Bramboráky recept – nejlepší recept

Bramboráky jsou lahodnou slanou pochoutkou, na které si po staletí pochutnává mnoho kultur po celém světě. Bramborové placky jsou všestranným pokrmem, který lze podávat jako přílohu, předkrm nebo dokonce jako hlavní jídlo. Tento klasický recept je jednoduchý a vyžaduje jen několik málo ingrediencí.

Přípravu bramboráků začněte oloupáním a nastrouháním brambor. Jakmile jsou brambory nastrouhané, vymačkejte z nich přebytečnou tekutinu a přidejte rozšlehané vejce, trochu soli a pepře a hladkou mouku. Vše dobře promíchejte a pak ze směsi vytvarujte malé placičky.

Na pánvi rozehřejte na středním plameni olej. Když je olej rozpálený, přidejte bramborové placky a smažte je asi dvě minuty z každé strany. Jakmile placky zezlátnou, vyjměte je z pánve a nechte je okapat na papírové utěrce.

Tyto slané, křupavé bramboráky jsou skvělou přílohou nebo předkrmem. Podávejte je s kopečkem zakysané smetany nebo jablečnou omáčkou a rychle se stanou oblíbenými v rodině.

Pokud chcete připravit vydatnější jídlo, přidejte do placek před smažením slaninu, sýr a bylinky. Možnosti jsou neomezené.

Ať už hledáte rychlou přílohu nebo vydatný hlavní chod, bramboráky jsou chutným a snadným způsobem, jak potěšit všechny u stolu. Tento klasický recept se u vás doma jistě stane stálicí.

V případě, že jste si placky zamilovali, neváhejte vyzkoušet další recepty:

Bramboráky – recept

Bramboráky jsou chutným a všestranným pokrmem, který lze podávat jako slanou snídani, přílohu nebo předkrm.

Čas přípravy

 • 45 minut

Ingredience na bramboráky

 • 1 kg brambor
 • 2 ks vejce
 • 5 lžic mléka
 • 3-4 stroužky česneku
 • 120 g hladké mouky
 • olej
 • sůl
 • pepř
 • majoránka

Postup na bramboráky

 1. Syrové brambory nejdříve oškrábeme a nastrouháme.
 2. Přidáme vejce, koření a podle potřeby mléko a mouku. Těsto totiž nesmí být úplně tuhé.
 3. Na pánvi si rozpálíme olej nebo sádlo.
 4. Placičky z bramborového těsta osmažíme z obou stran.
 5. Podáváme teplé nebo studené.

Zajímavosti o bramborácích

Bramboráky, známé také jako latkes, jsou oblíbeným tradičním pokrmem, na kterém si pochutnávají již celé generace. Bramborové placky pocházejí z východní Evropy a staly se základním pokrmem po celém světě s mnoha různými variantami a příchutěmi.

I když si možná myslíte, že o tomto klasickém pokrmu víte všechno, existuje několik zajímavých faktů, o kterých možná nevíte.

 • Jedním z nejzajímavějších faktů o bramborácích je, že jsou tradiční součástí svátku Chanuka. Podle židovských zákonů se bramboráky připravují s olejem na památku zázraku s olejem, který vydržel v jeruzalémském chrámu osm dní. Díky tomu jsou bramborové placky velmi významnou součástí oslav Chanuky.
 • Původ bramborových placek sahá až do 18. století do východní Evropy, kde se tradičně smažily na sádle nebo másle. Tento pokrm byl ekonomickým způsobem, jak využít zbytky brambor, a brzy se rozšířil do dalších zemí a regionů.
 • Další zajímavostí je, že bramborové placky se podávaly i v Bílém domě. Při oslavě Chanuky v roce 1979 podával prezident Carter v rámci oslav bramborové placky. Chtěl tak uctít tradici a vnést do Bílého domu trochu kultury.
 • Během druhé světové války byly bramborové placky oblíbené také v Německu, kde byly známé jako Kartoffelpuffer. Placky se podávaly s jablečnou omáčkou, což byl způsob, jak využít velké množství jablek, která byla k dispozici.
 • A konečně, bramboráky nejsou jen slaným pokrmem. V některých zemích se podávají také jako sladký dezert. V Polsku je oblíbená verze tohoto pokrmu doplněná jablečným kompotem a podávaná jako dezert. Ve Spojených státech někteří lidé podávají bramboráky se sirupem, džemem nebo zakysanou smetanou.

Ať už se podávají jako slaná snídaně, příloha, předkrm nebo dezert, bramboráky jsou neuvěřitelně chutným a všestranným pokrmem. Díky své dlouhé historii není divu, že se tento pokrm stal oblíbenou součástí mnoha kultur po celém světě.