může i na riziko infarktu a mrtvice. Lékař doporučí vhodnou léčbu a pomůže s další úpravou životního stylu tak, aby nemoc člověka omezovala co nejméně.

Diabetická dieta a cvičení – plánované větší změny je vždy dobré konzultovat s odborníkem. Vždy ale platí, že je vhodné zařadit do jídelníčku zeleninu, ovoce, celozrnné výrobky, mléčný výrobky a ryby. Naopak je dobré se vyhýbat jak potravinám a nápojům s obsahem přidaného cukru, tak i tučnému jídlu a soli (může zvyšovat krevní tlak). Cvičení je důležitou součástí léčby diabetu. Pravidelná fyzická aktivita pomůže kontrolovat váhu, snížit hladinu cukru v krvi, snížit stres a pomoci srdci a být zdravější. Pokud má člověk cukrovku, měl by se každý den snažit o 30 minut mírného cvičení. To může zahrnovat chůzi, plavání, jízdu na kole, běhání nebo jakýkoli jiný typ fyzické aktivity, která je příjemná. Je třeba pamatovat také na správný pitný režim – příliš tmavá moč může signalizovat dehydrataci.

Kouření – kouření je nezdravý zlozvyk pro každého, ale pro diabetiky může být obzvláště škodlivé a nebezpečné. Lidé s cukrovkou, kteří kouří, jsou výrazně více ohroženi řadou zdravotních komplikací. Kromě mnoha okamžitých i dlouhodobých zdravotních problémů spojených s kouřením může kouření způsobit životně důležité zdravotní problémy a zhoršit stávající příznaky cukrovky.

Za prvé, kouření zvyšuje hladinu cukru v krvi u lidí s cukrovkou. Je to proto, že kouření způsobuje uvolňování adrenalinu do krevního oběhu, který následně zvyšuje inzulinovou rezistenci a způsobuje zvýšení hladiny cukru v krvi. Kouření také zvyšuje hladinu špatného „LDL“ cholesterolu a snižuje hladinu dobrého „HDL“ cholesterolu, což zvyšuje riziko srdečních onemocnění. Pacienti s cukrovkou, ať už kouří, nebo ne, již mají zvýšené riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění. Kouření však může toto riziko výrazně zvýšit.

Pokud diabetik kouří, zhoršuje se také krevní oběh. Tento problém se týká jak diabetiků obecně, tak těch, kteří kouří, a to v důsledku zánětu cévních stěn způsobeného nikotinem a dalšími chemickými látkami obsaženými v tabákovém kouři. Kouření také může poškodit orgány zodpovědné za kontrolu hladiny cukru v krvi a způsobit poškození buněk produkujících inzulín ve slinivce břišní, což zhoršuje příznaky diabetu.

Stres – diabetes a stres mohou být obtížnou kombinací. Cukrovka je chronické onemocnění, které lze zvládnout kontrolou stravy, cvičením, sledováním hladiny cukru v krvi a užíváním předepsaných léků. Stres je normální reakcí na životní události, ale pokud se nekontroluje, může se podepsat na fyzickém i duševním zdraví člověka. Studie prokázaly, že stres může mít negativní vliv na cukrovku, a to buď zvýšením rizika vzniku onemocnění, nebo zhoršením stávajících příznaků cukrovky.

K inzulínové rezistenci dochází, když tělo nedokáže adekvátně reagovat na hormon inzulín, což vede k nebezpečně vysoké hladině cukru v krvi a dalším dlouhodobým zdravotním komplikacím. Stres, zejména chronický a dlouhodobý, může zvyšovat inzulinovou rezistenci, protože může vést ke zvýšené produkci stresového hormonu kortizolu. Při vysoké hladině kortizolu se tělo může stát odolným vůči inzulínu a hladina glukózy v krvi může být abnormálně vysoká. 

Tato kombinace může navíc vést k tomu, že se lidé s cukrovkou rozhodnou pro nezdravé jídlo, například se přejídají a jedí škodlivé potraviny. To pak může způsobit další problémy, jako je nadváha nebo obezita, což stav osob s cukrovkou zhoršuje.