Špagety – nejlepší recept

Špagety jsou oblíbené italské těstoviny, které se staly běžnou součástí domácností po celém světě. Ať už se jedná o rychlou a snadnou týdenní večeři nebo speciální příležitost, špagety mají v srdcích a žaludcích mnoha lidí zvláštní místo.

Existuje určitá debata o tom, odkud pochází název „špagety“. Někteří věří, že pochází z italského slova „spago“, což znamená tenký provázek nebo provázek, zatímco jiní věří, že pochází z latinského slova „spacus“, což znamená extrudovaný. Bez ohledu na svůj původ se špagety staly jedním z nejoblíbenějších druhů těstovin na světě.

Jedním z důvodů popularity špaget je jejich všestrannost. Může být podávány s různými omáčkami, od jednoduché marinary až po bohatou a masitou boloňskou. Dají se také vařit na různé způsoby – vařit, zapékat nebo i smažit. Jejich dlouhý, tenký tvar jim umožňuje absorbovat omáčky a chutě, díky čemuž je každé sousto lahodným a uspokojujícím zážitkem.

Špagety jsou nejen všestranné z hlediska přípravy, ale jsou také cenově dostupným jídlem. S několika jednoduchými ingrediencemi – těstovinami, olivovým olejem, česnekem a plechovkou rajčat – můžete vytvořit lahodné a syté jídlo pro celou rodinu. To je důvod, proč se špagety staly základem mnoha domácností, zejména pro ty, kteří mají omezený rozpočet.

Špagety se také vyvinuly ze svých tradičních italských kořenů a byly upraveny tak, aby vyhovovaly různým chutím a kulturám. Například v americké kuchyni se špagety často podávají se smetanovou bílou omáčkou, zatímco v asijské kuchyni je běžné najít špagety smíchané se zeleninou a sójovou omáčkou. Tato všestrannost umožnila, aby se špagety staly celosvětově oblíbenými, které milují lidé všech věkových kategorií a původu.

Ale není to jen lahodná chuť špaget, která je dělá tak populární, ale také zdravotní výhody tohoto lahodného pokrmu. Samotné těstoviny jsou dobrým zdrojem sacharidů, které tělu dodají energii. Obsahuje také malé množství bílkovin, vlákniny, železa a vitamínů B. Navíc, když jsou špagety spárovány se zdravou omáčkou vyrobenou z čerstvé zeleniny, bylinek a libových bílkovin, mohou být výživným a vyváženým jídlem.

V posledních letech došlo k nárůstu bezlepkové a rostlinné stravy a špagety se přizpůsobily tomuto životnímu stylu. Nyní existují bezlepkové a rostlinné verze špaget vyrobených z alternativních mouk, jako je rýže, quinoa nebo cizrna, což dokazuje, že tento pokrm je skutečně všestranný a zahrnuje všechny dietní potřeby.

Závěrem lze říci, že špagety nejsou jen jednoduché těstoviny. Je to kulturní ikona, která obstála ve zkoušce času. Od svých skromných začátků ve starověkém Římě až po jejich dnešní celosvětovou popularitu si špagety získaly srdce a chuťové pohárky lidí po celém světě. Ať už si je vychutnáte v klasické marinaře nebo s moderním nádechem, jedna věc je jistá – špagety budou mít vždy speciální místo na jídelních stolech pro další generace.

Připravte si svoje oblíbené špagety:

Špagety – recept

Špagety jsou oblíbené italské jídlo, které se stalo populární po celém světě. Jedná se o dlouhé, tenké, válcovité těstoviny, které se běžně podávají s různými omáčkami, masem a zeleninou.

Čas přípravy

 • 45 minut

Ingredience na špagety

 • 100 ml drůbežího vývaru
 • 3 lžíce arašídové pomazánky s kousky ořechů
 • 3 lžíce sojové omáčky
 • 2 lžičky chilli omáčky
 • 2 lžičky sezamového oleje
 • 1 lžíce medu
 • 1 oloupaný a utřený stroužek česneku
 • 200 g špaget
 • 2 lžíce olivového oleje
 • 500 g libového vepřového masa, nakrájeného na dlouhé tenké proužky nebo pomletého
 • 2 velké očištěné mrkve nakrájené na jemné proužky
 • 2 očištěné stonky řapíkatého celeru nasekaného nadrobno
 • 4 očištěné jarní cibulky nasekané nadrobno
 • 1 lžíce oloupaného a nastrouhaného čerstvého kořene zázvoru

Postup na špagety

 1. Do robotu vlijeme vývar nebo vodu.
 2. Přidáme arašídovou pomazánku, sójovou omáčku, chilli omáčku, sezamový olej, med a česnek a vše rozmixujeme do hladka.
 3. Rozmixovanou omáčku odložíme stranou.
 4. Špagety uvaříme.
 5. Mezitím rozpálíme ve velké pánvi olivový olej a na prudkém ohni v něm 4 minuty opékáme vepřové maso.
 6. Přidáme mrkev, celer a mícháme ještě 4 minuty.
 7. Pak vmícháme hrášek, cibuli a zázvor a podusíme další 4 minuty.
 8. Špagety slijeme a vyklopíme do nahřáté servírovací mísy.
 9. Promícháme je s masovou směsí a arašídovou omáčkou.
 10. Nakonec ozdobíme mrkví a cibulkou.

Zajímavosti o špagetách

Špagety jsou základní potravinou v mnoha zemích po celém světě a milují je lidé všech věkových kategorií. Ať už jsou to boloňské špagety, carbonara nebo jen tak zalité olivovým olejem a česnekem, tyto dlouhé, tenké a válcovité těstoviny potěší chuťové buňky. Může se to zdát jako jednoduché jídlo, ale o špagetách je mnoho zajímavých faktů, které možná nevíte. V tomto článku probereme některá z nejpřekvapivějších a nejzajímavějších faktů o špagetách.

 • Původ špaget – Když si vybavíme špagety, často si je spojíme s Itálií. Nicméně, špagety mají ve skutečnosti své kořeny v Číně. Nudle byly poprvé vynalezeny v Číně kolem roku 4000 před naším letopočtem a do Itálie je přivezl průzkumník Marco Polo ve 13. století. Zpočátku se špagety vyráběly ručně, ale s pokrokem technologie se nyní vyrábí ve velkém množství pomocí stroje.
 • Existují různé druhy špaget – Když se řekne špagety, obvykle si představíme dlouhé a tenké proužky těstovin. Existuje však mnoho různých druhů špaget. Jde například o špagety, které jsou tenčí než běžné špagety, a špagety, které jsou tlustší. Existují také krátké tvary špaget, jako jsou špagety rigati, které mají na povrchu hřebeny, takže jsou ideální pro omáčky.
 • Špagetové mosty – Špagety mohou být víc než jen chutné jídlo, lze je použít i na stavbu! Soutěž ve stavění špagetového mostu je oblíbenou akcí, která se koná na mnoha školách po celém světě. Studenti dostanou určité množství špaget a lepidla a jsou vyzváni, aby postavili co nejpevnější most. Je to skvělý způsob, jak seznámit děti s principy inženýrství a řešení problémů.
 • Špagety ve vesmíru – Možná vás překvapí, že do vesmíru byl vyslán druh dehydrovaných špaget! Astronauti na Mezinárodní vesmírné stanici mají často k večeři těstoviny, a aby se ujistili, že jsou bezpečné pro konzumaci, špagety se uvaří a suší, aby se odstranila veškerá vlhkost. Poté je vakuově uzavřena a odeslána do vesmíru, kde ji mohou rehydratovat a užívat si ji astronauti.
 • Nejdelší špagety, jaké kdy byly vyrobeny – Nejdelší špagety, jaké kdy byly zaznamenány, byly vyrobeny v Japonsku v roce 2018 a měřily 1 033 m. Tento působivý výkon trval 10 hodin a bylo použito přes 861 kg mouky, 680 kg rajčat a 408 kg sýra. Stačilo to obsloužit přes 10 000 lidí!
 • Největší miska na špagety – V roce 2010 se město Buonconvento v Itálii dostalo do Guinessovy knihy rekordů za výrobu největší mísy špaget všech dob. Měřila 3 362 m v průměru a byla naplněna více než 6 250 kg špaget, 1 757 kg omáčky na těstoviny a 649 kg parmazánu.
 • Špagety jsou pro vás dobré – Na rozdíl od všeobecného přesvědčení jsou špagety ve skutečnosti zdravé jídlo. Je dobrým zdrojem sacharidů a poskytuje základní živiny, jako je železo, hořčík a vitamín B. Porce špaget obsahuje také přibližně 2 gramy vlákniny, která je důležitá pro zdraví trávení.
 • Den špaget – Národní den špaget se každoročně slaví 4. ledna. Je to den, kdy si můžete dopřát své oblíbené špagety a ocenit všestrannost a lahodnost těchto jednoduchých těstovin.

Závěrem lze říci, že špagety nejsou jen lahodným těstovinovým pokrmem, jsou také všestrannou surovinou s bohatou historií a zajímavými fakty. Ať už jste milovníkem tradičních, domácích špaget nebo raději experimentujete s různými druhy těstovin, oblíbenost a přitažlivost této italské klasiky se nezapře. Takže až si příště vychutnáte talíř špaget, vzpomeňte si na tato zábavná fakta a oceňte skromný původ a rozmanité využití tohoto milovaného jídla.