Smažený sýr – nejlepší recept

Není nic lepšího než smažený sýr. Křupavá a mazlavá sýrová dobrota je něco, co si může vychutnat každý. Smažený sýr je oblíbenou kulinářskou pochoutkou, ať už se podává jako předkrm, příloha nebo hlavní chod.

Smažený sýr se obvykle podává v kostkách nebo v plátcích. Obvykle se používají sýry jako švýcarský, čedar, Monterey Jack a mozzarella. Oblíbenou formou smaženého sýra je tvaroh. Tvaroh je čerstvý sýr, který neprošel zráním, což mu dodává jemnou chuť. Po usmažení jsou na povrchu křupavé a uvnitř lepkavé.

Existují různé způsoby smažení sýra. Jedním z oblíbených způsobů je obalování. Sýr se namočí do ochucené mouky, pak do vejce a nakonec do strouhanky nebo panko. To pomáhá sýru získat extra křupavost.

Smažený sýr si můžete vychutnat různými způsoby. Může se podávat v nezměněném stavu s omáčkou, například marinara, ranč nebo medová hořčice. Lze ho přelít omáčkami, jako je barbecue nebo teriyaki. Lze ji také přidávat do jídel, jako jsou pizzy, nákypy a tacos.

Smažený sýr je také velmi všestranný. Lze ho podávat jako svačinu, předkrm, přílohu k hlavnímu chodu nebo i jako lehké jídlo. Jsou také skvělým jídlem na večírky a rychlým občerstvením, protože jejich smažení netrvá dlouho.

Celkově je smažený sýr chutnou a snadnou svačinkou. Ať už je podáváte jako předkrm nebo jako hlavní chod, pochutná si na nich každý.

Chcete si pochutnat i na dalších receptech se sýrem? Zde se můžete podívat na další výborné jídla:

Smažený sýr – recept

Smažený sýr je klasickým pokrmem, který milují všichni milovníci sýrů, a to z dobrého důvodu. Tento křupavý a mazlavý sýr, který se připravuje obalením a následným smažením v rozpáleném oleji, je ideálním požitkem.

Čas přípravy

 • 30 minut

Ingredience na smažený sýr

 • 400 g sýra
 • 1 vejce
 • 5 dcl mléka
 • 20 g hladké mouky
 • 80 g strouhanky
 • 20 g másla
 • sůl
 • 100 ml oleje

Postup na smažený sýr

 1. Sýr nakrájíme na plátky (na jednu porci počítejme 2 plátky).
 2. Obalíme jej v hladké mouce, osoleném vejci rozšlehaném v mléce a strouhance.
 3. Po obou stranách osmažíme dozlatova na rozehřátém oleji.
 4. Smažený sýr potřeme rozpuštěným máslem.
 5. Jako přílohu podáváme bramborovou kaši nebo vařené brambory či saláty ze zeleniny.

TIP

 • Na sýr můžeme před obalením v troj-obale přiložit plátek šunky.
 • Sýr můžeme obalovat v těstíčku, které si připravíme z mléka, vajec a mouky.
 • Mezi dva tenčí plátky sýra obalované v těstíčku můžeme vložit také například dušené žampiony.

Zajímavosti o smaženém sýru

Smažený sýr je vynikající a jedinečné jídlo, které si můžete vychutnat po celém světě. Je to klasický pokrm, který je známý již po staletí a stále se podává v restauracích i domácnostech. Ačkoli je smažený sýr jednoduchý pojem, je plný zajímavých faktů a příběhů. Zde je několik zajímavostí o smaženém sýru, které jste možná nevěděli.

 • Na smaženém sýru si pochutnávají po celém světě. I když je v některých částech světa klasikou, na mnoha jiných místech je stále oblíbený. Od smaženého tvarohu ve Wisconsinu po smažený halloumi v Řecku má tato sýrová pochoutka zvláštní místo v srdcích mnoha lidí.
 • Smažený sýr má dlouhou historii. Některé zdroje se dokonce domnívají, že smažený sýr je jednou z nejstarších smažených potravin. Předpokládá se, že vznikl ve starověkém Řecku, kde se připravoval z druhu sýra zvaného saganaki. Dnes existují verze smaženého sýra po celém světě a každá kultura má svou vlastní variantu.
 • Smažený sýr je zdraví prospěšný. I když smažený sýr může být vysoce kalorický, vysoký obsah vápníku může mít určité zdravotní výhody. Konzumace smaženého sýra může tělu dodat řadu důležitých živin, včetně vitaminů skupiny B, železa, zinku a hořčíku.
 • Existuje mnoho druhů sýrů, které lze smažit. Od čedaru a mozzarelly až po paneer a halloumi – o chutné sýry ke smažení není nouze.
 • Smažený sýr je možná právě díky své všestrannosti tak chutný. Sýr lze smažit na tolik způsobů, že možnosti jsou nekonečné. Žádné dva recepty nejsou stejné, od prostého smažení plátků sýra až po jeho použití jako přísady do jiných pokrmů. Smažený sýr je proto dokonalým pohodlným jídlem, které si můžete vychutnat na stovky různých způsobů.

Smažený sýr je klasickým pokrmem, který je známý již po staletí, a díky své jedinečné historii a chuti je mezi mnoha lidmi oblíbený. Smažený sýr vám jistě vykouzlí úsměv na tváři, ať už si ho vychutnáte v podobě smaženého tvarohu, halloumi nebo jiné varianty.