Bolest zad – mýty a polopravdy, čemu tedy věřit, zkušenosti

I když se může zdát, že bolest zad se týká výhradně starších ročníků, opak je bohužel pravdou. Nejvíce se s ní potýkají lidé mezi 40 a 60 lety, ale nevyhýbá se ani mladším, děti nevyjímaje. Proto je téma bolesti zad mezi lidmi tolik diskutované. Na co si však musíme dát pozor je řada mýtů a polopravd, které se s oblibou šíří mezi lidmi a málokdy při bolesti zad pomohou.

Mezi mýty, které se šíří ohledně bolesti zad může patřit např. to, že pokud nás bolí záda, měli bychom ležet v klidu na lůžku, dále, že bychom měli sedět neustále rovně a nebo nesportovat

V první řadě je důležité rozlišit, o jakou bolest se jedná, zdali je to akutní bolest zad, a nebo bolest chronická. Při akutní bolesti zad je určitě vhodné si odpočinout, protože odpočinek napomáhá k uklidnění bolesti a k uzdravení. Nicméně akutní bolest může trvat pouze jeden nebo dva dny, a poté je pohyb pro záda určitě dobrý. 

Důležité je také cvičení, bez kterého prostě záda bolet budou. Je důležité ale vybrat to správné cvičení na záda, protože např. běháním se člověk bolesti zad nejspíš nezbaví. 

Akutní bolest zad

Akutní bolest zad může být vysilující. Může způsobovat bolest, nepohodlí a omezovat pohyblivost postižené oblasti. Obvykle je způsobena zraněním nebo přetížením páteře, svalů nebo měkkých tkání zad. Příznaky jsou různě silné, od mírné bolesti až po intenzivní bolest a potíže s pohybem nebo sezením.

Mezi nejčastější příčiny akutní bolesti zad patří namožení nebo podvrtnutí, svalové zranění, hernie ploténky nebo zlomenina kostí. Mezi běžné rizikové faktory akutní bolesti zad patří nošení těžkých předmětů, špatná technika zvedání, slabé zádové svaly, dlouhé sezení a účast na fyzicky náročných aktivitách. K akutní bolesti zad mohou vést i další zdravotní potíže, jako je osteoporóza, obezita, ischias a artritida.

Léčba akutní bolesti zad zahrnuje odpočinek, ledové obklady, léky, fyzikální terapii, masáže a cvičení. Pro zmírnění bolesti je také důležitá kontrola zánětu. Pokud je vaše bolest silná a přetrvává, může lékař doporučit vyšetření magnetickou rezonancí nebo počítačovou tomografií.

Pokud se akutní bolest zad neléčí, může vést k chronické nebo přetrvávající bolesti. Z tohoto důvodu je důležité vyhledat lékařskou pomoc co nejdříve. 

Chronická bolest zad 

Chronická bolest zad může být neuvěřitelně frustrující a vysilující stav. Může ovlivnit téměř všechny aspekty života, od úrovně fyzické aktivity přes náladu až po úroveň každodenního fungování a další. Chronická bolest zad je často popisována jako tupá nebo bodavá bolest, kterou může člověk pociťovat v různých oblastech zad. Chronická bolest bývá vyvolána zraněním či nemocí, nebo se může objevit postupně v důsledku každodenního opotřebení. V některých případech je příčina neznámá.

Přesný typ bolesti se může lišit v závislosti na příčině a závažnosti. Příznaky mohou zahrnovat ztuhlost nebo bolestivost, napětí, ostrou nebo pálivou bolest nebo neschopnost pohybovat určitými částmi těla. V závislosti na závažnosti chronické bolesti zad může bolest trvat měsíce, dokonce i roky. V některých situacích může být dokonce trvalá.

Existuje mnoho způsobů léčby chronické bolesti zad, včetně léků, změny životního stylu, fyzikální terapie a v některých případech i chirurgického zákroku. Je však důležité najít správnou kombinaci léčby, která bude člověku vyhovovat, protože každá situace a každý jedinec může být jiný. Cílem je snížit nebo odstranit bolest a zlepšit funkční schopnosti a kvalitu života.

Sportuji, takže bolest zad se mě netýká

Bohužel ani při pravidelném sportování neexistuje záruka, že nás záda nebudou bolet. Dokonce i vrcholoví sportovci mohou trpět bolestí v zádech. To, že člověk sportuje, negarantuje, že má zároveň správné držení těla a posílené svaly středu těla. Výrazně zátěžové jsou jednostranně zatěžující sporty, jako je např. tenis, badminton, hod oštěpem, hod koulí apod., ze kterých mohou bolet ramena nebo bedra. U jednostranně založených sportů je velmi důležitá kompenzace dlouhodobě vykonávaného pohybu jiným cvičením. Ideální je dále rovnováha mezi zátěží a relaxem, správné procvičování svalů, ale také jejich uvolňování.

Rizikové jsou, jak u zaměstnání, tak i u sportu, nepřirozené, nebo nepřirozeně dlouhé vynucené polohy. Dlouhodobé nesprávné držení těla totiž může způsobit nepravidelnou deformaci meziobratlové ploténky a časem může dojít dokonce k jejímu výhřezu. Pak mohou přijít zdravotní komplikace, které dokáží velmi znepříjemnit každodenní fungování.

Bolest v zádech lze odstranit pravidelným cvičením.

S výhřezem meziobratlové ploténky je velmi často spojován vznik tzv. kořenového syndromu. Mezi jeho typické projevy patří silná bolest zad v bederní oblasti „vystřelující“ jednostranně do dolních končetin. Při kořenovém syndromu má člověk problém stoupnout si na špičky nebo zvednout nohu do schodů. Silná bolest v bedrech zabrání udělat předklon nebo záklon. Neléčení výhřezu meziobratlové ploténky může člověka naprosto vyřadit z běžného života.

Budu sedět rovně a záda mě nebudou bolet

O tom, že bychom se neměli při sezení na židli hrbit, víme asi všichni. Když se ale budeme vehementně snažit dlouho sedět rovně a nehybně, ani tím svým zádům radost neuděláme. Stejně jako ve všem, i v tomto případě platí, všeho s mírou. Strnulý posed je dobré občas uvolnit a čas od času se opřít o opěradlo židle, nohy je dobré nechat na zemi a bederní část páteře lehce zakřivit. 

Pokud má člověk sedavé zaměstnání a sedí opravdu více, než 6 hodin denně, je dobré takové sezení proložit chůzí nebo krátkými cviky,  a to několikrát denně, i každou hodinu. Páteř se natáhne a uleví se jí od dlouhého sezení. 

Pozor také na sezení na nafukovacím míči, což je v poslední době velmi oblíbené. Takovéto sezení se počítá mezi cvičení a člověk by na míči neměl sedět celý den, ale opět to střídat se sezením na klasické židli. 

Při celodenním sezení je také důležité si každý den najít čas na jakýkoliv pohyb, ať už se bude jednat o krátkou procházku nebo desetiminutové cvičení u televize. 

Jednou problémy se zády, navždy problémy se zády

Bolest zad je u lidí velmi častá, to však neznamená, že se jí nelze zbavit. Vždy je nejdůležitější určit příčinu bolesti zad a dle toho nasadit léčbu. 

Důležité je také nepodceňovat prevenci. Alfou omegou je pravidelný pohyb, přičemž je důležité ke cvičení přidat vždy protažení a uvolnění svalů. Sportem také není dobré se přetěžovat. Při zvedání těžkých předmětů je nutné zapojit břišní svaly a břemeno zvedat nohama. 

Operace zad nemusí být jediným řešením.

Nejdůležitějším je však správné držení těla. Hrbení může způsobit velké zatížení páteře a svalů kolem ní, což může vést k bolestem zad. Udržování páteře ve vzpřímené poloze v přirozeném směru a udržování chodidel na zemi při sezení může pomoci snížit napětí a nepohodlí. 

Bolest zad vyřeší jedině operace

Chronická bolest zad, tzn. bolest trvající déle než tři měsíce, představuje pro lidský organismus výraznou zátěž. Nejenže nás omezuje po fyzické stránce, ale může vést i k narušení naší psychické rovnováhy, protože jsme omezení ve společenském, rodinném i pracovním životě. 

V dnešní době nemusí člověk nutně podstupovat dlouhé operace s nejistým výsledek, k disoizici jsou unikátní miniinvazivní a endoskopické metody, které jsou velmi přesné a účinné. Zákroky probíhají nejčastěji v lokální anestezii a trvají podle typu od 30 do 90 minut. Provádí se v ambulantní péči a v režimu tzv. jednodenní chirurgie. To znamená, že pacient se po zákroku a zhruba dvou klidových hodinách na lůžku může vrátit domů. Člověk získá velmi rychlé, ale zároveň i co nejšetrnější řešení svých potíží. 

Na závěr je důležité říci, že by se o sebe měl člověk hlavně starat, hlídat si váhu, trávit čas na čerstvém vzduchu, pravidelně se hýbat a nekouřit.