Amethyst Welt v Maissau – energie z ametystové žíly

Máte rádi minerály a vyhledáváte je nejen pro jejich krásu, ale také energii, kterou v sobě nesou? A je zároveň vaším velkým favoritem mezi drahými kameny ametyst? Potom se určitě zajeďte podívat do dolnorakouského městečka Maissau. Čeká tu na vás úžasný Amethyst Welt – Ametystový svět – muzeum i volnočasový park postavený na jedné z nejsilnějších ametystových žil na světě.

Ametyst je pro mnohé jedním z nejkrásnějších drahokamů vůbec. Prakticky se jedná o fialově zbarvenou odrůdu křemene. Vyzařuje z něj obrovská ochranná síla a moc.

Je to jednoznačně kámen s vysokými spirituálními vibracemi. V psychické a fyzické rovině napomáhá soustředění, rozvíjí intuici, zmírňuje bolesti hlavy, zahání stres a navozuje klid. V hojné míře se proto používá i v ozdobách a špercích z drahých kamenů.

Věděli jste například, že ametyst byl také oblíbeným kamenem císaře Karla IV? Nechal jej proto společně s dalšími polodrahokamy vsadit i do Svatováclavské koruny, korunovačního kříže a dalších relikvií Svatováclavského pokladu.

Protož Karel IV. byl pravděpodobně přesvědčen o meditativních účincích ametystu, nechal jím (a pak také jaspisem) obložit rovněž stěny v kapli sv. Kateřiny na Karlštejně, kam chodil rád rozjímat s Bohem.

Pláty ametystu jakožto obkladů na stěnách nalezneme díky císaři taktéž v kapli sv. Kříže na Karlštejně a v kapli sv. Víta na Hradčanech. Ametystová výzdoba obou kaplí měla údajně připodobnit biblický Nebeský Jeruzalém a jeho hradby.

Další zajímavosti

  • Ametyst je známý jako „ohnivý drahokam“ díky zábleskům světla, které lze pozorovat při pohledu z různých úhlů. Často se mu také říká „drahokam mysli“ díky jeho uklidňujícím a konejšivým účinkům na nositele.
  • Předpokládá se, že ametyst byl kdysi bledý, průhledný kámen, dokud se bůh nerozzlobil na smrtelníka a nevrhl na kámen blesk, který ho změnil na fialový.
  • Ametyst je nejcennější ze všech odrůd křemene
  • Věří se, že ametyst svému nositeli přináší klid, rovnováhu a jasnost. Obzvlášť blahodárný je prý pro ty, kdo mají sklony k úzkostem.
  • Ametyst se těží na místech po celém světě, včetně Brazílie, Indie a Spojených států.
  • Ametyst se již po staletí používá ve šperkařství, oblíbený byl dokonce i u starých Egypťanů.
  • Věří se, že ametyst pomáhá chránit nositele před negativní energií a emocemi.
  • Věří se, že ametyst pomáhá zlepšit soustředění a koncentraci nositele.
  • Ametyst je oficiálním drahokamem armády Spojených států.

Kam za ametystem v Čechách a na Moravě

Pokud jste mineralogové a dobrodruzi zároveň, možná už budete mít dávno ty nejlepší lokality, jež skrývají tento fialový klenot, prozkoumány. Mezi nejznámější naleziště ametystu u nás patří Krušné hory, Ciboušov, Domašín, Klášterec nad Ohří, místa okolo Kozákova v Českém ráji, sever Jeseníků, Vysočina (Kojatín a Bochovice na Třebíčsku), okolí Milevska (Jickovice kousek od Zvíkovského podhradí) či Slavkovský les na Karlovarsku.

Možná patříte k těm, kdo jsou schopni na procházce v lese či na poli s virgulí v ruce najít a prokopat se k té nejlepší ametystové žíle vůbec. Jestliže se k takovým znalcům ale zatím neřadíte, nezoufejte.

Za ametystem můžete kdykoli vyrazit na některou z proslulých burz minerálům, které se pravidelně konají např. v Tišnově, Praze, Brně, Ostravě, Pardubicích, Plzni, České Lípě, Sokolově, Příbrami atd.

A pokud to zrovna nemáte plán na nastávající víkend, můžete si udělat krásný výlet za humna do Rakouska, kde na vás čeká tematický svět polodrahokamů: Amethyst Welt.

Co je Amethyst Welt Maissau?

Amethyst Welt – v překladu Ametystový svět – bude zážitkem nejen pro všechny milovníky drahých kamenů, ale pro celou rodinu. Jedná se o určitý druh zážitkového parku uzpůsobeného dětem i dospělým. Park byl vybudován na volně dostupné ametystové žíle a to ne jen tak ledajaké.

Již v roce 1845 byla v oblasti Maissau při těžbě kamene náhodou objevena velká ametystová žíla tzv. pásového ametystu, jedinečná svého druhu. Rakušané tento typ ametystu nazývají doslova „chodbičkový nebo náramkový“ ametyst, zřejmě proto, že prorůstající žíla tvoří v křemeni pravidelné do fialova zbarvené pruhy podobající se chodbičkám.

Tyto „pásové“ ametysty jsou velice vzácné a na světě se nachází pouhých asi 20 nalezišť. Z nichž jedno je právě v Maissau.

Městečko Maissau leží v Dolním Rakousku mezi městy Hollabrunn a Krems an der Donau. Nejblíže to sem budou mít obyvatelé jižní Moravy, ze Znojma je to do Maissau jen nějakých 50 minut jízdy autem.

Největší zpřístupněná ametystová cesta

V Ametystovém světě se nudit nebudete. Čeká vás zde zajímavá prohlídka muzea ametystu a také jiných vystavených drahokamů v celé své kráse. Součástí prohlídky je také expozice, která upozorňuje na roli ametystů a drahých kamenů vůbec v historii léčitelství.

Budete zde vtaženi hluboko do historie ametystu, do doby vlády faraonů, králů i císařů až po slavnou Hildegardu z Bindenu, uvidíte, že ametyst provázel lidstvo téměř od nepaměti. Dozvíte se, jak vzácné minerály před více než 280 miliony let vůbec vznikly.

Místní ametystové ložisko se vyznačuje vysokými vibracemi, jejichž frekvence je prý stejná jako frekvence lidského mozku. Pobyt v blízkosti ametystu tak stimuluje hypofýzu k produkci kladných hormonů (serotonin, oxytocin) a navozuje pocity štěstí.

Ne náhodou již v roce 1350 přírodovědec Konrad von Megenberg nadšeně prohlásil, že „ametyst rozptyluje špatné myšlenky a navozuje dobré myšlení“.

Ten hlavní tahák je ale právě samotná ametystová štola. Nejenže ji s průvodcem budete moci navštívit a obdivovat velkolepé 40metrové pásy ametystu ukryté v 12metrové hloubce, ale za poplatek si pak můžete ametysty sami najít a vykopat v připraveném ametystovém rýžovišti.

Tahle aktivita se bude líbit zejména dětem. Nářadí vám zde půjčí. Vytěžený ametyst si můžete nechat obrousit a vyleštit. Pokud nic nenajdete, nemusíte být zklamáni. Při odchodu dostanete jeden ametyst na památku s sebou domů.

Pastvou pro duši i oči je ovšem i samotný park, ve kterém se Amethyst Welt nachází. Mnoho zeleně, upravených cestiček (např. chodník připodobňující 7 čaker), květin, vodních prvků, laviček, odpočívadel… to vše láká k příjemné relaxaci v energeticky harmonickém prostředí.

A co děti, mají se kde zabavit?

Ametystový svět je rodinným parkem, který je připraven i pro malé návštěvníky. Děti si tu tak během prohlídky mohou zahrát na malé detektivy, vydolovat si vlastní drahokamy nebo se vyřádit venku na obřím hřišti.

Jelikož však osobní zkušenost vydá nad tisíce slov, bude nejlepší, pokud se do Ametystového světa vypravíte sami a necháte se vtáhnout do mocné energie těchto úžasných krystalů.

Ametyst ve světě

Jak je to s ametystem ale ve světě a kde je možné ho najít?

Ametyst je vzácný drahokam, který je ceněn již od starověku. Po staletí se používal pro své duchovní a léčivé vlastnosti a je považován za jeden z nejvzácnějších a nejvyhledávanějších drahých kamenů na světě.

Nejznámější zdroje ametystu jsou v Jižní Americe, zejména v Brazílii a Uruguayi. Proslulá jsou zejména naleziště v Brazílii, kde se získávají jedny z nejkvalitnějších ametystů na světě. Ametyst lze nalézt také ve Spojených státech, Kanadě, Indii a v některých částech Afriky.

Ve Spojených státech se ametyst vyskytuje v Arizoně, Kalifornii, Coloradu, Idahu, Nevadě, Novém Mexiku, Oregonu, Utahu a Washingtonu. V Kanadě se ametyst vyskytuje především v provinciích Ontario, Quebec a Nové Skotsko. V Africe se tento drahokam vyskytuje v Namibii, Tanzanii a Zambii.

Ametyst byl v historii používán mnoha kulturami. Staří Egypťané věřili, že poskytuje ochranu před zlými duchy. Ve středověku se věřilo, že léčí nespavost a chrání před čarodějnictvím. Ametyst byl v mnoha kulturách používán také jako symbol královské moci, moudrosti a odvahy.