Candát – nejlepší recept

Ryby jsou v české kuchyni základem a mnoho tradičních pokrmů se zaměřuje na bohatství českých řek a jezer. Jedním z takových pokrmů je český candát obecný, lahodný a bohatě ochucený pečený rybí pokrm, který se skvěle hodí pro zvláštní příležitost i na večeři během všedního dne.

Hlavní ingrediencí je samozřejmě candát. Do tohoto pokrmu lze však použít mnoho druhů ryb, jako je třeba kapr.

Při přípravě candáta se ryba nejprve naloží do bílého vína, cibule a celeru. To nejenže dodá pokrmu hloubku chuti, ale také pomůže rybu zkřehčit. Poté se marináda odstraní a ryba se vloží do zapékací misky spolu s hustou zakysanou smetanou, žloutky a strouhaným ementálským sýrem. Tato směs se rozetře na povrch ryby a vytvoří bohatou krémovou vrstvu.

To však není vše – candát se posype plátky šunky a posype pažitkou. Ta dodá pokrmu další rozměr chuti a příjemnou slanost, která vyváží smetanovost omáčky a jemnost ryby. Nakonec se tento lahodný pokrm doplní citronem a kořením, obvykle muškátovým oříškem a česnekem.

Po smíchání všech ingrediencí se pokrm peče v troubě, dokud není ryba propečená a smetanová omáčka zlatavá a bublinkatá. Z vůně, která se line z trouby, se vám budou sbíhat sliny a vaše chuťové pohárky se budou chvět v očekávání.

Výsledkem je pokrm, který je elegantní a zároveň uklidňující. Křehká ryba se dokonale doplňuje s bohatou a krémovou omáčkou, zatímco šunka a pažitka jí dodávají šťávu. Nádech citronu a koření dodává pokrmu osvěžující a pikantní nádech, takže se jedná o dobře vyvážené jídlo.

Candát se obvykle podává s vařenými bramborami nebo bramborovou kaší, které umožňují nasáknout všechnu lahodnou omáčku. Běžně se podává také s přílohou z kysaného zelí českého typu, které jídlu dodává pikantní a křupavý prvek.

Závěrem lze říci, že candát je lahodný pokrm, který představuje chutě české kuchyně. Díky smetanové omáčce, jemné rybě a aromatickým přílohám je to pokrm, který vás uspokojí a budete chtít ještě. Proč si tedy nepřenést tuto chuť do vlastní kuchyně a nezkusit si tento pokrm připravit? Vaše chuťové pohárky vám poděkují.

Pokud chcete do svého jídelníčku zařadit více ryb, podívejte se na další recepty:

Candát – recept

Vůně candáta pečeného v troubě stačí k tomu, aby se každému sbíhaly sliny. Tento lahodný pokrm je spojením různých chutí a ingrediencí, které dohromady vytvářejí pikantní a požitkářský zážitek pro chuťové pohárky.

Čas přípravy

 • 1 hodina

Ingredience na candáta

 • 800 g očištěného candáta staženého z kůže
 • 150 g másla
 • 1 dcl bílého vína
 • 50 g oloupané cibule
 • 100 g očištěného celeru
 • 2 dl husté kyselé smetany
 • 2 žloutky
 • 150 g ementálu
 • 150 g šunky
 • mletý pepř
 • pažitka
 • petrželová nať
 • citrón

Postup na candáta

 1. Candáta vykostíme, omyjeme a očistíme a následně jej nakrájíme na porce, které vložíme do nádoby.
 2. K candátovi přidáme polovinu množství másla, očištěný celer a cibuli pokrájené najemno.
 3. Vše zalijeme vínem, osolíme a pod pokličkou udusíme téměř do měkka.
 4. Udušené porce vložíme do máslem vymazané zapékací mísy.
 5. Slabě opepříme, posypeme jemně nakrájenou pažitkou a zakryjeme plátky šunky.
 6. Šťávu z celere a cibule prolisujeme a zalijeme směsí žloutků se smetanou.
 7. Přidáme poloviční množství nastrouhaného sýra a důkladně vše promícháme.
 8. Touto směsí polijeme připraveného candáta a vše posypeme zbytkem nastrouhaného sýra a pokapeme máslem.
 9. Pečeme ve vyhřáté troubě dozlatova.
 10. Candáta při podávání dozdobíme kolečkem citrónu a petrželovou natí.
 11. Jako přílohu podáváme brambory či zeleninové saláty.

Zajímavosti o candátovi

Česká republika je sice vnitrozemská země, ale to neznamená, že by tu chyběly vynikající pokrmy z mořských plodů. Jedním z nejlepších příkladů je candát obecný, oblíbené jídlo české kuchyně, které obsahuje pečenou rybu s lahodnou směsí bílého vína, cibule, celeru, husté zakysané smetany a dalších chuťových přísad.

 • Hlavní ingrediencí tohoto pokrmu je sladkovodní ryba candát. K rybě se přidává bílé víno, které zvýrazní její přirozenou chuť.
 • Zvláštní prvek, který tento pokrm odlišuje – krémová a bohatá omáčka z husté zakysané smetany, vaječných žloutků a strouhaného ementálského sýra. Tato omáčka se nalije na rybu a poté se zapeče v troubě, dokud omáčka nevybublá a ryba nezměkne.
 • Tím však lahodnost pokrmu nekončí. Pokrm je zakončen posypáním nasekanou pažitkou a vymačkáním čerstvé citronové šťávy, která dodá již tak lahodné chuti příval svěžesti a pikantnosti.
 • I když se tento pokrm může zdát složitý, ve skutečnosti je jeho příprava poměrně jednoduchá. Kombinace ingrediencí je sice neobvyklá, ale každá z nich hraje zásadní roli při vytváření chuťové exploze v každém soustu. Bílé víno zvýrazní rybu, cibule a celer dodají nádivce hloubku a zakysaná smetana a žloutky vytvoří sametovou strukturu omáčky. Sýr ementál přináší oříškovou a lehce slanou chuť, zatímco pažitka a citron dodávají svěžest.
 • Zajímavostí je, že tento pokrm má v české kultuře historický význam. Název „Candát obecný“ odkazuje na představitele katolické církve, kardinála Armanda Jeana du Plessis, který byl známý svou láskou k dobrému jídlu. Byl klíčovou postavou třicetileté války v 17. století a díky svým extravagantním chutím v jídle a pití se stal známou osobností české společnosti.
 • Tento pokrm se často podává jako hlavní jídlopřílohou z pečených brambor nebo vařené rýže. Dobře se snoubí se svěžím bílým vínem, jako je český Ryzlink rýnský nebo Veltlínské zelené.

Závěrem lze říci, že candát je pikantní a jedinečný rybí pokrm, který kombinuje tradiční české chutě s nádechem dekadence. Je dokladem bohaté kulinářské historie země a jistě uspokojí každého milovníka mořských plodů. Tak proč ho nevyzkoušet a nezařadit do svého repertoáru nový a vzrušující pokrm? Nebudete zklamáni.