Okurková omáčka – nejlepší recept

Okurková omáčka je aromatické a osvěžující koření z nakládaných okurek. Je oblíbeným kořením v mnoha kulturách a tvoří aromatickou přílohu k mnoha pokrmům, včetně salátů, pečeného masa a mořských plodů vařených v páře. Pro pikantní, sladkou a slanou chuť lze okurkovou omáčku připravit s trochou bílého octa, česneku, kopru, cukru a soli.

Okurky pocházejí ze Středomoří a po staletí se pěstují jako chladivá letní plodina. Nakládání okurek se již dlouho používá jako tradiční způsob jejich uchování pro celoroční použití. Nyní, když jsou okurky snadno dostupné na trzích, lze z nich připravovat okurkové omáčky z těch nejčerstvějších surovin. Nakládané okurky často najdete ve sklenicích na pultech obchodů a obvykle se ochucují koprem, cukrem, solí, mrkví a octem.

Omáčku z okurek je třeba vařit opatrně na mírném ohni, dokud se všechny přísady dobře nespojí a omáčka nezhoustne.

Po vychladnutí je okurková omáčka připravena k podávání. Podáváme ji po troškách na talíři ke grilovaným nebo pečeným masům, vařeným rybám, salátům nebo studené polévce. Každému jídlu dodá jedinečnou chuť a hosté si budou přát další.

Okurky mají nízký obsah kalorií a jsou plné vitamínů a minerálů, takže jsou skvělé pro hubnutí a celkové zdraví. Mají také vysoký obsah vlákniny, která pomáhá udržet pocit sytosti po delší dobu.

Ať už hledáte rychlé ochucení k ozvláštnění jídla nebo chuťově výrazný doplněk salátů, okurková omáčka je ideální volbou. Nakládané okurky dodávají omáčce jedinečnou chuť a kombinace octa, česneku, kopru, cukru a soli vytváří lahodně pikantní omáčku. Jakmile se vše spojí dohromady, je to jistý vítěz pro ty, kteří hledají nový doplněk ke svému jídlu.

Pokud by vám okurková omáčka nestačila, můžete si připravit další lahodné omáčky:

Okurková omáčka – recept

Okurková omáčka se vyrábí z nakládaných okurek a má lahodnou slanou chuť. Vyzkoušejte ji a vychutnejte si lahodnou chuť a zdraví prospěšné účinky okurkové omáčky.

Čas přípravy

 • 1 hodina

Ingredience na okurkovou omáčku

 • 3 dkg másla
 • 3 dkg mrkve
 • 1 lžička cukru
 • 4 dkg mouky
 • sůl
 • 2 kyselé okurky
 • šťáva z 1/2 citrónu
 • 1/8 l kysané smetany
 • asi 1/2 dkg cukru
 • kopr (nepovinné)

Postup na okurkovou omáčku

 1. Z másla, nastrouhané mrkve, mouky a tlučeného cukru připravíme žlutou jíšku.
 2. Zředíme ji osolenou vodou nebo polévkou.
 3. Přidáme na kostičky nebo kolečka nakrájené kyselé okurky a vše dobře povaříme.
 4. Před podáváním přimícháme kysanou smetanu, podle chuti citrónovou šťávu nebo ocet s cukrem.
 5. V omáčce můžeme povařit kousek nasekaného kopru.

Zajímavosti o okurkové omáčce

Jednou z nejzajímavějších vlastností okurkové omáčky z nakládaných okurek jsou její zdravé účinky. Nejenže je vynikajícím kořením do salátů, sendvičů a dalších pokrmů, ale může nabídnout i několik výživových benefitů.

 • Zaprvé, proces nakládání okurek pomáhá zachovat jejich chuť, strukturu a výživové hodnoty. Okurky se nakládají do nálevu z octa, vody, bylinek a koření po dobu několika dní, což jim pomáhá dodat více chuti a výživných látek. Nakládané okurky jsou vynikajícím zdrojem vlákniny a mají také vysoký obsah vitaminů A, C a K. Obsahují také zdravé tuky, minerální látky a antioxidanty, které pomáhají snižovat záněty a posilovat imunitní systém, dále pomáhají předcházet srdečním chorobám, rakovině a dalším chronickým onemocněním.. Ocet v okurkové omáčce pomáhá regulovat trávicí systém a může být prospěšný při léčbě onemocnění, jako je například reflux.
 • Kromě nutričních výhod je okurková omáčka z nakládaných okurek překvapivě všestranná. Lze ji použít jako přísadu do salátů, sendvičů a teplých pokrmů. Lze ji také přidávat do dresinků a dipů, aby získala další chuť a texturu.

Okurková omáčka je chutné a všestranné koření, které dodává jedinečnou chuť různým pokrmům. Určitě ji vyzkoušejte, možná budete překvapeni lahodnými výsledky.